Altındağ Belediyesi’ne bağlı Gençlik Merkezlerinde sanat ve kültürle iç içe olan altın gençler, Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’ni ziyaret etti.

“Çocuklar, küçük yaşlardan itibaren kültürle ve sanatla buluşmalı” diyen Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki önderliğinde çalışmalarını yürüten gençlik merkezleri, gençleri hem eğlendirici hem de öğretici bir etkinlikle tanıştırdı. Müzeyi ilgiyle gezen gençler, “Sikke yapım atölyesi” ne de katıldı.

En eski sürahileri de gördüler, takıları da…

Müze kapısında uzman rehberler tarafından karşılanan altın gençler, önce müze hakkında bilgi sahibi oldu, daha sonra müzeyi gezdi. M.S. 1’inci ve 3’üncü yüzyıllar arasında üretilen cam eserleri gören Altındağlı gençler, Roma Dönemi’ne ait koku kaplarını ve parfüm şişelerini inceledi. Yine Roma Dönemi’nde sürahi olarak kullanıldığı belirtilen kaplara da büyük ilgi gösteren gençler,  gündelik hayatta kullanılan bardak ve kaselerin yanı sıra çok sayıda cam bilezik, yüzük ve boncuk gibi takıları da görme fırsatı buldu.

Sikke yapım atölyesine katıldılar

Daha sonra sikke yapım atölyesine katılan altın gençler, burada hem eğlendi hem de öğrendi. M.Ö. 7’nci yüzyılda Anadolu’da Lidyalılar tarafından icat edilen “sikke” nin ne olduğu ve ne işe yaradığı hakkında bilgi edinen gençler, seramik hamurundan kendi sikkelerini tasarladı.

CEVAP VER