Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump , Kuzey Kore’nin hidrojen bombası denemesinin ardından Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ile telefon görüşmesi yaptı.

Kuzey Kore krizinde yoğun diplomasi trafiği yaşanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump , Kuzey Kore’nin hidrojen bombası denemesinin ardından İngiltere, Avustralya ve Çin liderleriyle telefon görüşmesi yaptı.

Başkan Trump, Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ile yaptığı görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularına yanıt verdi :
“Çok olumlu bir telefon görüşmesi oldu. Devlet Başkanı Şi, bir şeyler yapmak istiyor. Bu konuda neler yapabileceğini beraber göreceğiz. Benimle yüzde yüz aynı fikirde olduğunu düşünüyorum. O da şu an orada olanlardan mennun değil. Çok dürüst ve uzun bir telefon görüşmesi oldu.”

Kuzey Kore’ye askeri seçeneğiyle ilgili Trump daha temkinli bir cevap verdi: “Neler olacağını göreceğiz. Kesinlikle bu ilk seçeneğimiz değil ancak neler olacağını göreceğiz” dedi.

Donald Trump daha önce sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Kuzey Kore ile ticaret yapan ülkelere mali yaptırım uygulayabileceklerini belirmişti.

Pyongyang’ın en büyük ticaret ortağı Çin ise Trump’ın bu isteğine olumlu bakmıyor.

CEVAP VER