Sosyal sorumluluk projelerinin yanı sıra kültür-sanat çalışmalarına da destek veren Limak Vakfı’nın kurduğu Limak Filarmoni Orkestrası, Zeki Müren şarkıları konser turnesi kapsamında Bodrum’daydı. Dünyanın en önemli tenorları arasında gösterilen Murat Karahan’ın solistliğini yaptığı orkestra, 27 Ağustos 2018 Pazartesi günü Bodrum Antik Tiyatro’daki konserinde Bodrumlulara müzik ziyafeti verdi. Zeki Müren’in en sevilen şarkılarını Karahan ile birlikte söyleyen Bodrumlular “Sanat Güneşi” Zeki Müren’i andı…

Farklı alanlarda hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle, Türkiye’nin toplumsal kalkınmasına destek veren Limak Vakfı, Limak Filarmoni Orkestrası aracılığıyla sanata olan katkılarını da sürdürüyor. Çok sesli müziğin tanınması ve sevilmesi için çıktığı yolda Türkiye turnesini sürdüren Limak Filarmoni Orkestrası, büyük beğeni toplayan Zeki Müren şarkılarıyla 27 Ağustos’ta Bodrum Antik Tiyatro’daydı. Bodrumluların büyük ilgi gösterdiği konserde adı Bodrumla özdeşleşen Zeki Müren şarkıları hep birlikte söylendi.

Limak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir’in ev sahipliğindeki geceye Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Limak Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Batuhan Özdemir’in yanı sıra iş ve sanat dünyasından önemli isimler katıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un eşi Pervin Ersoy’un da katıldığı konserin açılışında bir konuşma yapan Limak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, Limak Vakfı’nın Türkiye’nin Mühendis Kızları, Evin Küçük Mühendisleri gibi sosyal sorumluluk projeleri yürüttüğünü belirterek “Sanat da Limak Vakfı’nın en önemli başlıkları arasında yer alıyor. Bu amaçla 2017 yılında kurduğumuz Limak Filarmoni Orkestrası, Türkiye’de çok sesli müziği geniş kitleler tarafından sevdirmeye başlamasının yanı sıra Türk müziğini de dünyaya tanıtan bir fonksiyon üstlendi” dedi. Orkestranın bugüne kadar 10 ilde verdiği konserlerde büyük ilgiyle karşılandığını da belirten Özdemir, Zeki Müren şarkılarını Bodrum’da seslendirmenin hem kendisi hem de orkestra için büyük bir önem taşıdığına vurgu yaptı.

Sırada her yöreden türküler var

Bugüne kadar dünyanın birçok yerinde sahneye çıktığını ancak Bodrum konserinin sanat hayatının en keyifli gecelerinden biri olduğunu belirten Murat Karahan ise Bodrumlulara konsere gösterdikleri ilgi nedeniyle teşekkür etti. Limak Filarmoni orkestrasının kuruluşunun bir cesaret örneği olduğunu belirten Karahan, “Zeki Müren de hayatı boyunca hep ilkleri yaparak çok önemli bir cesaret örneği gösterdi. Bu iki cesur tavrın buluşması da bu projenin bu denli başarılı olmasında rol oynadı” dedi. Son Zeki Müren konserini 28 Ağustos’ta Çeşme’de vereceklerini belirten Karahan, müzikseverlere yeni sezonun sürprizini de açıkladı. Karahan, yeni sezonda Türkiye’nin dört bir yanından türküleri çok sesli olarak seslendireceklerini belirterek “Karadeniz’den, Trakya’ya, Ege’den Akdeniz’e Doğu Anadolu’dan İç Anadolu’ya kadar her yöreden türküler üzerinde çalışıyoruz. İlk konserimizi de daha önce söz verdiğimiz üzere Diyarbakır’da yapacağız” dedi.

Zeki Müren şarkıları albümü çıkıyor

Zeki Müren’in söz ve bestesine imza attığı şarkıların yanı sıra Zeki Müren’in söylediği şarkılardan oluşan geniş bir repertuar seslendiren Karahan, çok yakın bir zamanda bu çalışmanın albümünün de çıkacağını ve Türk müziğinin evrenselleşmesi adına önemli bir eksikliğin de giderilmiş olacağını belirtti. Karahan, konserde Zeki Müren’in hafızalardan çıkmayan “Şimdi Uzaklardasın”, “Elbet Bir Gün Buluşacağız” ve “Yaralı Gönül” gibi onlarca parçasının yanı sıra Bodrum türküsü “Çökertme” ile Sezen Aksu’nun ‘Masum Değiliz’ şarkısını da seslendirdi.

Ebru Özdemir
Murat Karahan

CEVAP VER