4+ yaşlı safkan Arap atlarının, Ankara yarış sezonu içerisindeki en önemli sınavlarından biri olan 2017 yılı Yüksek Komiserler Kurulu Koşusu bugünkü programın 6. mücadelesi olarak saat 16.30’da gerçekleşti.

Birbirinden başarılı 4+ yaşlı 10 safkan Arap atının katımıyla gerçekleşen 2017 yılı Yüksek Komiserler Kurulu Koşusu’nu, Erdal Öztürk’ün sahibi olduğu, Hilmi Giray tarafından yetiştirilen, Nurullah Güven tarafından antrene edilen 6 yaşındaki al erkek safkan AŞEMEZ (Yalaz – Dilayda / Kalamış) jokeyi Deniz Yıldız idaresinde kazanmayı başardı. Yarış kariyerinin en önemli koşu galibiyetine Yüksek Komiserler Kurulu Koşusu ile ulaşmayı başaran AŞEMEZ, kariyerinin de ayrıca 11. birinciliğini elde etti.

013 yılında SONALP, 2014 yılında DEMİRDÖVEN, 2015 yılında YILMABAŞAR ve son olarak 2016 yılında ENDEREFE isimli safkanların birincilik elde ettiği bu önemli koşuda, geçmiş koşu performansları son derece başarılı 4+ yaşlı safkan Arap atları kıyasıya bir mücadele verdi.  Kum pistte 2100 metre mesafe üzerinden gerçekleştirilen ve 350.000 TL birincilik ikramiyesi olan koşunun, kazanan AŞEMEZ arkasında  ikinciliğini, Ahmet Çelik idaresindeki SEMEND (Halid – Betülüm / Tamerinoğlu) elde ederken, FİRİKYA (Ağa Karaca – K. Irak 55 / Bodrum) Uğur Polat ile üçüncü, bu koşunun 2015 yılı galibi YILMABAŞAR (Tamerinoğlu – Seyyare 55 / Taşkent) ise Halis Karataş idaresinde tabelayı tamamlayan isim oldu.

Kazanan AŞEMEZ için koşunun bitiriş derecesi 2.29.43 olurken, farklar Baş – 1,5 Boy – Uzak  şeklinde sonuçlandı.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi adına Ulaş Yıldız’a kupasını, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Yüksek Komiserler Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Nihat Pakdil verdi.

Kazanan safkanın antrenörü Nurullah Güven’e plaketini, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eski Müsteşarı ve YKK Eski Başkanı Mehmet Sait Erdem verirken, kazanan AŞEMEZ isimli atın jokeyi Deniz Yıldız ise plaketini, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı YKK Eski Başkanı Hüsnü Poyraz’dan aldı.

Törene, TJK Genel Sekreteri H. Turgut Alakuş, Yönetim Kurulu Üyesi Can Polat Eyigün, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı YKK Üyesi ve TJK eski Başkanlarından Behçet Homurlu, YKK Üyesi Mustafa Özdemir, TJK Asli Üyesi Osman Çıkıllı ve Ankara Hipodrom Müdürü Mehmet Şirin Bozkurt ile davetliler de katıldı.

CEVAP VER