Başbakan Binali Yıldırım, partisinin Menteşe Spor Salonu’nda düzenlenen Muğla 6. Olağan İl Kongresi’ne katılarak, partililere hitap etti.

Kongrenin Muğla’ya hayırlı olmasını dileyen ve kentin bütün ilçelerine selamlarını ileten Yıldırım, “Turizmin baş şehri, efelerin, yörüklerin otağı Muğla’nın, o güzel ilçelerini bile sayarken insanın yüreği ferahlıyor. Muğla’nın güzelliklerini göremeyen, ‘Ben dünyayı gördüm, tanıyorum.’ demesin.” diye konuştu.

Yıldırım, 2017 Temmuz ayında düzenlenen Uluslararası Yörük Türkmen Şenliği’nde Muğlalılarla bir araya geldiğini hatırlatarak, şenlikteki coşkuyu, sevgiyi unutmanın mümkün olmadığını söyledi.

AK Parti’yi anlamak için geçmişe uzanmak, son 15 yıla bakmak gerektiğine işaret eden Yıldırım, “2002’den bugüne yaşadığımız onca sıkıntıya, dünyayı kasıp kavuran ekonomik krize rağmen üç kat büyüyen bir Türkiye var. Kimin sayesinde? AK Parti iktidarı ve milletin sayesinde, AK Parti lideri Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşları sayesinde. Dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerini de solladık. Geçen sene üçüncü çeyrekte yüzde 11,1 ile Çin’i de solladık, birinci sıraya oturduk. Türkiye’ye de birincilik yakışır. Böylece son 24 çeyreğin rekorunu da kırmış olduk.” ifadelerini kullandı.

“DARBECİLERİ EZE EZE BUGÜNLERE GELDİK”

Bölgenin kalkınmasında hizmet ve alt yapı eşitsizliğini gidermek için büyük mücadeleler verdiklerini, Türkiye’nin, doğudan batıya, kuzeyden güneye geliştiğini, kalkındığını belirten Yıldırım, şöyle devam etti:

“Her alanda rekordan rekora koşmaya devam ediyoruz. Sadece yollar, havaalanları, hastaneler, okullar, adalet sarayları yapmadık. Başka ne yaptık? Türkiye’nin önünü kesmek isteyen çeteleri, darbecileri, vesayetçileri de eze eze bugüne geldik. Muğla bunu iyi bilir. Milletin adamı Cumhurbaşkanımızın burada hayatına kast etmeye çalıştılar. Alçaklar, Cumhurbaşkanımıza suikast yapıp hayatına son vermek istediler ama Muğla, Muğla’nın güzel insanları, yörükleri, efeleri her biri, birer kahraman oldu, meydanlara indi, onlara gereken cevabı verdi, alçaklara geçit vermedi. Cumhurbaşkanına, demokrasiye sahip çıktı ve FETÖ’cü darbecilere o gece gününü gösterdiniz. Şehitler verdik, gazilerimiz oldu ama istiklalimizden, yarınlarımızdan asla vazgeçmedik. Şehitler pahasına ay yıldızlı bayrağımızı indirtmedik, ezanlarımızı dindirtmedik.”

Binali Yıldırım, “Bu ülkede her seferinde karamsarlık pompalayan, felaket tellallığı yapanlar hiç eksik olmadı fakat bunlara rağmen ekonomimiz sağlam temeller üzerinde durmaya, büyümeye devam ediyor.” diyerek, Türk ekonomisinin, 2008’den beri her türlü saldırıya karşı testten geçtiğini, dayanıklılığının bir kez daha görüldüğünü vurguladı.

ZEYTİN DALI HAREKATI

Afrin’de yürütülen Zeytin Dalı Harekatı’na değinen Yıldırım, salonda zeytin dallarıyla kendisini selamlayan delegeleri işaret ederek, “Zeytin dalları da burada.” dedi.

Özgür Suriye Ordusu’nun kahraman yiğitlerinin Mehmetçikle beraber bölgenin huzuru için destan yazdığının altını çizen Yıldırım, “Mehmetçik, kahraman askerimiz niye orada? Çünkü onlar, vatandaşımızın can ve mal güvenliğini koruyor. Onlar, hudutlarımızın güvenliği için oradalar. Onlar, alçak PKK/PYD/YPG ve DEAŞ örgütlerini ortadan kaldırmak için oradalar. O kahramanlarımız bölgeye huzur, barış, kardeşlik getirmek için oradalar.” değerlendirmesinde bulundu.

