Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından gerçekleştirilen Tarayıcı Personel ve Havacılık Güvenliği personeli yetkilendirme sınavları kapsamında toplam 2 bin 963 personel sertifika almaya hak kazandı.
Ulusal ve uluslararası mevzuatlar gereği Sivil Havacılık Güvenliği alanında hizmet verecek olan özel güvenlik personeline yönelik 2017 yılı başından bu yana SHGM tarafından 52 havaalanında 324 sınav gerçekleştirildi. Havalimanlarında güvenlik kontrol noktalarında, yolcu ve personel ile yanlarındaki eşyaları, uçak altı bagaj, kargo, hava aracı ve havaalanı tedariklerini tarayan personellerin katıldığı sınavlarda 4 bin 125 kişiden 2 bin 963’ü başarılı  olarak sertifika almaya hak kazandı.
2014 yılından itibaren Ankara, İstanbul, Antalya, İzmir, Trabzon ve Gaziantep Havaalanları sınav salonlarında bilgisayar tabanlı olarak gerçekleştirilen Tarayıcı ve Havacılık Güvenliği Personel sınavları, aynı zamanda dizüstü bilgisayarlarla mobil sınav salonu oluşturularak da gerçekleştirilebiliyor. Uçağa sokulmak istenen ve uçuş emniyetini tehlikeye düşürecek maddelerin girişinin engellenmesinde önemli rol oynayan tarayıcı (x-ray) cihazı başında görevli güvenlik personeline bu sınavlarda patlayıcı, delici, kesici maddeler ile uyuşturucu gibi yasaklı madde olabilecek nesnelerin tespitinin yanısıra el, kapı, iz dedektörleri, vücut ve sıvı tarayıcılar, görüntü, limit ve renkleri yorumlama gibi cihaz kullanım bilgisi ve havacılık güvenliği ile ilgili sorular soruluyor.

CEVAP VER