Başbakan Binali Yıldırım, anayasa değişikliğine ilişkin halk oylaması kapsamında, partisince Iğdır Zübeyde Hanım Bulvarı’nda düzenlenen mitingde halka hitap etti.

Miting alanındaki vatandaşları selamlayarak, konuşmasına başlayan Yıldırım, Türk dünyasının Nevruz Bayramı’nı kutladı.

Binlerce yıldır coşkuyla, umutla kutlanan nevruzun Iğdır için de kutlu olması dileğinde bulunan Başbakan Yıldırım, “Soğuk kış günlerini geride bırakıyoruz. En doğudan, Iğdır’dan başlayarak bütün Türkiye’ye artık o baharın güzel kokusu yayılmaya başladı. Güneş, en önce buradan, Iğdır’dan doğar, 16 Nisan’ın güneşi de Iğdır’dan doğacak. Güneş en önce Iğdır’dan yükselir, diriliş en önce Iğdır’da başlar, tabiat en önce burada uyanır, bahar da Türkiye’ye ilk önce Iğdır’dan selam verir. Nevruz Bayramını kutladık ama asıl bahar bayramını 16 Nisan’da kutlayacağız.” diye konuştu.

Kendisini dinleyen vatandaşlara, “Iğdır 16 Nisan’a hazır mı? Iğdır, kalıcı bahara hazır mı? Iğdır, uyanışa, dirilişe, yükselişe hazır mı? Güçlü hükümet sistemine var mısınız?” sorularını yönelten Yıldırım, “Evet” karşılığını alınca, “Maşallah, Iğdır işi bitirmiş.” dedi.

“16 Nisan baharı inşallah ilk önce Iğdır’dan yükselecek, Iğdır’dan başlayarak Türkiye’yi baharın kokusu, heyecanı ve umudu saracak.” diyen Yıldırım, Iğdır’ın kardeşliğin, dostluğun merkezi olduğunu vurguladı.

“TÜRKİYE’NİN BÜTÜN RENKLERİ BURADA”

Başbakan Binali Yıldırım, Iğdır’da Türk ve Kürt’ün kardeş olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Burada Türkiye ile Azerbaycan kardeştir. Burada Iğdır ile Nahçivan kardeştir. Burada Alevi, Sünni, Caferi hepimiz kardeşiz. Ne diyor şair? ‘Ne Alevi ne Sünni değil miyiz hep bir kardeş. Bizi yakar, bizim ateş söndürmektir çaresi.’ Evet, kardeşliğimizi bozmaya çalışanlar, aramıza itilaf, nifak sokmaya çalışanlara en güzel cevabı Iğdır verecek mi? Allah kardeşliğimizi, huzurumuzu, muhabbetimizi daim etsin. Şunu bilmenizi istiyorum; Ne Iğdır’daki bu kardeşliği ne de Türkiye’deki kardeşliği bozmaya hiçbir terör örgütünün gücü yetmeyecek, ne Fetö’cülerin ne PKK’lıların ne de bazı Avrupalı ülkelerin… Bizi birbirimize hasım etmeye asla ve asla kimsenin gücü yetmeyecek. Bugüne kadar bütün zorluklara birlikte göğüs gerdik. İnşallah bugün de yarın da bir olacağız, beraber olacağız, iri olacağız ve biz birlikte Türkiye olacağız. İşte Türkiye’nin bütün renkleri burada, Iğdır’da.”

Yıldırım, 15 Temmuz’da Türkiye’yi işgal etmek isteyen asker kılığındaki alçak teröristlerin harekete geçtiğini anımsatarak, “Ülkemizi işgal edecek, bağımsızlığımızı elimizde alacak, bayrağımızı indirecek, ezanlarımızı dindireceklerdi.” dedi.

“BÜYÜK TÜRKİYE’NİN KAPILARINI ARALAYACAKSINIZ”

15 Temmuz akşamı, milletin adamı, sevdalısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hükümet ve aziz milletin dik durduğunu hatırlatan Yıldırım, şunları söyledi:

“Bu alçaklara gereken cevabı bu meydandan verdiniz. Karşısında alçakların, boyun eğmediniz. Sizlere çok teşekkür ediyorum. Gençler, siz Türkiye’nin geleceğisiniz, teminatısınız. Hem 15 Temmuz akşamında hem de sonrasında Türkiye bir oldu, beraber oldu, partiyi, görüşlerimizi bir kenara attık, Yenikapı ruhunda bir araya geldik. Bazıları bu Yenikapı ruhunu sürdüremediyse de MHP ve AK Parti olarak karar verdik, Türkiye’nin geleceği için, gençlerimizin geleceği için, yeni anayasa için bugün karşınızdayız. Bu sorunu çözeceğiz ve ayak bağı olan, hızımızı kesen darbe kalıntısı bu anayasanın da inşallah ‘evet’ oylarınızla kurtulmuş olacağız.”

