Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, resmî ziyaret kapsamında gittiği başkent Minsk’te, Belarus Savunma Sanayi Komitesi Başkan Yardımcısı Dmitriy Pantus, Belarus Savunma Bakanlığı yetkilileri, Türkiye’nin Minsk Büyükelçisi Kezban Nilvana Darama ve diğer yetkililer tarafından karşılandı.

İlk olarak Bağımsızlık Sarayı’na giden Bakan Akar burada Cumhurbaşkanı Lukaşenko ile bir araya geldi.   Bakan Akar, iki ülke Cumhurbaşkanlarının destekleriyle yapılan çalışmalardan olumlu sonuçlar alınacağını belirterek, “Türkiye ve Belarus arasında hem askeri eğitim işbirliği hem de savunma sanayi konularında mevcut çalışmaların gelecek dönemde de olumlu somut sonuçlar vereceğine ve önümüzdeki dönemde bu ilişkilerin daha çok gelişeceğine inanıyoruz” dedi. 

Belarus Savunma Bakanı Korgeneral Andrey Ravkov tarafından resmi törenle karşılanan Bakan Akar iki ülke ulusal marşlarının çalınmasının ardından tören kıtasını selamladı. Müteakiben Bakan Akar ve Belarus Savunma Bakanı Korg. Ravkov heyetler arası görüşmelere başkanlık etti.
Görüşmeler esnasında Bakan Akar, “İlk defa ziyaret ettiği Belarus’ta gösterilen ev sahipliğinden duyduğu memnuniyeti; Türkiye ve Belarus arasında dostane ilişkilerin olduğunu” ifade ederek “Ülkelerimiz arasında sadece askeri ve savunma alanında değil, ekonomik, sosyal, kültürel ve diğer tüm alanlardaki ilişkilerde de sağlanan ivmeden memnuniyet duyuyoruz” şeklinde konuştu.
Belarus Savunma Bakanı Korgeneral Ravkov ise Akar’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti belirtti. Bu ziyaretin iki ülkenin savunma alanındaki işbirliğine ivme kazandıracağını dile getiren Ravkov, diğer alanlarda da Türkiye ve Belarus arasında önemli ilişkilerin olduğunu ifade etti.

Bakan Akar’ın Belarus ziyareti görüntülerine ulaşmak için tıklayınız…

CEVAP VER