Mustafa Akkaya’nın HUB Sanat Mekan’da 4 Mayıs’ta açılacak olan “Tekinsiz Bölge” adlı sergisi, çok sayıda figürün absürt birlikteliğini bir araya getiriyor. Zamanı ve mekânı belli olmayan, hatta toplum içindeki eylem/iş sıfatını çözümlemekte bile ironinin tuhaf ağlarına takılarak, yapaylaşan güncel yaşama eleştirel boyutta bakan her türlü figürün halleri sergi mekânını kaplıyor. Tuhaf, şaşırtıcı, yabancı, biraz tanıdık çoğunlukla uzuvlarının aldığı hallerle uzaklaştıran/yabancılaştıran durumlarıyla izleyeni “sınırlılık ve sınırsızlık” ikilemindeki bir uzama taşıyor.

Genelde sınırlarını aşan her türlü halleriyle figürler oluyor. “Sınırlılık” sıfatını ne kadar yaşam içinde benimseyerek, kurallı kutulara sıkışıp kaldığını ve “klişe sendromu”na yakalandığını izleyene hatırlatıyor, gibidirler. Sonuçta tarihin sildiği, hafızanın unutturduğu bir döngüde, böylesi bir tuhaflığın insan yaşamını ne kadar sığ sulara sürüklediğini birisinin çıkıp küçük boyutlu bedenlerden çıkan, büyük konuşma balonlarıyla haykırması gerekmiyor muydu? Çünkü başarısızız! Hem güncele direnmekte, hem de gündemin içinde ayakta kalma olasılığına karşı! Şimdi çıkıp da izleyici “bu figürlerin anımsattıklarını yaşamda bulamayız!” derse zaten “Tekinsiz Bölge”nin çekim alanında kalmış olacak. Esası böylesi bir gerçeğin kurgu alandan ve minimum ölçekteki heykellerin değişen uzuvları, uzayan gözdeleri, renk alemi içindeki (hem ten renkleri hem de örtündükleri kıyafetlerle) “asıl yabancılaşan ve tuhaflaşan sizlersiniz!” diyerek, seyirciyle başlattığı ‘absürt oyun’ mekanın da katılımıyla “gerçek” denilen her ne ise, işte onun tarafından serginin atmosferinin ele geçirilmesine sebebiyet veriyor.

Mustafa Akkaya’nın “Tekinsiz Bölge” adlı CerModern HUB Art Space’deki sergisinin küratörlüğünü Dilek Karaaziz Şener üstleniyor. Sanatçının iki yıllık çalışma sürecinin ismini koyarken de heykeltıraşın işliğindeki şaşırtıcı süreç deneyimlemelerinin sergiye akisleri üzerinden bir ifadeyi sunma amaçlanıyor. “Tekinsiz” kelimesinin birebir anlamı üzerinden mekân kurgulanıyor. Yani, “güvenilir olmayan kişi/yer” artık kendini gösteriyor ve yanına aldığı “yabancı ve tuhaf” figürlerle, seyirciyle karşılaşma anına tanıklık gerçekleşiyor. Akkaya’nın figürleri karşılaştığınızda mekanın tanıklığında uzama asılı kalacak her kelime ve mimik/jest küratörün yumurtasına eklenecektir. Bundan yana hiç şüpheniz olmasın! Bazı figürlere yakın bazı figürlere uzak hatta küçük portrelerin ışıklı zemindeki bir belirip bir kaybolmalarıyla bireysel belleğinizin size yakınlaşması duygusuyla tanışık olacaksınız.

CEVAP VER