Kararı milletin vereceğini ifade eden Başbakan Yıldırım, “Siz ‘Evet’ diyeceksiniz, güçlü Türkiye’yi kuracaksınız, büyük Türkiye’nin kapılarını aralayacaksınız.” diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, şu anda içeride ve dışarıda bütün terör örgütlerinin kol kola verdiğini, bir araya geldiğini, anayasa değişikliğine karşı çıktığını, “Hayır verin” diye kampanya yaptığını aktardı.

PKK’nın anayasa değişikliğine karşı çıktığını, hayır propagandası yaptığını, Kandil’de bölücü örgüt elebaşısının sürekli konuştuğunu, FETÖ’nün PKK ile hayır için çalıştığını belirten Yıldırım, FETÖ’nün dümen suyuna girmiş bazı siyasetçilerin de milliyetçi görünüp terörün değirmenine su taşıdığını, ekmeğine yağ sürdüğünü ifade etti.

Dost bildikleri Avrupa’nın, çok yoğun şekilde sandıktan hayır çıkması için aktif kampanya yaptığını dile getiren Yıldırım, “Bölücü örgüt paçavralarıyla Avrupa sokaklarında rahat rahat gezerken, kampanya yaparken, mitingler yapılırken, Kandil’e canlı bağlantılarla bağlanırken Avrupa’da evet kampanyası yapmak kısıtlanıyor.” dedi.

“AVRUPA’NINKİ İKİYÜZLÜLÜK”

Yıldırım, memleket sevdalılarıyla buluşmalarına, binbir mazeret çıkarılıp engeller konulduğuna işaret ederek şöyle devam etti:

“İfade özgürlüğü, Avrupa değerlerleri, demokrasi, nerede Avrupa, nerede Avrupa değerleri? Avrupa’nınki tam bir ikiyüzlülük, çifte standarttır. Teröristlere kapılarını sonuna kadar açan ama bakanlarımıza, milletvekillerimize, evet diyecek vatandaşlarımıza her türlü kısıtlamayı getiren Avrupa’nın gerçek yüzünü gör ey Iğdırlı. Rotterdam oradaysa Iğdır burada. 16 Nisan’da bunlara en güzel cevabı vermeye hazır mısınız?

Ben Iğdır’daki ülkücü ve milliyetçi kardeşlerime, Türk-Kürt kardeşlerime sesleniyorum: Bu terör örgütlerinin nasıl bir tuzak içinde olduğunu görün. Terör örgütlerinin ne yapmaya çalıştığını görün. Terör örgütlerinin, Türkiye düşmanlarının nasıl bir araya geldiğini görün lütfen. Bizim hayır diyene de tabii ki saygımız var. Hayır da evet de başımız gözümüz üstündedir. Hayır diyen katiyen terörist değildir ancak teröristlerin, Türkiye düşmanlarının hep birlikte hayır dediklerini görelim, ona göre kararımızı verelim. Dediğim budur. ”

Başbakan Yıldırım, bölücü terör örgütünün Kürtlerin asla temsilcisi olmayacağını vurgulayarak şunları söyledi:

“PKK bizi temsil edemez. FETÖ’nün oyuncağı olmuş bazı siyasi hizipler, milliyetçi kardeşlerimizin asla temsilcisi değildir. Milliyetçi, ülkücü kardeşlerimiz için vatanın birliği, beraberliği, ay yıldızlı bayrak her şeyin önünde gelir. Bunlar Kürt maskesi takmışlar, bunlar milliyetçi maskesi takmışlar ama bunlar teröre, PKK’ya, FETÖ’ye destek veriyorlar. Evet dediğinizde Kandil’in mumu sönecek, evet dediğinizde Pensilvanya’nın ışığı sönecek, evet dediğinizde teröristler korkacak, millet sevinecek.”

Yıldırım, 16 Nisan’ın bir seçim olmadığına, 16 Nisan’da partilerin bulunmadığına dikkati çekti. 16 Nisan’da partilere değil Türkiye’nin ay yıldızlı bayrağına, Türkiye’nin geleceğine oy vereceklerini belirten Yıldırım, şunları kaydetti:

“Dolayısıyla parti yok, Türkiye var. Gelecek Türkiye sevdası var. 16 Nisan’da evet diyerek terör örgütlerinin sonunu getirmeye hazır mısın Iğdır? 16 Nisan’da evet diyerek büyük Türkiye’nin kapısını aralamaya var mısınız? Iğdır inşallah 16 Nisan’da terör örgütlerine cevabı en güzel şekilde verecektir. İnşallah 16 Nisan’da Avrupa başkentlerine gereken cevabı en güzel şekilde verecektir.”

