TÜSİAD Genel Kurul Toplantısı gündemi kapsamında TÜSİAD’ın açık isminin “Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği” olarak değiştirilmesine, derneğin kısaltması olarak kullanılan TÜSİAD markasının korunmasına karar verildi. Dernek TÜSİAD marka ismini kullanmaya devam edecek.

TÜSİAD’ın 48. Olağan Genel Kurul toplantısı, 18 Ocak 2018 günü İstanbul’da gerçekleştirildi.

Genel Kurul gündemi çerçevesinde TÜSİAD’ın açık isminin “Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği” olarak değiştirilmesine oy birliği ile karar verildi. Bu değişiklik ile birlikte derneğin kısaltması olan “TÜSİAD” markası kullanılmaya devam edilecek.

Genel Kurul gündeminde bu değişiklik önerisine ve gerekçesine ilişkin şu ifadeler kullanıldı.

“Tüzüğümüzün 2. Maddesi’ndeki amaçlarımız arasında “kadın-erkek eşitliğini gözetmek” amacı bulunmakta ve derneğimiz bu amaç doğrultusunda toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda çalışmalar yapmaktadır. Derneğimizin adında geçen “işadamları” kelimesinin, tüm üyelerimizi kapsayacak, dernek amaç ve faaliyetleri ile eşgüdümlü olacak ve 21. yüzyılın gerek ve ihtiyaçlarına hitap edecek şekilde “iş insanları” olarak değiştirilmesi önerilmektedir. Bu isim değişikliği derneğimizin kısaltması olan TÜSİAD markasının kullanımında bir değişikliğe yol açmayacaktır.”

Not: Uzun bir süredir olduğu gibi, iletişim araç ve çalışmalarında derneğin açık ismi yerine sadece “TÜSİAD” kullanılacak.

Genel Kurul toplantısının açılışında 1971-1979 yılları arasında TÜSİAD’ın ilk Başkanlık görevini üstlenen merhum Feyyaz Berker için bir anma töreni düzenlendi. Anma töreni kapsamında Bülent Eczacıbaşı ve Nihat Gökyiğit birer konuşma yaptı.

Toplantının açılış konuşmalarını TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan ile TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik gerçekleştirdi.

Genel Kurul gündeminin ardından, toplantının kapanışında Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Suma Chakrabarti bir konuşma yaptı.

CEVAP VER