Mehmetçik’in, Türkiye’nin istiklal ve istikbali için gece gündüz demeden destan yazdığını vurgulayan Yıldırım, Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin şunları kaydetti:

“Biz Afrin bölgesine savaşa gitmedik. Neye gittik? Orada yıllardan beri Araplara, Kürt kardeşlerimize, Türkmenlere zulmeden, malını mülkünü elinden alan, genç yaşta kız, erkek çocukları askere almaya zorlayan, onları terörist yapmaya çalışan alçak terör örgütünün yaptığı zulümleri bitirmek için gittik. Hiçbir devlet, kimse kusura bakmasın, yanı başında ur gibi büyüyen bir terör örgütü varsa ona göz yumamaz. Bu, doğrudan Türkiye için bir tehdittir. Bununla mücadele etmek de hem uluslararası hem de iç hukukumuzdan doğan en tabii hakkımızdır.

Sadece teröre odaklı bir harekat yürüttüğümüzü cümle alem biliyor. DEAŞ, PYD/PKK, adı ne olursa olsun orada bölge insanına zulmeden terör örgütlerinden hiçbir terörist kalmayıncaya kadar bu harekat devam edecek. Oralar da aynen Fırat Kalkanı bölgesi gibi terörden temizlenecek. Ülkemizde misafir ettiğimiz, savaştan kaçan mülteciler, göçmenler gidip oraya yerleşecekler. Böylece bölgede huzur olacak. Bölgede ‘DEAŞ’la mücadele yapıyoruz.’ diye PKK’ya destek verenleri, söylemleriyle, eylemleriyle gönderdikleri silahlarıyla onları Türkiye’ye karşı bir tehdit haline getiren sözde dost diye bildiğimiz ülkeleri hepiniz biliyorsunuz.”

Yıldırım, PYD ve PKK’nın dostlarıyla aynı dili kullanan içeride de siyasetçilerin bulunduğunu söyledi.

“Ne yazık ki onlar da terör örgütünün ağzından konuşuyor. Halleri ortada.” diyen Yıldırım, “Bugünlerde Sayın Kılıçdaroğlu sık sık milli ve yerli olmaktan bahsediyor. İki lafının biri ‘milli olmak, yerli olmak’ diyor. ‘Bir delikli demiri, tüfeği bile yapamıyoruz’ diyor. Ey Kılıçdaroğlu sen nerede yaşıyorsun, Orta Çağ’dan mı kaldın? Türkiye ne tüfek ne tabanca topunu da yapıyor, İHA’sını da yapıyor, SİHA’sını da yapıyor, helikopterini de yapıyor, tankını da yapıyor, Uyan artık uyan.” ifadelerini kullandı.

Yıldırım, millilik ve yerliliğin lafla olmayacağının altını çizerek, “Millik ve yerlilik, FETÖ ağzıyla konuşmakla olmaz. Millilik ve yerlilik, PKK, PYD ağzıyla konuşmak olmaz. Önce sen partindeki ‘PYD terör örgütü değildir’ diyenlere dön bak deki; ‘Siz milli değilsiniz, yerli değilsiniz, teröristlerin ağzıyla konuşuyorsunuz’. Ondan sonra milli ve yerli olmaktan bahset. Eğer milli ve yerli olmak istiyorsan, gel sen de milli mutabakat ittifakına katıl da bu mezbelelikten kurtar kendini. Bu milletin göğsünde, sinesinde sana da size de yer var. Bu yaptıkları açıklamalar çocuk yaşta gençleri kaçırıp, ellerine zorla silah veren terör örgütünün ekmeğine yağ sürüyor.” diye konuştu.

“(SİVİLLERE ZARAR VERİLİYOR) DİYE ÇATLAK SESLER VAR”

Özgür Suriye Ordusu’nun da terör örgütlerine boyun eğmeden, ülkesindeki zulme, istilaya, iç savaşa boyun eğmeyen vatansever Suriyelilerden oluşan bir ordu olduğuna dikkati çeken Başbakan Yıldırım, şöyle devam etti:

“Mehmetçikle kol kola, omuz omuza sahada teröristleri bir bir etkisiz hale getiriyorlar. ‘Sivillere zarar veriliyor’ diye çatlak sesler var. ‘Sivillere zarar verme’ meselesine girersek, bunu söyleyenler altından kalkamaz. Afganistan’a, Irak’a, Yemen’e bakın, Afrika’nın ülkelerine bakın. Binlerce sivili yok eden o istilaların hesabını önce siz bütün dünyaya verin.

