Emlakçılar Esnaf Odası (ATEM) Başkanı Hakan Akçam, bazı nedenlerden dolayı evini satan yatırımcılara seslendi. Şu an ev satmak karlı olsa da uzun vadede evini satanlar pişman olacak diyen Akçam, “İkinci el fiyatları yüzde 30 civarında düştü. Ev fiyatları bu kadar düşmüşken şu an konut alma zamanı. Son süreçte bekleyen kazanır” ifadelerini kullandı.

ATEM Başkanı Akçam, dövizin yükselmesi, bankaların mevduat faizlerini artırması ve kiracılarla yaşanan sorunlardan dolayı birçok konut sahibinin evlerini sattıklarına değinerek, “Kısa vadede bu nedenler kar getirse de uzun vadede ne yazık ki böyle düşünenler zarar edecek. İkinci el konut fiyatları düşmüşken satmaktan ziyade konut almak tercih edilebilir. Konut konusunda bekleyenler ve sabredenler kazanacak” dedi.

“KİRACI İLE SORUN YAŞAYANLAR EVİNİ SATIYOR”

Akçam yatırımcıların bazı sebeplerden dolayı evlerini sattıklarına değinerek, “Kira tahliye davaları 2022 yılının tamamında 22 bin iken bu sayı 2023 yılının ilk 6 ayında 47 bine ulaşmıştı. Tahliye davalarının her geçen gün arttığını da söyleyebilirim. Davaların yüzde 90’ınını ise ev sahipleri açıyor. Bir bakıma kiracı sorunundan bıkanlar evlerini satıyor. Halbuki bu çözüm değil. Bu konuyla ilgili kalıcı çözümler üretilmeli” dedi.

Dövizde yaşanan yüksekliğin de konut satışında etkili olduğunu ifade eden Akçam, “Birçok mal sahibi ya da yatırımcı dövizin yükselmesine aldanıyor. Evini satarak parasını dövize yatırıyor fakat döviz ne zamana kadar yükselecek. Bir noktadan sonra dövizdeki yükseliş düşmeye geçecek ve bu süreçte evini satıp dövize yatıranlar zarara uğramaya başlayacak” diye konuştu.

“SABREDENLER KAZANACAK”

Mevduat faizinin getirisinin konutun getirisinden daha fazla olacağını düşünenlerin de konutunu sattığına dikkat çeken Akçam sözlerine şöyle devam etti: “Bunları düşünerek konutunu satanlar faizdeki artışın hep böyle gideceğine inanıyorlar. Dünyanın hangi ülkesinde faiz sonsuza kadar yükselmiştir? Ekonomideki gidişat bir süre sonra normale binecek ve ne faiz ne de dövizdeki yükseliş devam edecek. İş bu noktaya geldiğinde de yatırımcılar ya da konutunu satanlar ne yazık ki zarar etmeye başlayacak ve pişman olacak. Şu süreçte konut satıp parayı bu şekilde değerlendirenler için karlı bir yol gibi gözükse de her şey bu şekilde devam etmeyecek. Bu noktada ise konutunu satmayıp sabredenler kazanacak” dedi.

Akçam evlerini satanlarla ilgili tespitlerini özetleyerek, “Evlerini satanların bir kısmı döviz almak için, bir kısmı evinden gelen parayı faize yatırmak için, bir kısmı kiracısına kızdığı için, bir kısmı da Türkiye’deki evini satarak yurtdışından ev almayı planladığı için evini satıyor. Halbuki evlerini satanlar ‘mal kazandırır’ söylemini unutuyor. İkinci el konut fiyatları son süreçte yüzde 30 civarında düşmüşken gayrimenkul almanın tam zamanı. Biz bazı nedenlerden dolayı konutunu satanlara, satmaktan ziyade ikinci el konut fiyatları da düşmüşken almalarını tavsiye ediyoruz. Bekleyen ve sabreden kazanır” sözlerini sonlandırdı.

CEVAP VER