Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti’ye üyelik töreninde konuştu.

Konuşmasına, “Özlemek sabretmektir, yılları, ayları, saatleri izlemektir. Gelecekse beklenen, beklemek güzeldir. İşte beklenen an, Sayın Cumhurbaşkanımız, Kurucu Genel Başkanımız bugün yuvaya, kurucusu olduğu AK Parti’ye tekrar dönüyor.” diyerek başlayan Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a parti teşkilatı adına “Hoş geldiniz, şeref verdiniz.” dedi.

Yıldırım, 16 Nisan’da yapılan halk oylaması ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’a partiye üyelik yolunu açan millete de şükranlarını sundu.

HALK OYLAMASI SONUÇLARI

Kesin sonuçları açıklanan halk oylamasının ülkeye ve Türk demokrasisine hayırlı uğurlu olmasını dileyen Yıldırım, şöyle devam etti:

“16 Nisan 2017, Türkiye’nin siyasi tarihinde Cumhuriyetin ilanı ve çok partili hayata geçiş kadar iftiharla hatırlanacak son derece anlamlı bir gündür. Bu günü anlamlı kılan, aziz milletimizin iradesiyle, istikrarı, güçlü iktidarı, demokrasiyi ve uzlaşmayı kurumsal hale getirmiş olmasıdır. Bunun için büyük bir kararlılıkla sandığa giden milletimizin her bir ferdine şükranlarımı sunuyorum. Bu vesileyle bugüne kadar ülkemizin kalkınması, büyümesi, gelişmesi yolunda hizmeti geçen, demokrasi mücadelemize katkı sağlayan herkese bir kez daha teşekkür ediyor, onları hayırla yad ediyorum.”

Yıldırım, dün ülkenin dört bir yanında 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün kutlandığını belirterek, emekleri, akıl ve alın teriyle ülkeye hizmet eden bütün çalışanları kutladı.

1 Mayıs’ı büyük bir coşkuyla, huzur ve kardeşlik içinde, bayram havasında geçirdiklerini, her yerde barış ve kardeşliğin egemen olduğu bir ortamın olduğunu anımsatan Yıldırım, bütün sendika ve sivil toplum kuruluşu yöneticilerine sağduyulu yaklaşımları için teşekkür etti. Binali Yıldırım, dün vatandaşların huzurlu bir gün geçirmeleri için yoğun mesai yapan güvenlik güçlerine de ayrıca teşekkür etti.

“ÇALIŞANLARIN BEKLENTİSİNE KULAK VERDİK”

Emeğin, alın terinin, helal kazancın karşılığını tam anlamıyla veren bir sistemi hayata geçirmenin mücadelesini verdiklerine dikkati çeken Yıldırım, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin konuşarak, uzlaşma ile çözemeyeceği hiçbir sorunu yoktur. Çalışanlarımızın her türlü beklentisine bugüne kadar kulak verdik, bundan sonra da istişare mekanizmalarını aktif kullanarak daha iyi bir Türkiye’yi birlikte inşa edeceğiz. Bundan zerre kadar endişem yoktur.

Bugün Türk siyaseti ve demokrasisi için tarihi bir gün yaşıyoruz. Aziz milletimizin kararı doğrultusunda, ülkeyi yönetenleri milletin ve siyasetin üstünde görme anlayışı artık sona ermiştir. Milletin adamı, millete hizmetin adresi kurumuna, AK Parti’ye, milletin tasvibiyle bugün dönüyor. Öncelikle AK Parti’nin kurucu lideri, Sayın Cumhurbaşkanımızı yeniden aramızda görmekten duyduğumuz mutluluğu ifade etmek isterim.

