Avrupa Balon Şampiyonası, Avrupa tarihinde ilk kez bir adada gerçekleştirildi. Dünyanın dört bir yanından baloncuları buluşturan şampiyonaya İspanya’nın Mayorka Adası evsahipliği yaptı.
Dünya Hava Sporları Federasyonu (FAI)’nin 22-27 Ekim tarihleri arasında düzenlediği 21’nci Avrupa Sıcak Hava Balon Şampiyonası’nda 25 ülkeden 600 katılımcı, 100’den fazla balon ve 85 takım yeraldı.
![](http://www.haberola.com.tr/wp-content/uploads/2019/10/fai-avrupa-balon-şampiyonası-mayorka-ispanya-2.jpg)
İspanya’nın en büyük adası ve Avrupa’nın önemli turistik yerlerinden Mayorka’da bir hafta süren müsabakaların ardından ilk üç sıra şu şekilde oluştu:
1- Stefan Zeberli (İsviçre)
2- Laurynas Komža (Litvanya)
3- Nicolas Schwartz (Fransa)
(Haberola-Necdet Gürsoy)
![](http://www.haberola.com.tr/wp-content/uploads/2019/10/fai-avrupa-balon-şampiyonası-mayorka-ispanya-3.jpg)