İngiltere’de dün yapılan erken genel seçim sonuçlarına göre zafer elde eden Başbakan Boris Johnson, 31 Ocak’ta Brexit anlaşmasını gerçekleştirme imkanını kazandı.

Johnson, Brexit’i planlanan zamanda gerçekleştirme sözü vererek, İngilizlerin 2016’da düzenlenen referandumda İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkması (Brexit) yönünde oy vermesinden üç buçuk yıl sonra Brexit hakkında hala süren siyasi tartışmaları eleştirdi.

Johnson, “Bu saçmalığa bir son vereceğim ve 31 Ocak itibariyle Brexit’i uygulayacağız” dedi.

650 seçim bölgesinden 648’inden gelen sonuçlara göre Başbakan Johnson’ın başında olduğu Muhafazakar Parti yaklaşık yüzde 43 oy aldı. Parti bu sonuç ile parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası’nda 650 sandalyeden 323’ünü kazanarak, mutlak çoğunluğu garantiledi.

Johnson, “Bu güçlü yeni görev, yeni hükümete İngiliz halkının demokratik iradesine saygı duyma fırsatı veriyor” yorumunda bulundu.

İşçi Partisi’nde tarihi mağlubiyet

BBC’nin tahminlere göre Jeremy Corbyn liderliğindeki İşçi Partisi ise 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en kötü sonucu alarak 203 sandalye elde etti.

Seçim sonuçları İşçi Partisi ve lideri Corbyn için büyük bir darbe oldu.

Seçildiği takdirde Brexit’i kaldırılma sözünü veren AB yanlısı Liberal Demokratlar Partisi lideri  Swinson da Avam Kamarası’nda sadece 13 sandalye elde edebildi.

Sonuçlar, Brexit sorununu çözme konusundaki genel isteği yansıtıyor. Johnson’ın bu konuda açık ve kararlı tutum takınması kendisine seçimi kazandırırken, Corbyn ile partisinin kararsız ve belirsiz pozisyonları ağır bir bedel ödemelerine neden oldu.

Seçimlere ilişkin bir diğer çarpıcı sonuç ise İskoç Ulusal Partisi’nin (SNP) 48 sandalye kazanması oldu.

Londra Ekonomi Okulu’ndan (LSE) Profesör Tony Travers, AFP’ye verdiği demeçte, “Muhafazakarlar şimdi düşük gelirli aileler ile İngiltere’deki geleneksel ve alt sektörlerde çalışan kişileri temsil ediyor” şeklinde bir değerlendirme yaptı.

Muhafazakar Parti’nin Margaret Thatcher liderliğinde olduğu 1987’den bu yana elde ettiği en büyük zaferinden sonra Johnson, Kraliçe’nin 19 Aralık’ta yapacağı geleneksel konuşmasıyla hükümet programını sunacak. (Şarkul Avsat)

CEVAP VER