Sayın Cumhurbaşkanım, kendi kurduğunuz evinize, yuvanıza, tekrar hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Aslına bakarsanız ev sahibine ‘Hoş geldiniz’ demeye de ihtiyaç yok. Sayın Cumhurbaşkanım, bugün ‘Bu şarkı burada bitmez’ diyerek millete hizmet yolunda sefere çıktığımız 14 Ağustos 2001 tarihindeki kadar sevinçliyiz. Milletin kurduğu, rotasını milletin çizdiği AK Parti bugüne kadar milletin verdiği talimat dışına hiç çıkmadı. Bugün de 16 Nisan’da anayasa değişikliği ile milletin verdiği kararın gereğini yerine getirmek için burada, bir aradayız.”

AK Parti Genel Başkan ve Başbakan Yıldırım, milletin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Parti’ye dönmesi önündeki engeli tamamen kaldırdığını, partisini lideriyle buluşturduğunu dile getirdi.

AK Parti olarak 21 Mayıs’ta olağanüstü kongre yapma kararı aldıklarını anımsatan Yıldırım, yeni bir heyecan ve ümitle yeni bir başlangıçla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı genel başkan adayı olarak teklif edeceklerini bildirdi.

Türkiye’nin son 15 yılına damgasını vuran bir siyasi hareketin mensupları olarak bugün büyük bir mutluluk yaşadıklarını dile getiren Yıldırım, geçen 15 yılda elde edilen tarihi başarıların ardından Türkiye’nin geleceğini inşa etmek üzere bugün yeniden saflarını sıklaştırdıklarını, güçlerini tazelediklerini söyledi.

AK Parti hareketinin, ilk günden itibaren tek amacının ülkesine ve milletine hizmet verenlerden oluşan bir erdemliler hareketi olduğunu aktaran Yıldırım, AK Parti kimliğiyle siyaset yapan herkesin de Türkiye’ye ve millete hizmet istikametini koruduğunu kaydetti.

Yıldırım, “15 yıl boyunca görevlerimizde bayrak değişimi oldu ancak bayrak asla yere düşmedi. Allah’a şükürler olsun ki 65. Hükümet olarak da Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük saldırısına maruz kaldığımız halde demokrasi mücadelesinden yüzümüzün akıyla çıkmayı başardık. Türkiye’yi güven ve istikrar çizgisinde koruduk. Büyük demokrasi mücadelemize azim ve kararlılıkla devam ediyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’de 15 yılda çok değiştiğini ama bir şeyin hiç değişmediğini anlatan Yıldırım, “Değişmeyen Türkiye’de sessiz devrimleri hayata geçiren, Türkiye’ye çağ atlatan, bu hareketin kurucusu Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın milletimizin gönlündeki yeridir. Şimdi Sayın Cumhurbaşkanımız AK Parti ile, AK Parti de Sayın Cumhurbaşkanımız ile birleşti ve sembolleşti.” dedi.

“BİR UZLAŞMANIN KAPISINI DA ARALAMIŞ OLUYORUZ”

Yıldırım, Türkiye’nin AK Parti ile büyüdüğünü, kaderinin birleştiğini belirterek, Cumhurbaşkanının liderliğinde yeni bir şevk ve heyecanla daha büyük hedeflere, başarılara imza atmaya hazır olduklarını vurguladı.

16 Nisan’da milli iradeyi hayata geçirmek için atılan adımın, aslında 2007’de cumhurbaşkanının halkın oyuyla seçilmesi kararını tamamlayan bir adım olduğuna dikkati çeken Yıldırım, “Cumhurbaşkanı seçimle olsun” dediklerinde karşı çıkanları milletin onaylamadığını, sandıkta millet eliyle seçimle gelen ilk cumhurbaşkanı olma şerefini yaşadıklarını ifade etti.

Yıldırım, siyaset yapma hakkını ve başbakanlıkta olduğu gibi icra yetkisini cumhurbaşkanına vatandaşın verdiğini söyledi.

