Uluslararası alanda Türkiye’nin gurur kaynağı olan Güher-Süher Pekinel Kardeşler Koç Üniversitesi’nin 25. yıl etkinlikleri kapsamında konser verdi. Sevgi Gönül Kültür Merkezi’nde 26 Eylül Çarşamba akşamı gerçekleşen konserde, ünlü İngiliz Şef Howard Griffiths yönetiminde ve müzisyen Murat Berk’in önderliğinde bir araya gelen İstanbul New Chamber Orkestrası ile Güher- Süher Pekinel piyano ikilisi dinleyicilere keyifli saatler yaşattı.

Türkiye’nin uluslararası alanda gurur kaynağı olan Güher-Süher Pekinel ikilisi Koç Üniversitesi 25. yıl etkinlikleri kapsamında sanatseverlere müzik ziyafeti sundu. Koç Üniversitesi Sevgi Gönül Kültür Merkezi’nde, ünlü İngiliz orkestra şefi Howard Griffiths yönetiminde gerçekleşen konserde, Güher Süher Pekinel ikilisi sahneyi bu konser için özel olarak bir araya gelen İstanbul New Chamber Orkestrası ile paylaştı.

Konser İstanbul New Chamber Orkestrası’nın Şef Howard Griffiths yönetiminde Edward Elgar’ın Yaylı Çalgılar Seranadı ile başladı. Ardından, ünlü piyano ikilisi Güher-Süher Pekinel, İstanbul New Chamber Oda Orkestrası eşliğinde Wolfgang Amedeus Mozart’ın İkili Piyano Konçertosu’nu seslendirdiler. Finalde ise orkestra Koç Üniversitesi’nin 25. yılını özel olarak doğum günü şarkısı çaldı.

Koç Üniversitesi Rektörü Umran İnan, Üniversitenin 25. yılını kutlamak için yıl boyunca birçok etkinlik düzenlediklerini, bu konserin de tıpkı diğer etkinlikler gibi çok kıymetli olduğunu söyleyerek, “Bu güzel akşamı bize yaşatan değerli sanatçılarımız Güher ve Süher Pekinel başta olmak üzere, şef ve orkestra üyelerine teşekkür ediyorum” dedi. Güler- Süher Pekinel ikilisi, “Koç Üniversitesinin 25. yılını kutladığı bu anlamlı konserde, Sayın Howard Griffiths ve İstanbul New Chamber Orchestra ile sahne almış olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Türkiye’de yükseköğrenim eğitiminde vizyonuyla yeni kapılar açan Koç Üniversitesi’nde özellikle Sevgi Gönül Kültür Merkezi’nde bulunuyor olmanın bizim için ayrı bir anlamı var. Türkiye’de eğitim projelerimizden “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler”i hayata geçirmeye başladığımızda bundan 10 yıl önce, bize teşviki ile büyük bir motivasyon sağlayan Sevgili Sevgi Gönül’ü de buradan minnet ve saygıyla anıyoruz” dedi.

Konser sonrası, Güher Süher Pekinel’in 10 yıldır yürüttüğü “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler“ Projesi kapsamında seçilen en yeni ve en genç bursiyerleri Naz İrem Türkmen sahneye davet edilerek, İstanbul New Chamber Orkestrası ile Antonio Vivaldi’nin Dört Mevsim eserinin Yaz Bölümü’nü çaldı.

İstanbul New Chamber, kariyerine solist ve orkestra sanatçısı olarak devam eden profesyonel senfoni orkestrası sanatçıları ve çeşitli konservatuvarlarda akademisyen ve performans sanatçısı olarak görev yapan tecrübeli bir kadrodan oluşuyor.

Türkiye’nin dünya çapında bilinen piyanist ikilisi Güher-Süher Pekinel’in özel daveti üzerine Türkiye’ye gelen dünyaca ünlü İngilizce orkestra şefi Howard Griffiths yönetimindeki konser, izleyicilerden büyük alkış aldı.

CEVAP VER