Türk askeri kılı kırk yarıyor. Tek bir sivilin canına, malına zarar gelmesin diye çok ama çok titiz bir çalışma yapıyor. Ama siviller konusunda hassas olanlar Reyhanlı’ya, Hassa’ya, Kırıkhan’a, Kilis’e düşen 110 roketin, ölen sivillerin, yaralanan vatandaşlarımızı bir türlü akıllarına nedense getiremiyor.”

Binali Yıldırım, kimsenin Türkiye’yi Suriye’yi parselleyenlerle karıştırmaması gerektiği uyarısında bulunarak, “Türkiye, mazlumların hamisi, zalimlerin de karşısındadır. Türkiye, güçlü ve büyük bir ülkedir.” dedi.

“YALANLA KARALAMAYLA SİYASET YAPANLARA MÜSAMAHA GÖSTERMEYECEĞİZ”

Hayalleri gerçeğe dönüştürerek bugünlere geldiklerine işaret eden Yıldırım, dağ gibi sorunları, dağ gibi hizmetlere dönüştürdüklerini dile getirdi. Yıldırım, 2002’den bugüne Türkiye’nin 180 milyar dolardan daha fazla doğrudan yatırım aldığını bildirdi.

Başbakan Yıldırım, 12 aylık ihracatın yüzde 10’un üzerinde arttığını ve artmaya da devam edeceğini belirterek, “158 milyarı geçtik, önümüzdeki ay 160 milyarı da geçeceğiz.” diye konuştu.

AK Parti’nin kendi dönemleriyle yarışmaya başladığını kaydeden Yıldırım, “Küçük düşünmek yok, AK Parti’ye küçük düşünmek yakışmaz. Gündelik hesapların peşine asla düşmeyeceğiz. Makam, mevki derdiyle değil milletin derdiyle dertleneceğiz. Birlik, beraberlik, kardeşlik bağımızı daha da güçlendireceğiz. Türkiye’yi zayıflatmak isteyenlere asla fırsat vermeyeceğiz. Yalanla karalamayla siyaset yapanlara da asla ve asla müsamaha göstermeyeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde 2023 hedeflerine, 2053 ve 2071 vizyonuna emin adımlarla yürüyeceklerini söyledi.

Milletin artık karalama ve iftira siyasetinden bıktığını belirten Yıldırım, “Ekranlara çıkıp karamsarlık, umutsuzluk pompalayanlara da itibar etmeyeceğiz. Türkiye atılım üstüne atılım yaparken, sesi soluğu çıkmayan, felaket tellallığı yapmaktan da geri durmayanlara, kimse artık bu millet asla itibar etmeyecek.” diye konuştu.

Yıldırım, milletin, kimin Türkiye ve ülkenin iyiliği için çalıştığını çok iyi bildiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

“Milletimiz, yarınımızın bugünden daha güzel olacağını çok iyi biliyor. O yüzden de 15 yıldır her seçimde, ‘AK Parti.’ diyor, AK Parti’ye olan desteğini de artırarak sürdürüyor. Çünkü AK Parti siyaseti, milletin siyaseti. AK Parti milletimizin bağrından çıkan, milletin sesi olan bir partidir. AK Parti ‘Türkiye’ demektir. ‘Türkiye’ demek, ‘AK Parti’ demektir. AK Parti’nin istikameti de milletin istikametiyle aynıdır. Bu ülkenin, bu cennet vatanın ayağa kalkmasını istemeyenlerin diliyle konuşanlardan değiliz. Bizim tek muradımız milletin gülen yüzüdür, artan refahıdır, kardeşliğidir ve barışıdır.”

Türkiye’ye 32 milyon turist geldiğine dikkati çeken Yıldırım, “Nereye geliyor? Muğla’ya geliyor, Antalya’ya geliyor, İstanbul’a geliyor. Şimdi Mardin’e de gidiyor, Diyarbakır’a da gidiyor, Hakkari’ye de gidiyor, Cizre’ye de gidiyor, Trabzon’a da gidiyor. Yani yurdun her köşesine artık herkes rahatlıkla seyahat ediyor.” ifadelerini kullandı.

