Kolorado’daki Aspen Enstitüsü Güvenlik Forumu’na katılarak bir röportaj veren NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg kadın muhabirin soruları ve yeşil mini elbisesi karşısında adeta ter döktü.

Rahat tavırlarıyla dikkat çeken NBC News ve Pentagon muhabiri Courtney Kube’un sorularını yanıtlayan Stoltenberg’in röportajı yaklaşık bir saat sürdü.

Muhabirin Türkiye’yle ilgili sorularını da cevaplayan Stoltenberg, Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasının ‘kaygı verici olduğunu’ söyledi. S-400’lerin NATO’nun ortak hava ve füze savunma sisteminin parçası olamayacağını ifade eden Stoltenberg, Türkiye’nin elindeki mevcut uçak ve radar sistemlerinin NATO’nun kendi sisteminin parçası olmaya devam edebileceğini kaydetti.

Stoltenberg, “Türkiye’nin NATO’ya katkısı ve NATO’nun Türkiye ile iş birliği, F-35’lerden çok daha derin ve kapsamlıdır. S-400 meselesini küçümsemiyorum ancak bir NATO müttefiki olarak Türkiye S-400’lerden çok daha fazlasıdır” dedi.

‘SİSTEMLERİN UYUMLU ÇALIŞMASI NATO İÇİN ÖNEMLİ’

“Ne tür savunma sistemlerini alacaklarına her bir ülke kendisi karar verir. Fakat NATO için önemli olan şey sistemlerin uyumlu çalışıp çalışmamasıdır” diyen Stoltenberg şöyle devam etti: “Rus S-400 hava savunma sistemini NATO hava savunma ve füze sistemine entegre etmek mümkün değil, biliyorsunuz sistem radar görüntülerinin, ortak hava devriye sistemlerinin paylaşılmasıyla ilgili. Türkiye’nin böyle bir talebi olmadı.”

‘TÜRKİYE’NİN KATKISI F-35’LERDEN DAHA DERİN’

“Türkiye’nin NATO’ya katkısı ve NATO’nun Türkiye ile iş birliği, F-35’lerden çok daha derin ve kapsamlıdır” diyen NATO Genel Sekreteri, “S-400 meselesini küçümsemiyorum ancak bir NATO müttefiki olarak Türkiye S-400’den çok daha fazlasıdır. Türkiye, IŞİD’le mücadelede kilit önemde bir müttefiktir. Türkiye ayrıca Balkanlarda, Kosova’da ve Afganistan’da birçok NATO operasyonlarına katkı sağlıyor.” dedi.

CEVAP VER