CHP’nin referandum sürecinde kötü, kalitesiz ve çirkin bir kampanya yürüttüğünü, gerçekleri anlatmadığını söyleyen Yıldırım, şöyle devam etti:

“CHP Genel Başkanı, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde olmayan şeyleri varmış gibi anlatıyor. Bu her şeyden önce, temsil ettiğiniz ana muhalefet partisinin tabanına büyük bir saygısızlıktır. ‘Bu sistemle rejim değişecek’ diyor. Rejim 1923’te kuruldu, adı cumhuriyettir. Bu ülkenin bağımsızlığı için hayatını ortaya koyan bütün şehitlerimizi rahmetle, şükranla, minnetle anıyoruz. Mekanları cennet olsun. Gazilerimize hayırlı uzun ömürler diliyoruz.”

“Rejim değişiyor” iddiasının tutmaması üzerine, “tek adam rejimi gelecek” denildiğini, bunun da kocaman bir yalan olduğunu dile getiren Yıldırım, “Eyalet sistemi kurulacak, muhtarlıklar kalkacak, cumhurbaşkanı Meclisi feshedecek” iddialarının da gerçeği yansıtmadığını belirtti.

“Her gün yeni yeni yalanlar geliyor. Ayıptır, ayıp.” diyen Yıldırım, Iğdırlılardan, bu yalanlara 16 Nisan’da cevap vermelerini istedi.

Binali Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Allah CHP’ye gönül veren seçmene sabır versin. CHP hiç bu kadar kötü bir dönem yaşamadı. 16 Nisan Türkiye’yi değiştireceği gibi ana muhalefeti de değiştirecek. Artık öyle korkutarak, endişe yayarak oy toplamak yok. Gerginlik çıkararak işi idare etmek yok. Toplumu kutuplaştırarak yol yürümek yok. İktidar nasıl 14 yıldır çalışıyorsa 16 Nisan’dan sonra artık muhalefet de çalışmak zorunda kalacak. Yoksa siyasetten yok olup gidecekler. Çalışmaktan korktukları için, ömürleri boyunca laf üstüne laf koydukları için bu değişim onların işine gelmez. Onun için karşı çıkıyorlar.”

“GERÇEK GÜÇ MİLLET OLACAK”

Yıldırım, 16 Nisan’da “evet” diyerek sadece hükümet yönetim sisteminin değişmeyeceğine, ülkede güçlü hükümet döneminin başlatılacağına işaret ederek, iktidarı sandıkta halkın belirleyeceğinin altını çizdi.

Başbakan Yıldırım, “Seçim bitecek, kimin iktidar olduğu o gün belli olacak. Sık sık seçim olmayacak. Yaşanan hükümet krizleri tarihe karışacak. Geçmişte cumhurbaşkanı, başbakanlar arasındaki kriz artık hiç olmayacak. Darbelerin adı bile anılmayacak. Çünkü gerçek güç millet olacak. Siz olacaksınız. Siz kime yetki verdiyseniz, yetkiyi o kullanacak.” diye konuştu.

Yeni sisteminin Meclisi ve milletvekillerini de güçlendirdiğini, bağımsız yargıyı, aynı zamanda tarafsız hale getirdiğini, uzlaşma kültürünü yaygınlaştırdığını, kutuplaşmanın sona ereceğini aktaran Yıldırım, ülke ekonomisinin de şaha kalkacağını söyledi.

Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti:

