Başbakan Binali Yıldırım, TEM Kurtköy bağlantı yolu gişe sahasındaki Kuzey Marmara Otoyolu Paşaköy-TEM Kurtköy bağlantı yolunun açılış töreninde, 15 yılda yapılamaz denilen ne varsa hepsini gerçekleştirdiklerini, yatırımlarla, ekonomiyle, ihracatla, tarımla, demokrasiyle “bir Türkiye’yi, 3 Türkiye” yaptıklarını, Türkiye’nin hayallerini gerçeğe dönüştürdüklerini söyledi.

Başbakan Yıldırım, 20 bin kilometre yol yaptıklarını ifade ederek, şöyle devam etti:

“Yolları böldük, milleti birleştirdik, yolları böldük, gönülleri birleştirdik. Yolları böleriz ama Türkiye’yi böldürtmeyiz. Bunu herkes bilsin. Bu yolların tamamı, milletimizin gönlüne, muhabbetine, samimiyetine vasıl olmak için bir araç, bir vesile. Yollar, millet içindir, millete hizmet içindir. Temeli millet olmayan bir yürüyüş, yolu da incitir yolcuyu da incitir. FETÖ’cülerin, bölücü terör örgütünün ayakta alkışladığı, yan yana yürüdüğü bu yürüyüşün adımları, milletin adımları değildir. Bu nasıl adalet yürüyüşü? Bu adalet yürüyüşü değildir, bu bir gaflet yürüyüşüdür gaflet. Türkiye’ye iktidarları döneminde bir çivi çakmamış, bu tür siyasi fantezilerle milleti meşgul ediyorlar. Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı yürüyüş yapıyor. 19 gündür yürüyor. Aslında bir bakıma bu yürüyüşün bir faydası oldu. O da nedir? Yaptığımız yolların kalitesini öğrenme fırsatı oldu. Başka türlü anlayamazdı. Biraz zahmetli bir iş oldu ama benim ona tavsiyem; şöyle İzmit’ten bu tarafa gelirken Kurtköy sapağından bir Yavuz Sultan Selim yoluna da gir bakalım, orayı da bir gör, 4 şerit gidiş, 4 şerit geliş. Eğer yol yürümeye devam edersen, ömrün biter bu yollar bitmez. Çünkü 20 bin kilometre yol yaptık. Daha 19 günde 400 kilometre oldu. Onun için gel bu sevdadan vazgeç. Adaletin aranacağı yer yollar değildir, meclistir, mahkemelerdir. Adalet herkese lazım. 15 Temmuz’a ‘kontrollü darbe’, ‘tiyatro’ diyenler, ‘Gerçek darbe 20 Temmuz’da olmuştur’ diyenler 7 Ağustos Yenikapı ruhunu anlamamış demektir. Eğer 20 Temmuz darbeyse, 7 Ağustos’ta Yenikapı’daki o mahşeri topluluk nedir? Oraya niye geldin? İnsana sorarlar.”

Yıldırım, FETÖ’cülerin ve bölücü terör örgütünü desteklemek anlamına gelen hiçbir şeyi milletin kabul etmeyeceğini belirterek, “250 şehidimiz, 2 bin 193 gazimiz var. 15 Temmuz’da gazilerimizle beraber şehitlerimizi anacağız. Bu günü hep birlikte ihya edeceğiz.” diye konuştu.

Bugünlerde FETÖ’cülerin davalarının görüldüğünü hatırlatan Yıldırım, şunları söyledi:

