Başbakan Binali Yıldırım, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yüzde 49’un adayı olabileceği yönündeki açıklamasıyla ilgili “Hayır kampanyası yapanlar doğrusu artık ‘evet’ çıktığına demek ki tam kani olmuşlar. Şimdi ‘hayır’ grubunun adayı kim olacak, makam dağıtma faslına geçmişler. Bu, iyi bir gelişme. Ama daha günü gelmeden kimin nereye aday olacağının arayışına girmek, hem millete karşı bir nezaketsizlik hem de birinin başkasına makam ikramı çok da demokrasiye uyan bir şey değil.” dedi.

Yıldırım, Moldova’ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi. Başbakan Yıldırım, Moldova’ya yapacağı ziyaretin, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 25. yılı ve Türkiye’den Moldova’ya başbakan düzeyindeki ilk resmi ziyaret olması açısından önem taşıdığını dile getirdi.

Ziyarette, Moldova ile ikili ilişkileri daha da ileri noktaya taşıyacak önemli görüşmelerin yapılacağını belirten Yıldırım, birtakım anlaşmalar ve belgeler imzalayacaklarını, aynı zamanda Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon, Başbakan Pavel Filip ve Parlamento Başkanı Andrian Candu ile görüşeceğini söyledi.

Ziyaretinin ikinci gününde Komrat’ta düzenlenecek 4’ncü Dünya Gökoğuz Kongresi’ne katılacağını aktaran Yıldırım, gerek Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) gerekse Türk müteşebbisleri tarafından yapılan çeşitli eserlerin açılışını gerçekleştireceğini ifade etti.

Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi’ni ziyaretinde Moldovalı mevkidaşının da kendisine eşlik edeceğini dile getiren Yıldırım, ziyaret kapsamında her iki ülkenin iş adamlarının katılacağı Türkiye-Moldova İş Forumu gerçekleştirileceğini kaydetti.

Moldova ile Türkiye arasında Serbest Ticaret Anlaşması’nın 2014’te imzalanarak, geçen yıl yürürlüğe girdiğini hatırlatan Yıldırım, bu anlaşmayla iki ülke arasındaki ticaretin hızlı şekilde artacağını öngördüklerini söyledi.

Başbakan Yıldırım, geçen yıl 410 milyon dolar civarında gerçekleşen iki ülke arasındaki mevcut ticaret hacminin, her ülkenin potansiyelini göstermekten uzak olduğunu, gerek bu ziyaretle gerekse Serbest Ticaret Anlaşması’nın getirdiği imkanlarla ikili ilişkilerde önemli mesafe katedileceğini vurguladı.

Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi’ni ziyaretinde, Gökoğuz Yeri Başkanı İrina Vlah ile görüşeceğini, 4’ncü Gökoğuz Kongresi’nde konuşma yaparak, ziyaretini tamamlayacağını belirtti.

“MAKAM DAĞITMA FASLINA GEÇMİŞLER”

Bir gazetecinin, “Sayın Deniz Baykal’dan ‘Referandum sonrasında hayır cephesinde yüzde 49’un adayı eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olabilir.’ diye bir çıkış geldi. Nasıl değerlendiriyorsunuz? Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Bu partiden ayrılıp da iflah olan görmedim.’ açıklaması geldi. Sayın Abdullah Gül de bugün bir açıklama yapacak, o bekleniyor. Yeni parti iddialarını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna Yıldırım, “Hayır kampanyası yapanlar doğrusu artık ‘evet’ çıktığına demek ki tam kani olmuşlar, şimdi hayır grubunun kim aday olacak, makam dağıtma faslına geçmişler. Bu iyi bir gelişme.” karşılığını verdi.

Yıldırım, buna karşın daha günü gelmeden kimin nereye aday olacağı arayışına girmenin, hem millete karşı bir nezaketsizlik olduğunu hem de birinin bir başkasına makam ikramının demokrasiye çok uymadığını dile getirerek, “Ama söylediği sözün içinde doğru olan bir şey var. Hayır kaybetmiş, evet kazanmıştır. Dolayısıyla bu halk oylamasının sonucu bir kez daha onlar tarafından da tescil edilmiş.” diye konuştu.

“ANLAMSIZ TARTIŞMALARI ARTIK BIRAKMA ZAMANI ÇOKTAN GELDİ”

Bir başka gazetecinin, “CHP’nin HSK alt komisyonuna üye vermeme konusunda HDP ile birlikte aynı doğrultuda bir tavırları var. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Bir de Kılıçdaroğlu’nun hayır oyu verenler eğitimli, ‘evet’ oyu verenler eğitimsiz gibi, bunu ima eden bir açıklaması oldu.” ifadeleri üzerine Yıldırım, şunları söyledi:

“Ne olacakmış eğitimli, eğitimsiz? Oyları yeniden mi sayalım? Eğitimlileri ayrı, eğitimsizlerinkini ayrı sayıp bir katsayıyla mı çarpalım? Bir türlü bunlar demokrasiyi, milli iradeyi zihinsel olarak kabul etmemenin getirdiği sonuçlardır. Geçmişte de ‘çobanın oyuyla profesörün oyu aynı olur mu’ diye birtakım laflar edenlerle bu lafı edenin arasında hiçbir fark yoktur. Demokrasiyi herkes içselleştirmelidir ve demokraside oyların ağırlık merkezi, ağırlığı aynıdır, her oy aynı şekilde temsil edilir. Dolayısıyla bu anlamsız tartışmaları artık bırakma zamanı çoktan gelmiştir.”

Yıldırım, memleketin önünde bir çok iş bulunduğuna değinerek, şunları kaydetti:

“Benim çağrım Sayın ana muhalefet partisi liderine, Mecliste arkadaşları katılsın, gerekli çalışmalarda yer alsınlar. Çünkü milletvekilleri Meclisteki yasalar, Mecliste vatandaşın ihtiyacı olan işleri görmek için seçti, onun için görevlendirildi. Boykot yapmak, bizim üniversite yıllarımızda zaman zaman dersleri boykot yapardık çeşitli nedenlerle artık o yıllar çok geride kaldı. Milletvekili sorumluluğuna sahip olarak görevini icra etmeli ve parti genel başkanları da buna imkan tanımalıdır. Çünkü orası milletin evidir. Milletin işlerinin görüleceği yerde ‘ben yokum’ demek millete, vekalet verenlere saygısızlık anlamına gelir.

Bizim çağrımız, 2019 seçimleriyle yürürlüğe girecek yeni sisteme uygun her türlü düzenlemenin Mecliste bütün partilerin katılımıyla geniş kapsamlı görüşülerek, konuşularak yapılması doğrultusundadır. Buna yönelik daha önce çağrımızı yaptık. Tekrarlıyoruz, boykot etmekle katılmamakla hiçbir sonuç alınmaz. Vatandaş, bunları uzaktan sakin bir şekilde izler, günü geldiğinde de herkese hak ettiği cevabı verir.”

CEVAP VER