İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Irak devleti, ordusu ve halk güçlerinin terörizmle mücadele ve Musul’un kurtuluşunu kutlayarak, Iraklı yetkililerin tedbiri ve tüm Irak halkının birlik ve beraberliğinin güçlenmesi ile İran halkının Musul’un kurtuluşu için sevincinin ikiye katlanması gerektiğini söyledi.

Irak Milli Koalisyon Başkanı Ammar Hekim ile Tahran’da görüşen Ruhani, ‘’Musul zaferi ve teröristlerin hezimeti ile birlikte Irak’ın birlik, beraberlik ve istikrarının daha da güçlenmesini umut ediyoruz. Şüphesiz bu istikrar ve güvenlik İran ve Irak milletlerinin yararına olacaktır’’ dedi.

Tahran-Bağdat ilişkilerinin güçlenmesinin İran ve Irak milletleri isteği ve ortak menfaatleri doğrultusunda olduğunu ifade eden Ruhani, ‘’’İran her zaman tüm komşuları, özellikle Irak ile güçlü ilişkiler istemektedir’’ dedi.

Irak’ta çatışma yaratabilecek konuların tamamının bir kenara bırakılması ve tüm etnik gurupların birlik temellerinin güçlenmesini isteyen Ruhani, ‘’İran İslam Cumhuriyeti birlik ve beraberlik içinde olan bir Irak’ı desteklemektedir ve Irak’ın birliğini zayıflatan bir hareket kimsenin yararına olmayacak ve kabul edilemezdir’’ dedi.

Ammar Hekim de İran’ın Irak devlet ve milletine özellikle IŞİD ile mücadelede verdiği destekleri takdir ederek Musul’un kurtarılmasının Irak’ta milli birliğin güçlenmesine neden olduğunu söyledi.

Musul’un kurtarılması sonrası Irak’ta yeni şartların hakim olduğunu ifade eden Hekim, ‘’Irak’ta yeni beklentiler ve sorunlar vardır ve bu sorunları geride bırakmak tüm Iraklı gurupların katılımını gerektiren planlamalar istiyor’’ dedi.

Hekim, Tahran-Bağdat ilişkilerinin gelişmesini ve güçlenmesini istedi.

CEVAP VER