Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu (TÜGİK) tarafından Antalya’da gerçekleştirilen 3’üncü Olağan Genel Kurul Toplantısı, Türkiye’nin dört bir yanından yüzlerce iş insanının katılımıyla gerçekleşti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun önemli mesajlar verdiği genel kurulda, 3 dönemdir TÜGİK Genel Başkanı olarak görev yapan Erkan Güral, yeniden başkan seçildi.

Bu sene 7’ncisi düzenlenen TÜGİK İş Zirvesi kapsamında, Antalya- Belek’te düzenlenen genel kurulda, yüzlerce iş adamına hitap ederek konuşma yapan TÜGİK Genel Başkanı Erkan Güral, programın sonunda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na plaket takdim etti.

Genel kurul konuşmasına; her zaman özel sektörün, girişimcinin, emek verenlerin yanında olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım’ı anarak, iş dünyasına katkılarından dolayı şükranlarını sunarak başlayan TÜGİK Genel Başkanı Erkan Güral, gündeme ilişkin çok önemli mesajlar verdi.

Yeni bir Türkiye yaratmalıyız

Türkiye’nin geleceğine ilişkin vatansever işadamları olarak ayrıca bir sorumluluk taşıdıklarının altını çizen Güral, konuya ilişkin şu açıklamayı getirdi:

“Bu sorumluluk; her ne olursa olsun, direnmeye, üretmeye ve büyümeye devam etmektir. Türkiye uzun bir süredir gücünü unutmuştu. Bu vesileyle yeni bir Türkiye yaratmalıyız. Mücadele yöntemini doğru seçtiğimiz takdirde, bizi durduracak hiçbir güç yoktur. Ne içerde, ne de dışarıda…”

Hollanda makamlarını kınıyoruz

Geçtiğimiz hafta Hollanda hükümetince Türkiye’ye karşı sergilenen antidemokratik tutumu kınayan Güral, “Demokrasi ve özgürlüklere bağlılığını her vesileyle vurgulayan Hollanda makamlarının yasaklama ve kısıtlamalarla başlayarak şiddete dönüşen bu tavırları, Hollanda’daki Türk toplumunun demokratik haklarına ve onuruna yönelik açık bir tacizdir. Bu tutum AB’nin küresel düzeyde siyasi bir güç olma çabasına zarar veriyor.” dedi.

Vatansever iş adamları yurt dışı gezilerine dahil edilmeli

Türkiye’nin 15 Temmuz gecesi hainlere en güzel cevabı verdiğini hatırlatan Güral, konuşmasının sonunda Mevlüt Çavuşoğlu’na seslenerek şunları söyledi: “Bu zor zamanlarda, işadamları olarak ayrıca bir sorumluluk taşıyoruz. Bu sorumluluk; her ne olursa olsun, direnmeye, üretmeye ve büyümeye devam etmektir. Bu hainlerin dünyanın birçok yerinde etkin olduklarını ve güçlü ticaret örgütleri kurduklarını biliyoruz. Sizden ricamız biz vatansever iş adamlarını her fırsatta yurt dışı gezilerinize dahil ederek buralarda ticaret yapmamıza yardımcı olun. Bu salonda ki vatansever iş adamları sizi mahcup etmeyecektir.”

Çavuşoğlu: “TÜGİK’in üyelerine sahip çıkan çok saygın bir konfederasyon”

Türkiye’nin tüm bölgelerinden yüzlerce iş adamını ağırlayan genel kurula katılarak işadamlarına hitap eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TÜGİK’in üyelerine sahip çıkan çok saygın bir konfederasyon olduğunu ifade etti.

Konuşmasında Bakanlık olarak, özellikle girişimci dış politika anlayışıyla iş adamlarının yurtdışında önünü açmak için çok çalıştıklarını ifade eden Çavuşoğlu, yurt dışında iş adamlarının önünü açmak için diğer bakanlıklarla beraber vize serbestliğini sağlamaya çalıştıklarını vurgulayarak şu açıklamada bulundu:

“Avrupa Birliği ile yıllardır esasen daha başından beri hak ettiğimiz ama 12 Eylül darbesinden sonra tekrar uygulamaya başladıkları, daha önce vize yoktu. Vizeyi de vatandaşlarımıza bir an önce kaldırması lazım. AB ile uzaktan yakından ilgilisi olmayan birçok ülkelerin vatandaşlarına serbest vizeyi sağladılar. En son Gürcistan’a da sağladılar ki bizim komşumuzdur. Adeta pasaportsuz karşılıklı kimlikle seyahatlerimizi yapabildiğimiz bir ülkedir. Bunda bir mahsur yok ama Türkiye’nin ve Türk milletinin bunu hak ettiğini, AB’nin de anlaması lazım. ama biz yine dünyanın değişik bölgelerinde vizesiz seyahati sağlama için çalışıyoruz”

Fransa ve Almanya AB üyeliğimizi istemiyor

Ukrayna ile Türkiye arasında pasaportsuz giriş çıkış antlaşması yaptıklarını söyleyen Bakan Çavuşoğlu, “Ukrayna ile sadece kimlikle giriş çıkış antlaşması yaptık. Havaalanlarındaki tedbirleri aldık. Yen çipli kimliklerle seyahat edeceğiz. Bu da yüzde 48’lik artış sağladı. Ukrayna’nın yüzde 30’unun pasaportu var. Bu antlaşmayla daha çok turist gelecek” dedi

Türkiye’nin AB üyeliğini istemeyen iki ülkenin olduğunu belirten Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Türkiye’nin AB üyeliğini istemeyen iki ülke var. Bunlar Fransa ve Almanya. Bunun da tek sebebi Türkiye AB’ye girerse dengelerin değişmesinden korkuyorlar. Kapalı kapılar arkasında bunları bize söylediler. Bugün Türkiye AB’ye üye olsun olmasın AB’nin içinde sorun var. AB, yaşadığı sorunlarla adeta 1. ve 2. Dünya Savaşının olduğu döneme gidiyor. Avrupa’nın uyanması lazım” diye belirtti.

???

CEVAP VER