Vatandaşın “Kendi hukukunu korusun” diye anayasayı değiştirdiğini, kendi iradesiyle yetkiyi cumhurbaşkanlığı makamına verdiğine işaret eden Yıldırım, artık ne cumhurbaşkanlığı makamının ne de siyaset kurumunun, halk oylaması olmamış gibi eski kavramlarla ifade edilemeyeceğini kaydetti.

Yıldırım, bir partinin mensubu olmanın tüm vatandaşların hizmetinde olmanın önünde bir engel olmadığına vurgu yaptı.

Siyaset yapmanın, bütün vatandaşların hizmetinde olmak, siyaset kurumunda yer almanın ise halkın denetiminde olmak anlamına geldiğinin altını çizen Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cumhurbaşkanımızın son 15 senede yaptığı her hizmet, nasıl ki bütün vatandaşlarımız içinse bundan sonra da her hizmet, her eser bütün vatandaşlarımız için olacak. Bu sistem değişikliği, yönetimde çift başlılığı tamamen ortadan kaldırmıştır. Ülkeye kalıcı istikrarı ve sürekli güçlü iktidarı getirecek bir değişikliktir. Büyük bir uzlaşmanın kapısını da bu sistem değişikliğiyle aralamış oluyoruz. Bir takvim içerisinde bu değişimi bütün unsurlarıyla, hazırlık sürecini tamamlayıp aşama aşama cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini uygulamaya geçireceğiz.

Türkiye, Sayın Cumhurbaşkanımızın güçlü liderliğinde büyük bir enerjiyle, gelecek hedeflerine daha çok yoğunlaşacak, muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkma gayretini sürdürecektir. Demokrasimiz bütün kurumlarıyla gelişecek, birliğimiz, beraberliğimiz, kardeşliğimiz daha da muhkem hale gelecektir. Birlik ve beraberlik içinde ülkemiz yeni ufuklara yelken açacaktır. Bugün hepimizi saran bu heyecan Türkiye’nin büyük hedeflerinin birer birer gerçeğe dönüşecek olmasına duyduğumuz inancın bir sonucudur.”

“MİLLETLE BİRLİKTE BU ZORLUKLARIN ÜSTESİNDEN GELMEYİ BAŞARDIK”

Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti çatısı altına dönüşünün ülkeye ve partiye hayır getireceğini söyledi.

15 yılda millet olarak pek çok badireden geçildiğine, zorlukla mücadele edildiğine işaret eden Yıldırım, milletle birlikte bu zorlukların üstesinden gelmeyi başardıklarını, bunu da milli iradeyi her şeyin üstünde tutarak gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Yıldırım, milletin iradesine her koşulda sahip çıktığını, en son 15 Temmuz’da canı ve kanı pahasına ortaya koyduğunu kaydetti.

Bir ihanet çetesinin doğrudan cumhuriyete, demokrasiye, cumhurbaşkanına, milletin Meclisine, hükümete ve bütün kurumlara saldırdığını belirten Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla milletin meydanlara indiğini, geleceğine, demokrasisine, iradesine sahip çıktığını hatırlattı.

Bu acı tecrübeden hem milletin hem devletin büyük dersler çıkardığına dikkati çeken Yıldırım, 16 Nisan’da milletin verdiği kararın da bu şuurun sonucu olduğunu aktardı.

Yıldırım, “Milli iradenin güçlü şekilde yönetime yansıdığı bir siyasete ihtiyacın var olduğu bu darbeyle bir kez daha açıkça görülmüş ve milletimiz bu yönde kararını vermiştir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle göreve gelen her iktidar, milletin en az yarısından bir fazlasının desteğini almak mecburiyetindedir. Bu, Türkiye’nin her yöresinden her kesiminden destek anlamı taşır. Türkiye’nin bir olması, iri olması birlikte Türkiye olması, üniter devlet yapısının korunmasının teminatı da cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

“TÜRKİYE’DE GÜVEN VE İSTİKRAR TEMİNAT ALTINA ALINMIŞ OLACAK”

Başbakan Yıldırım, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle ileri ve güçlü demokrasiyi ortaya çıkaracaklarını, siyasetin ve demokrasinin güç kazanacağını, vesayetin ortadan kalkacağını belirterek, “Milli iradenin en güçlü şekilde yönetime yansıması bu sistemde tamamen gerçekleşmiş olacak. Milletin dediği olacak. Dolayısıyla Türkiye’de güven ve istikrar teminat altına alınmış olacak.” diye konuştu.