“Mahkemelerde birer tiyatro oynanıyor adeta. Sanki bunlar hiç bu işi yapmamış, ne görmüşler ne içinde olmuşlar ne de böyle bir iş işlemişler. Bütün bunların akıl hocaları, terörist başı diyor ki ‘Önce reddedeceksiniz, sonra tevil edeceksiniz, daha da olmadı bize işkence yapıldı diyeceksiniz. Türk mahkemelerinden siz bir şey beklemeyin, yabancı ülkelerin mahkemeleri size yardım edecek, sizi kurtaracak’ diye onları motive ediyor. Gazilerimizden, şehit yakınlarımızdan ve milletimizden şunu istiyorum. Türkiye, bir hukuk devleti. Bu yargılamalar yapılacak. Ama şunu bilmemiz lazım, ne kadar ağır suç işlerse işlesin, savunma hakkı kutsaldır. Yarın bunlar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine giderken, ‘Bize savunma hakkı verilmedi.’ diyemeyecekler. Onun için söyleyecekleri, söylemeyecekleri ne varsa, sabredeceğiz ve ondan sonra hukuk içerisinde, adalet içerisinde hak ettikleri cezayı en ağır şekilde alacaklar. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Orada tiyatro yapmaları, onların ceza almasına asla mani olmayacak.”

“AMACIMIZ, MİLLETİN GÖNLÜNÜ HOŞ ETMEK, MİLLETİN HİZMETİNİ YERİNE GETİRMEK”

Başbakan Yıldırım, ilk günden bu yana yolları adalet, kalkınma, istikrar için inşa ettiklerini ifade etti.

Açılışı yapılan bağlantı yoluna ilişkin bilgi veren Yıldırım, Kuzey Marmara Otoyolu’nda 12 kilometrelik 4 gidiş, 4 geliş yolun açıldığını belirterek, “Yolun sadece bu kısmının maliyeti 650 milyon lira. Bazıları diyor ki ‘Bu yollar çok pahalı.’ Kardeşim en pahalı hizmet olmayan hizmettir, yol olmazsa ne yapacaksın, nasıl yürüyecektin yol olmasaydı? Yolları yaptık, güzel güzel, tıpış tıpış yürüyorsun. Ya yol olmasaydı? Dağda, bayırda, ormanda kaybolup gidecektin, onun için yürürken yolları yapanlara da ‘Allah razı olsun’ de.” diye konuştu.

Bağlantı yolu projesinin hayırlı olmasını dileyen Yıldırım, İstanbul’un trafik yükünü azaltmanın amaçlandığını, yol sayesinde Sultanbeyli’ye, Kozyatağı’na doğru giden ağır araçların şehir merkezine girmeden Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne gideceğini anlattı.

Yıldırım, “Yol medeniyettir, su medeniyettir. Liderimiz Cumhurbaşkanımızın önderliğinde 15 yıldır millet için yollar, havalimanları, hastaneler yapıyoruz. Amacımız, milletin gönlünü hoş etmek, milletin hizmetini yerine getirmek.” dedi.

Yıldırım, bağlantı yolu projesinin tamamlanmasıyla beraber Anadolu Otoyolu’nun, Kuzey Marmara Otoyolu’yla birleştirileceğini, bu sayede Anadolu Yakası’ndan Avrupa Yakası’na transit geçecek ağır vasıtaların şehir içine girmeyeceğini ve şehir içi trafiğinin rahatlayacağını anlattı.

Bu yolun güzergahında bulunan 3. havalimanının dünyanın en büyük havalimanı olduğunu aktaran Yıldırım, “Unutmayın. ABD’dekinin 2 katından büyük, Avrupa’dakilerin 3 katından büyük. Türkiye’ye bu yakışır. Yollarda yürümekle bu işler olmuyor. Çalışmakla oluyor, çalışmakla. Dikili ağacınız mı var memlekette? Eskiden transit trafik Çamlık kavşağından ayrılıyordu. Mevcut durumunda şimdi Hamidiye kavşağından ayrılacak. Böylece Ataşehir, Ümraniye, Sultanbeyli, Çamlıca güzergahında ağır araçlar olmayacak, yol rahatlayacak.” diye konuştu.

Bu yolun yapımı sırasında çevreye de önem verdiklerini aktaran Yıldırım, 90 kilometrelik ana otoyol ve yan yollarıyla birlikte 200 kilometreden fazla güzergahta 4 milyona yakın ağaç dikildiğini, 1 milyon ağacın daha dikileceğini, sadece bugünü değil, Türkiye’nin geleceğini de bu yollarla beraber inşa ettiklerini anlattı.

“Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz, eserler ortada.” diyen Yıldırım, şöyle devam etti.

“Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye’nin geleceğini inşa ediyoruz. