Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY ve Kazakistan Cumhuriyeti Devlet Merkez Müzesi’nin işbirliğiyle düzenlenen “Büyük Bozkırın Tarihi ve Kültürel Mirası” Sergisi, Türk İslam Eserleri Müzesi’nde açıldı.

Serginin açılışına TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Okçular Vakfı Kurucu Başkanı Haydar Ali Yıldız, Kazakistan Cumhuriyeti Sosyal Kalkınma Bakanı Darhan Kaletayev, Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, Kazakistan Vatandaşlar Vakfı Başkanı Nurtay Abıkayev, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, çeşitli kurum ve kuruluşların temsilcileri ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Açılış töreninde konuşan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, bu yıl 25. kuruluş yıldönümünü kutlayan TÜRKSOY’un, Türk kültür ve sanatını dünyanın dört bir yanında tanıtmak üzere çeşitli faaliyetler düzenlediğini belirterek, “Bugün yine dünyanın kültür ve sanat başkenti İstanbul’da çok önemli kültürel paylaşım yapmak üzere sanatseverlerle bir arada bulunuyoruz. TÜRKSOY olarak Kazakistan Cumhuriyeti Devlet Merkez Müzesi ile düzenlediğimiz sergiyi sizlere sunmaktan mutluluk duyuyorum. Eski dönemde Kazak topraklarında yaşayan topluluklardan itibaren bu yerleri yurt edinmiş halkların göçebe kültürüne ilişkin arkeolojik buluntuların yer aldığı koleksiyon ile sizleri tarih yolculuğuna çıkmaya davet ediyorum. Türk halklarının tarihine yeni bir bakış getiren, Kazakistan’ın en önemli arkeolojik buluntularından olması nedeniyle ulusal sembole dönüşen ‘Altın Elbiseli Adam’ı da bu sergimizle tanıma fırsatı bulacaksınız. Ayrıca Kazakların kültürel özelliklerini yansıtan etnografik eserlerin de yer aldığı sergimizin ülke ve halklarımızın yakınlaşmasına katkı sağlayacağına inanıyorum.” diye konuştu.

Okçular Vakfı Başkanı Haydar Ali Yıldız konuşmasında, mensup oldukları medeniyetin dünyanın dört bir yanına uzanan büyük bir medeniyet olduğunu vurguladı. Ruh ve gönül dünyalarında, aynı dili konuştukları büyük bir medeniyetin mensupları olarak dünyanın dört bir yanında dostlarının, kardeşlerinin bulunduğunu dile getiren Yıldız, şunları kaydetti:

“İnşallah bu sergiyle beraber kendi kültür ve medeniyet dünyamıza bir yolculuk yapacağız. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında ve diğer Türk dünyasının devlet başkanları arasında ortak bir siyasi iradenin güçlü şekilde var olduğunu biliyoruz. Biz de bu tür kültürel faaliyetlerle siyasi iş birliğinin kültürel anlamda da ekonomik anlamda da güçlendirilmesi, devam ettirilmesi noktasında adımları hep birlikte atmaya gayret ediyoruz. Dinimiz, dilimiz bir, Allah birliğimizi bozmasın.”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz da serginin açıldığı mekanın yaklaşık 9 bin yıllık geçmişe ait bir şehrin tam kalbinde olduğunu belirterek, tarihi binaya ilişkin bilgi verdi.

Yılmaz, “Bu müze bozkırı da içini alan hem gönülde hem siyasette Türk kültür coğrafyasının en nadide eserlerini barındıran bir müzedir. Dolayısıyla bu serginin burada açılmış olması, başta Devlet Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bütün yetkililerimizin bu faaliyete ve Kazakistan’a dostça bakışının çok samimi ve fiili bir yansımasıdır. Gezeceğimiz bu sergi, tarihi, kültürel, ortak miras ve coğrafya açısından çok nadide eserleri barındırıyor.” diye konuştu.

Açılışta, TÜRKSOY Halk Çalgıları Orkestrası’nda yer alan Kazakistanlı sanatçılar, geleneksel Kazak müziklerinden oluşan mini bir konser sundu.

“Büyük Bozkırın Tarihi ve Kültürel Mirası” Sergisi 9 Aralık 2018 tarihine kadar sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

CEVAP VER