Türkiye’nin son 15 yılda siyasi istikrar ile ekonomik istikrarı birlikte inşa ettiğini dile getiren Yıldırım, bir ülkenin büyümesi isteniyorsa en önemli görevin güven ve istikrarın sürmesi olduğunun altını çizdi.

Siyasi istikrarı korumadan Türkiye’nin hedeflerini yakalamasının mümkün olmadığına vurgu yapan Yıldırım, şöyle devam etti:

“AK Parti, demokratik istikrarın da ekonomik istikrarın da en büyük güvencesi olmuştur. Bugün de güçlü ekonomisiyle güçlü bir Türkiye var, elhamdülillah. Yatırımlarımız bütün hızıyla devam ediyor. Hiçbir yatırımımızdan şartlar ne kadar zor olursa olsun asla vazgeçmedik, yavaşlatmadık. Marka projeler, dev eserler, bir bir halkımızın hizmetine giriyor. Terörle mücadele, yurt içinde ve yurt dışında büyük bir kararlılıkla sürüyor. Türkiye artık bugün dünden daha güçlüdür. Milletimiz daha güçlüdür. Birliğimiz ve beraberliğimiz çok daha güçlüdür. Hedeflerimiz büyüktür. Geleceğimiz bugünden daha aydınlık olacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Cumhurbaşkanımızın kurucu olduğu, mensubu olmaktan gurur duyduğum AK Parti’ye yeniden gelmesi hepimiz için yeni bir güç, yeni bir heyecan olmuştur. Bu heyecanı yüreğinde hisseden herkesi gönülden tebrik ediyorum, kutluyorum. Gözünüz, gönlünüz aydın olsun. Allah aramızdaki muhabbet bağını daimi kılsın.”

AK Parti Genel Merkezinin bugüne kadar büyük heyecanlar yaşadığını ama bugünün bir başka olduğunu belirten Yıldırım, “Çünkü 979 günlük hasret, vuslata dönüşüyor. Allah’ın izniyle milletimizin desteği ve zatıalinizin liderliğinde millete daha güzel hizmetler yapacağız. Ülkemiz daha güzel günler görecek. Başımız dik alnımız ak olmaya devam edecek.” şeklinde konuştu.

Yıldırım, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini öngören değişikliğin hayata geçirilmesi için gösterdiği gayret ve liderlik için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şükranlarını sundu.

Bu çalışmalarda en büyük fedakarlığı ailelerin yaptığına işaret eden Yıldırım, “Hanımefendiye bu süreçte gösterdiği fedakarlıktan ve sabırdan dolayı da ayrıca teşekkür ediyorum. Aynı şekilde Semiha hanıma da bu süreçte yaptığı destek ve fedakarlık için teşekkür ediyorum.” dedi.

Yıldırım, AK Parti milletvekilleri ve hükümet olarak Türkiye’nin önünü açacak cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi değişikliği sürecinin birer paydaşı oldukları için gururlu ve onurlu olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Hoş geldiniz” diyen Başbakan Yıldırım, AK Parti teşkilatına da ortaya koydukları gayretten dolayı teşekkür etti.

MHP grubuna da teşekkür eden Yıldırım, “Allah, birliğimizi, beraberliğimizi daim eylesin. Allah hareketimizi daima istikamet üzere eylesin. Bizi milletimizin hizmetinde daim eylesin. Türkiye’nin yolu da bahtı da açık olsun.” diyerek sözlerini tamamladı.

 

CEVAP VER