ABD’ye geri gönderilen 22 İsviçre F-5 Tiger II uçağından ilki, Aviyonik Yeniden Yapılandırma ve Envanter Standardizasyonu için Taktik/Modernizasyon (ARTEMIS) programının ikinci aşaması için Jacksonville, Florida, Cecil Field’daki Taktik Hava Destek tesisine ulaştı.

ABD Deniz Piyadeleri 234’ncü Havadan Yakıt İkmal Filosundan, ABD Deniz Piyadelerine ait C-130J uçağıyla 21 Mart’ta gelen uçak, programda önemli bir dönüm noktasına işaret ediyor.

2020 yılında ABD Donanması ve İsviçre Hükümeti, 22 İsviçre Hava Kuvvetleri F-5 uçağını ABD Donanması ve ABD Deniz Piyadeleri Düşman filosuna geri göndermek için bir anlaşma imzaladı. ARTEMIS Programı kapsamında, İsviçre’nin Emmen kentinde bulunan Taktik Hava Desteği alt yüklenicisi RUAG, programın ilk aşamasını uçak muayenesi, bakımı, yapısal bileşen değişimi ve motor modifikasyonu ve revizyonu ile gerçekleştiriyor. Bu aşamanın tamamlanmasının ardından uçak, ikinci aşamaya başlamak üzere Taktik Hava Desteği tesisine naklediliyor. Bu aşamada, yeni bir cam kokpit, modern aviyonikler ve diğer güvenlik modifikasyonları entegre edilirken uçak incelemeleri, bakımı ve onarımı devam ediyor. (kaynak:haymanagazetesi.org)

CEVAP VER