“Yatırım artacak, üretim artacak. İş, aş imkanları aratacak. 14 yıldır Türkiye’de birçok hizmete, esere imza attık. Ancak 14 yıldır bir yandan çalışıyoruz bir yandan da vesayete karşı, saldırılara karşı amansız bir mücadele veriyoruz. Eğer bu saldırılar olmasaydı, 27 Nisan elektronik bildirgesi, 367 krizi, MİT krizi, Gezi olayları, 17-25 Aralık, 15 Temmuz akşamı alçak darbe girişimi olmasaydı Türkiye bugün bir Türkiye yerine üç Türkiye olmayacak, beş Türkiye olacaktı, altı Türkiye olacaktı. Milli gelirimiz 11 bin dolar değil, 20 bin doları bulacaktı. İşte bütün bunları ortadan kaldırmak yegane gücün millette olduğu, milletle yol yürüyen bir iktidarın kapısını aralamak için bu değişikliği yapıyoruz. Bu sistemde hükümeti siz belirleyeceksiniz. Sizin dışınızda hiç kimse bu ülkeyi yönetmeye karar veremeyecek. Hükümete yetkiyi doğrudan vereceksiniz. Sizin seçtiğiniz hükümetleri asla hiç kimse değiştiremeyecek. Tuzaklarla, darbelerle, algı operasyonları, ayak oyunlarıyla iktidar değişikliği olmayacak.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Bu sistemde tek adam olacak.” dediğini aktaran Başbakan Yıldırım, “İyi de Kılıçdaroğlu, sizde zaten, yedi seçim kaybettin, tek adam devam ediyor. Şimdi bize kalkmış tek adam dersi mi veriyorsun? Senin hatırın için iki tane cumhurbaşkanı mı seçelim, her mahalleye iki tane muhtar mı seçelim, her belediyeye iki başkan mı seçelim?” diye sordu.

“Ayıplamayın. Bunlar bugünlerde HDP ile çok haşır neşir olduğu için eş başkanlığa kafayı takmış vaziyetteler, hayırlı olsun.” ifadesini kullanan Yıldırım, “Evet, tek adam olacak ama patron 80 milyon millet olacak, patron siz olacaksınız. Sizin evet dediğinizde iş başına gelecek, 5 sene çalışacak, beğendiniz, bir daha seçeceksiniz ama üçüncü sefer yok. Patronun millet olduğu yerde diktatörlük olur mu? Beğenmezseniz görevden alacaksınız, yenisini getireceksiniz, sistem tıkır tıkır işleyecek. Bürokrasi iki ileri bir geri yapmayacak. Sürekli ileri, sürekli kalkınma, büyüme ve sürekli refah. Iğdır’a daha çok hizmet, yatırım gelecek. Türkiye, güçlü yönetimle istikrarı yakalayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Yıldırım, 14 senedir hizmet ürettiklerini, büyük yatırımlar yaptıklarını, ülkeye büyük eserler kazandırdıklarını belirterek, Osmangazi Köprüsü, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü hizmete açtıklarını, Marmaray ile trenleri denizin altından geçirdiklerini kaydetti. Yıldırım, “Biz Fatih’in torunlarıyız. Fatih, nasıl karadan gemileri denize indirdiyse onun torunları, Recep Tayyip Erdoğan ve ekibi de trenleri, arabaları denizin altından geçirdi. Size, bu millete bu yakışır.” diye konuştu.

Ilgaz Tüneli’ni, Tuz Gölü’nün altında doğalgaz depolarını, Bursa Selçukgazi Tünellerini hizmete aldıklarını anımsatan Yıldırım, bunların yanında yeni büyük projeleri de başlattıklarını söyledi.

Filyos Limanı’nın temelini attıklarını, Diyarbakır Sur’u yeniden ayağa kaldıracaklarını, Fikirtepe’de kentsel dönüşüm projelerini başlattıklarını, Trabzon’u, Gümüşhane, Erzincan, Bayburt’a bağlayan Türkiye’nin en uzun tünellerinin temelini attıklarını hatırlatan Yıldırım, Çanakkale’de, dünyanın orta açıklığı en büyük 1915 Çanakkale Köprüsü’nün de temelini attıklarını söyledi.

Yıldırım, “İşte bunlar birkaç ay içerisinde yapılan işler. Biz konuşmuyoruz. Eserlerimiz konuşuyor. Iğdır’da havalimanınız var mıydı? Şimdi var. Her gün İstanbul’dan Ankara’dan seferler geliyor mu? Bu kadar engele ve saldırıya rağmen Türkiye için çok büyük projeleri yapmaya devam ediyoruz.” dedi.

Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şimdiyse Türkiye için, geleceğimiz için, gençlerimiz, kadınlarımız, erkeklerimiz, yaşlılarımız, emeklilerimiz için cumhuriyetin en güzel projesini, en güzel eserini, cumhurbaşkanlığını hükümet sistemini getiriyoruz. Önünüze getiriyoruz. Yolları biz açtık, Türkiye’nin gelecek kapısını da siz açacaksınız. 16 Nisan’da cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini evet oylarınızla başlatmaya hazır mısınız?

Iğdır işi bitirdi. 2007 cumhurbaşkanlığı halk oylamasında yüzde 68 rekor oy vererek siz bu işe karar verdiniz. Şimdiki onun devamı. İnşallah aynı şekilde yüksek bir oyla 16 Nisan’da bir rekora Iğdır hazır mı? Biz unutmuyoruz. 7 Haziran ile 1 Kasım arasında AK Parti’nin oylarını en fazla artıran, rekor kıran, birinci olan ilimiz Iğdır. Iğdır’a rekor yakışır, Iğdır’a en güzeli yakışır.

