Başbakan Binali Yıldırım, partisinin Taha Akgül Spor Salonu’nda düzenlenen Ankara Kadın Kolları 4. Olağan İl Kongresi’ne katılarak, partililere hitap etti.

Kurulduğu günden bu yana AK Parti teşkilatlarında görev yapan kadınlara teşekkür eden Yıldırım, partililere Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamını iletti.

“Sayın Cumhurbaşkanımız ile beraber tarihi bir seçim arifesinde yeni hedeflere yürüyoruz.” diyen Yıldırım, bugün Cumhuriyetin ve demokrasinin kalbi Ankara’da “AK Kadınlar”la bir araya geldiğini, Ankara’nın Türkiye’nin gözbebeği, siyasetin merkezi olduğunu belirtti.

Milletin rızasını kazanmak, hayır duasını almak için 16 yıldır gece gündüz çalıştıklarını anlatan Başbakan Yıldırım, “16 yıldır milletin gösterdiği istikamette yürüyor, milletimiz için çalışıyoruz. Milletle bütünleştik; millet efendi oldu, biz hizmetkar olduk. Türkiye’yi yeni baştan imar ettik. Yollar, havalimanları, köprüler, barajlar, tüneller yaptık. Sanayicimizle esnafımızla çiftçimizle el ele verdik. Üretim ve istihdam sağlayan fabrikalar açtık. Türkiye’yi 3,5 kat büyüttük.” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN YÜKÜNÜ OMUZLADIK”

Hayata geçirdikleri sosyal projelerle vatandaşların yanında olduklarını belirten Yıldırım, şöyle devam etti:

“Türkiye’yi bir bütün olarak müreffeh, bayındır hale getirmenin mücadelesini verdik. Türkiye’nin yükünü omuzladık. Türkiye’nin dağ gibi sorunlarını dağ gibi hizmetlere dönüştürdük. Darbecilere, kumpasçılara, vesayetçilere fırsat vermedik. Hiçbir zaman millete rağmen, milleti yok sayarak siyaset yapmadık. Milletin gücünün üzerinde güç tanımayan AK Parti teşkilatı bugün 10 milyonun üzerinde üyeye sahip. AK Parti yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın en güçlü siyasi hareketidir. Toplam üyemizin 4,5 milyondan fazlası ‘AK Kadınlar’dan oluşuyor. AK Parti’nin 16 yıllık başarısında bu hareketin yükünü çeken hep kadınlarımız oldu. Milletimize hizmet yolunda Genel Başkanımız Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip erdoğan ile fedakarca birlikte yürüdük, birlikte mücadele ettik.”

“HAİNLERE KORKU VERDİNİZ, DİZ ÇÖKTÜRDÜNÜZ”

Kadınların, 15 Temmuz’da alçaklara geçit vermediğini vurgulayan Yıldırım, şunları kaydetti:

“Bayrağımıza, ezanımıza, milli iradeye sahip çıktınız. Hainlere korku verdiniz, diz çöktürdünüz. 16 yıldır kadın şefkatiyle merhametinizle milletin yaralarına merhem oldunuz. Yeri geldi ‘AK Kadınlar’, öksüz ve yetimlerin başını okşadınız. Yeri geldi ihtiyaç sahiplerine yardıma koştunuz. Yeri geldi vatandaşlarımızın iftar sofralarında ettiği dualara ortak oldunuz. Sadece Türkiye’de değil dünyanın birçok yerinde mazlumlara, mağdurlara hep kucak açtınız. Bugün AK Parti, Türkiye’nin ruhu, aklı, vicdanı olduysa 16 yıldır Türkiye’nin önünü açan hedefleri ortaya koyduysa bunda ‘AK Kadınlar’ın emeği unutulamaz. 16 yıldır her türlü ayrımcılığın yaralarını sarmak için durmaksızın çalışıyoruz. Kadınlarımızın fikirlerinin, emeklerinin Türkiye için ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. Siyasete yön verirken bu gerçeği hiç unutmadık.”

Yıldırım, kadınlarla birlikte birçok başarıya imza attıklarını, her şeyden önce cinsiyet ayrımcılığı yapan birçok düzenlemeyi ortadan kaldırdıklarını, eğitim alanında kız öğrencilere yönelik ayrımcı uygulamalara son verdiklerini belirtti.

Kızların eğitime devam etmesi için pozitif ayrımcılık getirdiklerini, kadının iş hayatında daha fazla yer alması amacıyla birçok projeyi hayata geçirdiklerini anlatan Yıldırım, çalışan kadınlara, çocuklarının daha iyi eğitim alabilmesi için kreş desteği verdiklerini söyledi.

Yıldırım, kadın çalışanlara sigorta prim indirimi, büyükanne maaşı ve doğum iznine varıncaya kadar birçok düzenlemeyi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ile hayata geçirdiklerini ifade etti.

“KADIN ELİNİN DEĞDİĞİ YERDE ZAFER VARDIR”

Kadınların sosyal alanda geçmişe göre daha önemli görevler aldığını vurgulayan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün devlette çalışan memurların, kamu görevlilerinin yüzde 40’ı kadınlardan oluşuyor. Savcıların yüzde 31’i, avukatların yüzde 43’ü, üniversite hocalarının yüzde 50’si kadınlarımızdan oluşuyor. AK Parti, kız çocuklarımızın okullaşma oranını yüzde 42’den yüzde 82’ye çıkardı. Bugün üniversitede okuyan kızlarımızın sayısı erkek öğrencilerimizin sayısından daha fazla. Bu bizim için büyük mutluluk. Kadının elinin, yüreğinin artık her alanda belirleyici bir noktaya ulaştığını görmekten büyük bir mutluluk duyuyorum. Kadın elinin değdiği yerde zafer, bereket ve başarı vardır.”

