Richie Porte ve Geraint Thomas’ın yarış dışı kaldığı zorlu etabı kazanan Kolombiyalı bisikletçi Tour’daki ilk etap galibiyetine ulaştı.

Tour de France’ın Nantua ile Chambéry arasında geçilen 9. etabını Cannondale Drapac’ın Kolombiyalı ismi Rigoberto Uran kazandı.

Kategori dışı 3 tırmanış barındıran zorlu etabın başında geniş katılımlı bir kaçış grubu oluştu. Etabın ilk kategori dışı tırmanışı Col de la Biche sırasında ana grupta herhangi bir atak olmazken, bu bölümdeki en önemli hadise, turun ilk etaplarında sarı mayonun sahibi olan Geraint Thomas’ın kaza sonucu yarıştan çekilmesi oldu.

İlerleyen kilometrelerde pelotonla fark bir ara 5 dakikanın üstüne çıkmasına karşın, kaçış grubuna Alexis Vuillermoz, Axel Domont ve Jan Bakelants’ı sokan AG2R La Mondiale, ana grupta yer alan lideri Romain Bardet’yi de düşünerek kaçış grubunda tempoyu düşürdü ve Grand Colombier tırmanışı sırasında fark yeniden 3 dakikanın altına geriledi.

Ara sprint kapısında Michael Matthews (Team Sunweb) 20 puanı alırken günün son tırmanışı olan Mont du Chat büyük dramaya sahne oldu. Tırmanışın ilk bölümünde genel klasman lideri Chris Froome mekanik arıza sebebiyle takım aracını çağırdığı sırada Fabio Aru (Astana) atak yaptı. Nairo Quintana (Movistar), Richie Porte (BMC) ve Romain Bardet de bu atağa katılırken, arızanın giderilmesinin ardından domestikleriyle birlikte tempo yapan Froome, rakiplerinden de herhangi bir yeni atak da gelmemesiyle bu grubu yakaladı. Mont du Chat tırmanışını ilk sırada geçen isim, etap başından beri kaçış grubunda yer alan Warren Barguil oldu; Team Sunweb bisikletçisinin yaklaşık 30 saniye ardından da genel klasman iddialıları tırmanışı tamamladı ve iniş bölümüne geçildi.

İnişin henüz başında sarı mayo grubu içinde çok şiddetli bir kaza meydana geldi. Toplu biçimde inildiği sırada yoldan çıkan Richie Porte, bisikletinden düşerek yolun diğer tarafına doğru savruldu ve o sırada kendisine çarpan Quick-Step Floors’tan Dan Martin de yere düştü. Dan Martin bir süre sonra bisikletine dönerken, Porte ise uzun süre yerde kaldıktan sonra sağlık görevlileri tarafından ambulansa taşınarak yarışa veda etti.

Rakiplerinden çok daha iyi bir iniş performansı sergileyen Bardet, kısa süre içinde önde tek başına kaçan Barguil’i yakaladı ve vatandaşının önüne geçti. Ancak finişe kısa bir süre kala Froome, Barguil ve diğer genel klasman iddialıları tempoyu yükselterek Fransız bisikletçiyi yakaladı. Genel klasman iddialılarının sprint mücadelesi sonucunda etap galibi ilk olarak Barguil olarak açıklandı, ancak fotofiniş yardımıyla etabı Rigobert Uran’ın kazandığı belli oldu. Kolombiyalı sporcu böylece Tour’da kariyerinin ilk etap zaferini elde etti.

Barguil’in ardından bitiş çizgisini üçüncü sırada geçen Froome da aldığı 4 saniyelik zaman bonusuyla genel klasman yarışındaki rakipleriyle arasındaki farkı biraz daha açtı. Büyük Britanyalı bisikletçiyi 18 saniye geriden Fabio Aru ve 51 saniye geriden Romain Bardet takip ediyor.

Tour de France’ta yarınki ilk izin gününün ardından heyecan 11 Temmuz Salı günü Périgueux-Bergerac arasındaki 10. etapla devam edecek ve Eurosport-1’de baştan sona canlı olarak ekranlara gelecek. (Eurosport)

CEVAP VER