Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması çerçevesinde 30 Ekim’de Adana İncirlik Üssüne gelen DECA ekibi tesiste incelemelerde bulundu.

Türk ve ABD Hükümetleri arasındaki uluslararası bir düzenleme olan DECA (Defense and Economic Cooperation Agreement) ekibi 37’nci yıllık ziyaretini 1 Kasım’da tamamladı.

1980 yılından beri yürürlükte olan anlaşma, iki ülke arasında karşılıklı güvenlik işbirliğini NATO çerçevesinde güçlendiren çeşitli sorumluluklar ortaya koyuyor.

İncirlik’teki faaliyetlerin DECA’ya uygunluğunu doğrulamayı amaçlayan bu ekip iki müttefik ülkenin sorunsuz olarak çalışmasını garanti altına alıyor.

Ekipte Türk Genelkurmay Başkanlığından, Türk Dışişleri Bakanlığından , içişleri, çalışma, çevre ve gümrük müdürlüklerinden yetkililerin yanısıra ABD Savunma İşbirliği Ofisi ve ABD Elçiliğinden yetkililer yer alıyor.

İncirlik ve coğrafi olarak ayrılmış birimlerini yılda bir kez ziyaret eden ekip geçtiğimiz yıl 39. Kanat ve 10. Tanker Üssünde bazı konularda iyileştirmeye gitti.

İLETİŞİM HATLARINI AÇIK TUTMAYA “DECA” YARDIMCI OLUYOR

DECA ziyaretinin yeni ilişkiler kurmak ve Türk Hava Kuvvetleriyle mevcut ortaklığı geliştirmek için bir fırsat sunduğunu ve iletişim hatlarını açık tutmaya yardımcı olduğunu belirten İncirlik’te konuşlu ABD Hava Kuvvetleri 39. Hava Kanat Komutanı Albay David Eaglin; DECA sürecinin, uzun zamandır NATO müttefiki olan Türkiye’yle birlikte çalışma başarısı göstermeleri için mükemmel bir yol olduğunu söyledi.

İncelemelere katılan Tuğgeneral Necati Gündüz ve Tuğgeneral İsmail Günaydın’la ABD’li komutan David Eaglin üssün uçuş kulesine de çıktılar. (Haberola-Necdet Gürsoy)

ABD’li komutan İncirlik Üssündeki hava trafiğini kontrol etti