Norveç’in düşük maliyetli havayolu şirketi Norse Atlantic Havayolları, tarihi bir kilometre taşına ulaşarak ilk Boeing 787 Dreamliner uçağını Antarktika’ya indirmeyi başardı.

Şubat 2021’de kurulan ve Kâşiflerin Havayolu olarak bilinen Norse Atlantic Havayolları, “Everglades” adlı LN-FNC tescilli Boeing 787 Dreamliner’ın Antarktika’daki Troll Havaalanına ilk inişiyle havacılık tarihinde çığır açan bir gelişme kaydetti. Tarihi uçuş, 15 Kasım’da yerel saatle 02.01’de gerçekleşti.

Norse Atlantic Havayolları tarafından yönetilen ve Norveç Kutup Enstitüsü ve İskandinavya’nın en büyük ve önde gelen hava aracı komisyoncu şirketi Aircontact ile birlikte gerçekleştirilen bu tarihi görev, temel araştırma ekipmanlarını ve bilim adamlarını Antarktika’nın ücra bir köşesinde bulunan Queen Maud Land’deki Troll araştırma istasyonuna taşıdı.

N0787 sefer sayılı uçuşta, aralarında Norveç Kutup Enstitüsü ve diğer ülkelerden bilim adamlarının da bulunduğu 45 yolcu Antarktika’daki farklı istasyonlara gidiyordu. Uçuşta ayrıca Antarktika’nın keşfi için hayati önem taşıyan 12 ton temel araştırma ekipmanı da taşındı.

13 Kasım’da Oslo’dan yola çıkan Dreamliner, zorlu Antarktik etabına başlamadan önce Güney Afrika’nın Cape Town kentinde mola verdi. Çarşamba günü saat 23.03’te Cape Town’dan ayrılan uçak, Troll Havaalanı’na tarihi inişinden önce Güney Afrika’da 40 saatten fazla zaman geçirdi.

Norse Atlantic Havayolları CEO’su Bjørn Tore Larsen, bu tarihi dönüm noktasına ulaşmanın büyük gururunu ve onurunu yaşadıklarını dile getirerek, “İlk 787 Dreamliner’ın inişini hep birlikte başarmış olmamız, tüm Norse ekibi adına büyük bir onur ve heyecandır. Keşif ruhuyla, bu önemli ve benzersiz görevde pay sahibi olmaktan gurur duyuyoruz. Bu, yüksek eğitimli ve yetenekli pilotlarımız ve mürettebatımızın ve son teknoloji Boeing uçaklarımızın gerçek bir kanıtıdır.” ifadesini kullandı.

Antarktika’da geleneksel asfalt pistler bulunmuyor; dolayısıyla Norse Atlantic Havayolları, Troll Havaalanı’ndaki 3 bin metre uzunluğunda ve 60 metre genişliğinde bir “mavi buz pistine” indi. Norveç Kutup Enstitüsü, Queen Maud Land’deki Jutulsessen’de, kıyıdan yaklaşık 235 kilometre uzaklıkta bulunan araştırma istasyonunu işletiyor. (Haberola-Necdet Gürsoy)

CEVAP VER