Avustralyalı uçak imalatçısı Amphibian Aerospace Industries, efsanevi amfibik uçak Grumman Albatross’u tekrar üretmeyi planlıyor. Çift motorlu uçağın modernize versiyonu G-111T için Pratt & Whitney Canada PT6A-67F turboprop motorunu seçen firma uçağı aynı zamanda cam kokpitle donatacak.

Grumman, 1949 ve 1966 yılları arasında iki adet dokuz silindirli Wright Cyclone radyal motorla çalışan 466 amfibi uçak üretti.

Pratt & Whitney Canada genel havacılık başkanı Nicholas Kanellias, “Böylesine şanlı bir tarihe sahip olan G-111T uçağının modernizasyonunda rol oynamaktan mutluluk duyuyoruz. Her biri 1700 beygir gücüne sahip PT6A-67F motorları, G-111T’ye üstün performans, daha fazla menzil, güvenilirlik ve emniyet sağlayacaktır.” dedi.

G-111T’nin yolcu, kargo ve kamu hizmetleri misyonları için yeni üretim, büyük nakliye kategorisindeki tek amfibi uçak olacağını belirten Amphibian Aerospace Industries başkanı Khoa Hoang, “Hem karadan hem de sudan iniş ve kalkış yapabilmesi nedeniyle G-111T, iç nehirlerde, okyanus kurtarmada, dağlık arazilerde ve tropik nehir havzalarında kullanım için idealdir.” dedi.

Mayıs 2016’da Albatros için tip sertifikası satın alan Amphibian Aerospace Industries, G-111T için kombi yolcu/kargo (28 yolcu + 3 mürettebat ya da 4,5 ton kargo); tıbbi tahliye; havacılık tıbbı (aeromedical) ve arama kurtarma olmak üzere dört versiyon sunuyor. (Haberola-Necdet Gürsoy)

CEVAP VER