Emlak Yetki Belgesi olmayanların emlak danışmanlığı yapması yasal değilken yetki belgesiz emlak satışı yapan birçok kişi bulunuyor. Özellikle ilan portallarına emlak ilanı verenlerin birçoğunun yetki belgesi olmadığına dikkat çeken Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Esnaf Odası (ATEM) Başkanı Hakan Akçam, bu hususu sektörde yer alan büyük ilan portallarından biriyle yapılan görüşmede ilettiklerini belirtti.

ATEM Başkanı Hakan Akçam her fırsatta dile getirdikleri emlak yetki belgesi olmayanların emlak ilanı vermemesi gerektiğini sektörde yer alan büyük ilan portallarından biriyle yapılan görüşmede ilettiklerini söyledi. ATEM olarak taleplerini sıraladıklarını ifade eden Akçam, ilan portallarında yayınlanan emlak ilanlarının yarısının yetki belgesinin olmadığına dikkat çekti. Akçam, Ticaret Bakanlığının bir an önce harekete geçmesi için de çağrıda bulundu.

“EMLAK İLAN PORTALLARINA LİSANS VERİLMESİ TAKİP EDİLMELİ”

Taleplerine ilişkin konuşan Akçam şunları belirtti: “Vatandaşın doğrudan verdiği ilanlarda, gerçekten kendisine ait bir gayrimenkul için ilan verdiği kontrol edilmeli, emlak ilan portallarına lisans verilmesi ayrı takip edilmelidir. Bu lisansa sahip firmaların, hizmet verdiği esnafla rekabet etmemesi, kendi üzerinde oluşan verilerden faydalanarak, kendi alım/satım veya aracılık hizmetlerini, esnafla rekabet edecek şekilde geliştirmemesi, emlak İlan Portalı Lisansı olanlar, emlak ofisi gibi al/sat yapmamalıdır.”

Portallara ilan veren olarak ticari üyeliklerde sadece yetki belgeli, odalara kayıtlı üyelerin ilanları yayınlanmalıyken bu kontrollerin yeterli şekilde yapılmadığına dikkat çeken Akçam, “Daha da iyisi, satılacak veya kiralanacak gayrimenkul yetkilerinin E-Devlet üzerinden verilmesi ve orada üretilecek ilan yetki kodlarının, ilan sitelerine aktarılması ile karmaşanın giderilmesi olabilir. Bu sayede ofis içi programlar da ilan portallarıyla ve TKGM ile entegre çalışabilir” diye konuştu.

YETKİ BELGESİ OLMAYANLARIN ÜYELİKLERİ İPTAL EDİLMELİ

14 Ekim 2020 tarih 31274 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair Yönetmelik yayımını hatırlatan Akçam, “İlan portallarına Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi olmadan mağaza açmış ve halen üye olan işletmelerden Yetki Belgesi ibrazı istemeli aksi takdirde üyeliklerinin iptali istenmeli” uyarısında bulundu.

İlan fiyatlarının çok yüksek olması, bu sebeple fiyatların biraz daha esnek hale getirilmesi gerektiğini söyleyen Akçam, “Hali hazırda aboneler için standart paket bile çok pahalı iken daha pahalı üst paketlere geçmeye zorlanıyor, bu fiyatlar ödenirken hizmet kısıtlamasına gidilmesi yanlış olacağı düşüncesindeyiz” dedi.

GEREKLİ ADIMLARIN ATILMASINI TALEP EDİYORUZ

Yetki belgelerini yüklemiş emlak danışmanlarına kolaylıklar sağlanması için de taleplerinin olduğuna vurgu yapan Akçam, “Yetki Belgesini yükleyen esnafımıza teşvik edici özel indirimler, daha makul bir fiyatlama politikası, daha denetimli bir portal içeriği (yetki belgeli esnaf ve doğrulanmış ilanlar), entegrasyonlar ve ofislerin dijitalleşmesi konusunda yapıcı yaklaşımlar ve iş birliği sağlanmalıdır” diye konuştu.

Akçam ilan portallarına sundukları taleplerine ilişkin şunları söyleyerek sözlerini sonlandırdı: “İlan piyasasında olan ve yeni girecek tüm oyunculardan taleplerimiz, emlak ofislerinin dijitalleşmesi ile ilgili çabalarımıza engel olunmaması ve hatta emlak odaları ile iş birliği halinde çalışmaları olacaktır. Üyelerimize verilecek eğitim faaliyetleri için ücretsiz eğitmen ve diğer maliyetlerle ilgili katkıda bulunmaları, entegrasyon konusunda bir an önce pozitif yönde harekete geçilmesini, devlet kurumlarının yönlendirmesi kapsamında, sektörle iş birliği yapılarak, sektör yararına taleplerimiz dikkate alınarak, gerekli adımların atılmasını talep etmekteyiz.”

CEVAP VER