Bu evetlerinizi öyle yüksek sesle söyleyin ki FETÖ’nün terörist başı Pensilvanya’dan duysun. Bunların uykuları kaçıyor. Bu evetleriniz öyle yüksek olsun ki Kandil duysun, PKK duysun. Bu evetlerinizi Fırat Kalkanı ile El Bab’tan defettiğimiz alçak DEAŞ örgütü duysun. Evetleri öyle yüksek sesle söyleyin ki istemezükçülerin feleği şaşsın.”

“KARDEŞLİĞİMİZ DAHA DA MUHKEM HALE GELECEK”

Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde Türkiye’de çok güzel işler yaptıklarını, ülkeyi bir baştan bir başa yollarla donattıklarını, büyük projeleri hayata geçirdiklerini söyledi.

Böldükleri yollarla hayatları birleştirdiklerini, milleti kardeş yaptıklarını ifade eden Yıldırım, “Yolları böleriz ama Türkiye’yi böldürtmeyiz.” dedi.

Yıldırım, yurt genelindeki yatırımlar kapsamında Iğdır’ın da yerini aldığını, kentin cazibe merkezi iller arasına dahil edildiğini vurguladı. Iğdır’da yatırım yapacak girişimcilere çok büyük desteklerde bulunulacağının altını çizen Yıldırım, şöyle devam etti:

“Iğdır’a gelen yatırım talepleri tam bin 18. Yeni işe alınacakların sayısı, yani toplam istihdam miktarı bin 200 kişi. 200 milyonun üzerinde yatırım yapılacak. Türkiye çapında cazibe merkezleri için hazırlanan toplam proje 3 bin 341’dir. 23 ilimizde 83 milyar. Bu yatırımlarla birlikte hem Iğdırımız’da hem Türkiye’de, kalkınma hızı daha da artacak, ekonomimiz daha da büyüyecek, kardeşliğimiz daha da muhkem hale gelecek.”

Başbakan Yıldırım, geçen 14 yıl içerisinde Iğdır’a eğitimden ulaşıma birçok alanda yatırım hizmeti verdiklerini söyledi.

Yapacak daha çok işlerinin bulunduğunu vurgulayan Yıldırım, “Siz yeter ki sırtınızı Ağrı Dağı’na verin, yeter ki Aras Nehri’nin bereketinden yararlanın. Dönemimizde Iğdır’a bölünmüş yolda rekor getirdik. 172 kilometre bölünmüş yol yaptık. Iğdır’da bölünmüş yol diye bir şey yoktu. Iğdır Havalimanı her gün büyüyor, sefer sayısı artıyor. İnşallah her şey daha güzel olacak. Iğdırımız geleceğin refahından, ekonomisinden çok daha fazla yararlanacak.” dedi.

Yıldırım, yeni anayasa ile Türkiye’nin kalkınacağını, Iğdır’ın da bu kalkınmadan, büyümeden daha çok pay alacağını ifade etti.

İlk duraklarının 16 Nisan olduğunu ve gece gündüz herkesin referandum için çalışması gerektiğini anlatan Yıldırım, “Bu bir seçim değil, burada partiler yok. Burada Türkiye’nin geleceği var. Mesele millet meselesi. Bunu ülkücü kardeşlerimiz, milliyetçi kardeşlerimiz, CHP’ye, HDP’ye bütün partilere gönül vermiş kardeşlerimiz, bunun bir seçim olmadığını, bunun Türkiye’nin geleceği, Türkiye’nin beka meselesi olduğunu hatırınızdan çıkarmayın.” diye konuştu.

YILDIRIM KENDİSİNİ SELAMLAYAN ÖĞRENCİLERİN OKULUNU ZİYARET ETTİ

Mitingin ardından Valiliği ziyaret eden Yıldırım Iğdır Havalimanı’na giderken yol kenarında ellerinde Türk bayraklarıyla kendisini selamlayan bir grup öğrenciyi görünce çocukların eğitim gördüğü okulun önüne geldi.

Burada, çocuklarla sohbet eden Yıldırım, daha sonra okul merdivenlerinde fotoğraf çektirdi.

Başbakan Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım’a, Nevruz Bayramı dolayısıyla öğrenciler, çeşitli meyve ve yemişlerin harmanlanmasıyla yapılan “yeddi levin”, bir miktar tahıl tohumunun bulunduğu “semeni” ve çiçek hediye etti.

CEVAP VER