Dünyanın en prestijli spor organizasyonlarından biri olan Dünya Ralli Şampiyonası sezonun onüçüncü ve son yarışı olan Avustralya Rallisi ile sona erdi. Jari-Matti Latvala, 2017 yılından bu yana tam 24 ralli aradan sonra Avustralya Rallisi ile zafere ulaşırken, Fransız pilot Sebastien Ogier üst üste 6’ncı kez dünya şampiyonu oldu.

Motor sporları dünyasının en önemli organizasyonlarından biri olan Dünya Ralli Şampiyonası’nın 2018’deki on üçüncü ve son yarışı olan Avustralya Rallisi 15-18 Kasım tarihlerinde gerçekleşti. Fin pilot Jari-Matti Latvala, takım arkadaşı Ott Tanak’ın yarış dışı kalması ve etapları hatasız tamamlaması ile birlikte Avustralya Rallisi’ni kazanan isim oldu. Latvala bu sonuçla birlikte, 2017 İsveç Rallisi’nden bu yana tam 24 ralli aradan sonra zaferle evine döndü. Latvala’nın birinci bitirdiği yarışı Hayden Paddon ikinci, Mads Ostberg üçüncü olarak tamamladı.

Dünya şampiyonu Fransız pilot Sebastien Ogier

Sebastien Ogier 6’ncı kez dünya şampiyonu oldu

Britanya Rallisi’nde altı yarış sonunda zafere uzanarak şampiyonluk yarışına bir kez daha ortak olan son 5 yılın şampiyonu Sebastien Ogier, Katalonya Rallisi’ni ikinci olarak tamamlayarak genel klasmanda tekrar zirveyi ele geçirmişti. Avustralya Rallisi ile birlikte genel klasmanda 219 puana ulaşan Sebastien Ogier yeniden dünya şampiyonu oldu. Ogier’i 201 puanla Thierry Neuville, 181 puanla Ott Tanak takip etti.

Avustralya Rallisi’ni kazanan Finlandiyalı pilot Jari-Matti Latvala

Avustralya Rallisi’nde neler oldu?

Yarışın son gününe lider başlayan Ott Tanak, kaygan zeminde gerçekleştirien 23’üncü etapta bir ağaca çarptı. Çarpma sonucu şanzıman problemi yaşayan Tanak yarış dışı kaldı. Thierry Neuville ise 22’inci etapta bir ağaca çarparak yarış dışı kaldı. Yaşanan bu olaylar sonrasında Sebastien Ogier dünya şampiyonluğuna ulaşmış oldu.

Fransız pilotlar Sebastien Ogier ve Julien Ingrassia

WRC heyecanı 2019’da da devam edecek!

Dünya Ralli Şampiyonası, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’nun (TOSFED) yoğun çalımaları sonucunda 8 yıl aradan sonra Türkiye’ye geri dönmüştü. Dünya Ralli Şampiyonası’na geri dönen ve bu yıl 10’uncu ayağı 13-16 Eylül’de Marmaris’te koşulan Türkiye Rallisi, 2019 yılında 13-15 Eylül’de yeniden Marmaris’te dünyanın en hızlı pilotlarını ağırlayacak. Dünya Ralli Şampiyonası takvimine Şili’nin de eklenmesiyle birlikte 2019 yılında WRC’ye 14 ülke ev sahipliği yapacak. Dünya Ralli Şampiyonası’nın 2019 yılı takvimi ise şu şekilde; 25-27 Ocak Monte Carlo Rallisi, 15-17 Şubat İsveç Rallisi, 8-10 Mart Meksika Rallisi, 29-31 Mart Fransa Rallisi, 16-28 Nisan Arjantin Rallisi, 10-12 Mayıs Şili Rallisi, 31 Mayıs-2 Haziran Portekiz Rallisi, 14-16 Haziran İtalya Rallisi, 2-4 Ağustos Finlandiya Rallisi, 23-25 Ağustos Almanya Rallisi, 13-15 Eylül Türkiye Rallisi, 6-8 Ekim Büyük Britanya Rallisi, 25-27 Ekim İspanya Rallisi, 15-17 Kasım Avustralya Rallisi.

CEVAP VER