Kuveyt Hava Kuvvetlerinin özel gereksinimlerine göre inşa edilen ilk iki Eurofighter Typhoon 14 Aralık’ta Kuveyt’e ulaştı. Üretiminde İtalyan Leonardo’nun kilit rol üstlendiği uçaklardan toplamda 28 adedi Kuveyt Hava Kuvvetlerine teslim edilecek.

Dört katılımcının yer aldığı (İtalyan Leonardo, İngiliz Bae Systems, Almanya ve İspanya için Airbus Defense) Eurofighter Programı’nda Leonardo, havacılık bileşenleri ve araç elektroniğindeki kilit rolüyle ve faaliyetleriyle tüm programın değerinin yaklaşık yüzde 36’sını temsil ediyor. Leonardo ayrıca, Kuveyt’in Eurofighter Typhoon’larını donatan ve uçağın performansını ve rekabet gücünü artıran yeni AESA (Active Electronically Scanned Array) radarı sayesinde Eurofighter’ın evriminde önemli bir rol oynuyor.

İtalya Savunma Bakanı Lorenzo Guerini, ilk iki Eurofighter Typhoon’un Kuveyt Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Bu, İtalya için mükemmel bir operasyon, İtalyan ürünlerinin yurtdışındaki başarısını gösteriyor ve İtalyan endüstrisinin dünyadaki konumunu sağlamlaştırmaya yönelik önemli bir adım. Savunma, yenilikçi ve giderek daha gelişmiş teknolojik çözümlerin geliştirilmesi için bir teşviktir. Bunlar, Kuveyt Hava Kuvvetleri’ne teslim edilecek toplam 28 uçak için daha geniş bir sipariş çerçevesindeki ilk iki Typhoon. Bu ilk iki uçağın teslimatı, her iki ülke için de özellikle önemli bir yılda gerçekleşiyor, çünkü 2021 İtalyan-Kuveyt ilişkilerinin kuruluşunun 60. yıl dönümü.” dedi.

FERRY UÇUŞUNDA HAVADA YAKIT İKMALİ YAPILDI

Leonardo İcra Kurulu Başkanı Alessandro Profumo da, “Kuveyt Hava Kuvvetleri için geliştirdiğimiz ve ürettiğimiz Eurofighter Typhoon’lar, Avrupa programının tüm tarihindeki en gelişmişlerdir. Ülkeye etkileyici bir hava savunma kabiliyeti sağlayacağız. İtalyan Hava Kuvvetleri ile işbirliği içinde İtalya’daki eğitim merkezlerimizde pilotlarını eğittik, 28 uçaklık bir filoyu desteklemek ve bakımını yapmak için son teknoloji altyapılar kurduk. Bugün kutladığımız kilometre taşları, Kurumlar, Silahlı Kuvvetler ve Sanayinin birlikte sinerji içinde çalıştığı iki ülke arasındaki etkin işbirliğinin sonucudur.” dedi.

Kuveyt’in ilk iki Eurofighter’ı için ferry uçuşu, İtalyan Hava Kuvvetleri’nin havadan yakıt ikmali sayesinde mümkün oldu. Bu uçuş, iki KC-767 tanker uçağı ve Kuveyt uçaklarına eşlik eden iki İtalyan Eurofighter savaş uçağını da içeren karmaşık bir operasyonel faaliyetle sağlandı. (Haberola-Necdet Gürsoy)

CEVAP VER