“BU İŞLER YOLLARDA YÜRÜMEKLE OLMUYOR”

Yıldırım, 80’li yıllarda Türkiye’ye sadece 2 milyon ziyaretçi geldiğini, şimdi ise bu rakamın 15 katına çıktığına işaret ederek, ülkede turizmin büyümeye devam ettiğini ve 2018 rakamlarının daha iyi olacağını anlattı.

Şimdiden rezervasyonların dolduğunu vurgulayan Yıldırım, bununla yetinmediklerini, tur operatörlerine desteklerinin bu yıl da devam edeceğini bildirdi.

Muğla’nın 2018’de turizmde yeni bir rekora imza atacağının, rakamların bunu gösterdiğine dikkati çeken Yıldırım, “Bu işler, öyle yollarda yürümekle boş boş konuşmakla olmuyor. Çalışarak oluyor, çalışarak. Memleket meselelerine kafa yorarak oluyor. Fikir üretmekle çare üretmekle oluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“MUĞLA’YA 15 YILDA 16 MİLYAR LİRALIK YATIRIM”

Bölgeye yapılan yatırımlara da değinen Yıldırım, Muğla’ya son 15 yılda toplam 16 milyar liralık yatırım yapıldığını kaydetti.

Muğlalı bir vatandaşın yatırımlara dikkat çekmek için anlattıklarını, bölge insanının şivesiyle aktaran Yıldırım, “İşte neneler Muğla’nın nereden nereye geldiğini en güzel şekilde anlatıyorlar.” dedi.

Göcek ve Karacabel tünellerini tamamladıklarını belirten Yıldırım, Milas-Yatağan yolu başta olmak üzere birçok yol çalışmasının devam ettiğini, Denizli-Muğla yolunu da 2019’un sonunda bitireceklerini söyledi.

Yıldırım, Dalaman Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nin mart sonunda hizmete gireceğini, böylece Dalaman’ın Türkiye’nin 4. büyük havalimanı haline geleceğini dile getirdi. Yıldırım, “10 milyon yolcu kapasitesi. Muğla’ya, Dalaman’a da bu yakışır.” dedi.

Yıldırım, Muğla’yı bu yıl tarım teşvikleri alacak iller arasında üst sıraya çıkardıklarını, bu desteklerle Muğlalı çiftçilerin üretiminin daha da artacağını ifade etti.

“MUĞLA HAZIR, İŞİ BİTİRMİŞ”

Yıldırım, 2019’da iki önemli seçim yapılacağını anımsatarak, şunları kaydetti:

“2019’da yerelde destan yazacak mısınız? Yerelde AK Parti hizmetiyle Muğlalıları buluşturacak mısınız? Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde Türkiye’yi yeni ufuklara taşımaya var mısınız? ‘İstikrara devam.’ demeye var mısınız? ‘Kalkınmaya devam’ demeye var mısınız? Daha da ileri adalete hazır mısınız? Muğla hazır, işi bitirmiş.”

Yıldırım, ülkenin güvenliği ve savunması için canını feda eden bütün şehitlere Allah’tan rahmet, gazilere de hayırlı ve uzun ömürler diledi.

KONGREDEN NOTLAR

Yıldırım, kongrenin düzenlendiği salona gelişinde partilileri selamladı. Bu sırada bazı partililerin, ellerindeki zeytin dallarıyla Başbakanı Yıldırım’ı selamlaması dikkati çekti.

Başbakan Yıldırım’ın konuşması öncesinde Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, partililere yönelik video mesajı izlendi.

Yıldırım’a konuşmasının ardından AK Parti İl Başkanı Kadem Mete tarafından üzerinde Başbakan’ın adının yazılı olduğu 48 numaralı Muğlaspor forması ile “yörük poşusu” hediye edildi.

Salona, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafının yer aldığı, Fetullahçı Terör Örgütü’nün darbe girişimine karşı duruşu yansıtan ve üzerinde “Karanlık geceden aydınlık sabaha” yazılı pankart asıldı.

AK Parti Muğla 6. Olağan İl Kongresi’ne, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Maliye Bakanı Naci Ağbal, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Cevdet Yılmaz, Çiğdem Karaaslan, Öznur Çalık ve Hamza Dağ, eski bakanlar, bölge milletvekilleri, ilçe ve belde belediye başkanları ile partililer katıldı.

CEVAP VER