Altındağ Belediyesi tarafından yapılan ve Ankara’nın merkezine köy hayatını taşıyan Altınköy Açık Hava Müzesi, bu sefer de büyükelçi eşlerini ağırladı. Altınköy’ü ziyaret edenler arasında 19 büyükelçi eşi yer aldı. Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’nin eşi Saadet Tiryaki’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen buluşmada, büyükelçi eşleri Anadolu köy ritüellerini yaşama fırsatı buldu.

Büyükelçi eşleri ney üfledi

Afganistan, Bangladeş, Burkina, Kanada, Kongo, Endonezya, Gine, İran, Japonya, Litvanya, Letonya, Malezya, Moritanya, Morokko, Mısır, Nijer, Sri Lanka, Senegal ve Sudan Büyükelçi eşleri, Altınköy’e adeta hayran kaldı. Büyükelçi eşleri, önce Altınköy Açık Hava Müzesi hakkında uzman rehberlerden bilgi aldı. Büyükelçi eşlerine Başkan Tiryaki’nin kızı Merve Tiryaki de eşlik ederek tercümanlık yaptı.

Daha sonra köy meydanına inen büyükelçi eşleri, bu bölgedeki zanaatkârların dükkânlarını gezdi. Büyükelçi eşleri, kalaycıdan sepetçiye, demirciden topaç ve ney ustasına kadar tüm zanaatkarlardan bilgi aldı ve ürünlerini inceledi. Özellikle ney ve kalay atölyesinden oldukça etkilenen büyükelçi eşlerinden bazıları, ney üflemeyi denedi.

Altınköy’de bol bol hatıra fotoğrafı çektiren büyükelçi eşleri, son olarak oksijeni bol, tertemiz Altınköy havasında nefis bir köy kahvaltısı yaptı.

CEVAP VER