Yıllarca adres tarif ederken şu mağazanın yanında, birisiyle bulaşacağımızda şu mağazanın önünde dediğimiz eskiden beri şehir kültüründe bir yeri olan cadde mağazalarının tekrar eski günlerine dönmek için çabaladığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Aynı dükkânda yıllarca esnaflık yapmış ve şehrin caddelerindeki yılların mağazaları AVM’lerin sermaye gücüne ve haksız rekabetine dayanamayarak tek tek yok oldular. Bazıları AVM’lere gitmek zorunda kaldı. Kültürümüzün ve tarihimizin hatta yaşantımızın bir parçası olan esnaf dükkânlarını korumak gerekiyor. Eğer cadde mağazalarını geliştirirsek marka çıkarırız. Eskiden caddelerdeki mağazalarında tanınan ve markalaşan firmalardan sonra pek yerli marka çıkaramadık. Yabancı markaların taşeronluğunu yapıyoruz’ dedi.

KAYBOLAN KÜLTÜR BİR DAHA GERİ GELMİYOR

Kültürümüzün bir parçası olan esnaf ve sanatkârın haksız rekabet ortamından korunması için ‘Perakende Yasa’ tasarısının bir an evvel kanunlaşmasını istediklerini söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Haksız rekabetin yarattığı olumsuz durumlardan birisi de cadde mağazacılığının bitmesidir. Şehrin kültüründe yer etmiş yılların lokantaları, pastaneleri, giyim mağazaları bir bir kapanıp yerlerine her şey 1 lira olan ucuz Çin mallarının satıldığı ucuzcu marketlere bıraktı. Değerlerimiz kayboluyor. Büyük AVM’ler şehrin içinde kuruldukları sürece, perakende sektörüne bir düzen getirilmediği sürece bu değerlerimizi nostaljik hikâyelerde hatırlayacağız. Zaman kaybedilmeden kuralların konulması lazım’ diye konuştu.

MAHALLEMİZİN IŞIĞI KAYBOLUYOR

Cadde yanlarında geceleri ışıl ışıl parlayan esnaf dükkânları kapandıkça, caddeler karanlığa büründüğünü ifade eden Palandöken, ‘ Mahalle esnafının yerine devasa AVM’leri koyarsanız, caddelerin ışıltısı kaybolur. Vatandaşın güven içinde evine gittiği yolların karanlık olmasını istemiyorsanız koruyucu tedbirleri geç olmadan almak gerekir. Zaten elektriğin pahalı olmasından dolayı caddelerdeki elektrik direklerinin idarece yakılmadığını görüyoruz. Birde esnafın ışığını söndürürseniz, hep beraber karanlıkta kalırız. Cadde mağazacılığının desteklenmesi vatandaşında yüzünü güldürecektir ‘ diye belirtti.

CEVAP VER