Yıldırım, 16 yıl boyunca engellemeler, vesayet girişimleri ve darbeler başta olmak üzere bütün alçaklıklara karşı dimdik durduklarına dikkati çekti.

“MİLLETE GÜVENEN AÇIKTA KALMAZ”

Zorbaların kaybettiğini, millet ve demokrasinin kazandığını dile getiren Yıldırım, şunları kaydetti:

“Artık kesintisiz demokrasiden, hukuk devletinden, milli iradeden geriye asla dönüş yok. Güçlü iktidar, güçlü Meclis için AK Kadınlar hazır mısınız? 24 Haziran’da yeni bir destan yazacak mıyız? Bir kez daha milletimizin önüne gidiyoruz, onların desteğine sahibiz. Başkaları çatısız kalmış olabilir ama AK Parti, en sağlam çatıyla seçime gidiyor. Bizim çatımızı millet çatmıştır. Millete güvenen açıkta kalmaz. Cumhur İttifakı, milletin hissiyatından doğan Yenikapı ruhunun ittifakıdır. Adayımız milletin adamı, memleket sevdalısı Recep Tayyip Erdoğan’dır.”

“24 HAZİRAN’DA ÖNCEKİLERDEN DAHA PARLAK BİR ZAFER KAZANACAĞIZ”

Yıldırım, “AK Kadınlar”la nice zaferler kazandıklarına işaret ederek, “İnşallah 24 Haziran’da öncekilerden daha parlak bir zafer kazanacağız. 24 Haziran ülkemiz için yeni bir başlangıç, yeni bir zafer olacak.” diye konuştu.

Başkentin kendileri için önemini ifade eden Yıldırım, Ankara’da devletin güler yüzüyle hizmet ettiği bir hükümet olduğunu söyledi. Ankara’da dev projeler ve dünya çapında yatırımların kararlarının verildiğini belirten Yıldırım, şehre 16 yılda çok önemli yatırımlar yaptıklarını anlattı.

Etlik ve Bilkent’teki şehir hastanelerinin de gelecek aylarda açılacağını anımsatan Yıldırım, metro çalışmaları hakkında da bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile BaşkentRay’ı hizmete açtıklarını hatırlatan Yıldırım, “Türkiye’nin merkezi olan Ankara’yı hızlı trenlerin de merkezi yaptık. Hızlı trenin de başkenti yaptık. İnşallah Ankara-Sivas hızlı treni 2019’da hizmete girecek. Ankara’dan Sivas’a 13 saatte giderken 2 saatte gideceksiniz, hayırlı uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı.

Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren yapımının da sürdüğünü ve 2020’de hizmete alacaklarını vurgulayan Yıldırım, Ankara’dan İzmir’e 3,5 saatte gidileceğini bildirdi.

“45 İLİMİZE HIZLI TRENLE ULAŞIM İMKANI OLACAK”

“2023’te, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında Ankara ile nüfusun yarısından fazlasını hızlı trenle buluşturacağız. 45 ilimize hızlı trenle ulaşım imkanı olacak.” diyen Yıldırım, diğer metro çalışmaları ve yatırımlara ilişkin bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla bugün Kayseri’ye gideceklerini ve kadın kolları kongresini gerçekleştireceklerini dile getiren Yıldırım, Kayseri’ye selamlarını gönderdi.

Hizmetlerin bundan sonra da artarak devam edeceğini belirten Yıldırım, şunları kaydetti:

“AK Parti, Türkiye demektir, Türkiye, AK Parti demektir. 16 yıldır bu kutlu yolculuğun neferleri olarak AK Kadınlar, AK Gençler, ana kademe olarak ülkemize çağ atlattık. Bizim siyasetimiz eser siyasetidir. Bizim siyasetimizin özü vatandaşa hizmettir. Bizim siyasetten muradımız halkımızın hayır duasıdır, Rabbimizin rızasıdır. Çünkü biz AK Parti’yiz. AK Parti kadroları milletin kadrolarıdır. Sizler, hem AK Parti’nin 16 yıllık hizmetlerle dolu tarihini hem de bu aziz milletin şan şerefle dolu tarihini yazdınız. Allah sizden razı olsun. İnşallah 24 Haziran seçimleriyle de millete hizmet yolunda yeni destanlar yazacağız.”

Yıldırım, kongrenin hayırlı olması temennisinde bulundu.

KONGREDEN NOTLAR

Başbakan Yıldırım, kongreye gelişinde salonu dolaşarak partilileri selamladı.

Kongredeki konuşması sırasında “Beraber yürüdük biz bu yollarda” şarkısının sözlerini partililerle söyleyen Yıldırım, “Bana her şey sizi hatırlatıyor.” ifadesini kullandı.

Bir işaret dili tercümanı, Başbakan Yıldırım’ın yaptığı konuşmayı işitme engelliler için çevirdi.

“Demokrasi kahramanları, Türkiye’nin kadınları” sloganıyla düzenlenen kongrede, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığınca hazırlanan “Bilezik” filmi izlendi.

Salonda yer alan ve üzerinde “AK kadın yorulmaz, reisini bırakmaz”, “Davası vatandır, adı AK kadındır” yazılı pankart dikkati çekti.

Kongreye, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, AK Parti Grup Başkanvekili İlknur İnceöz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, eski TBMM Başkanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna ile milletvekilleri ve partililer katıldı.

 

CEVAP VER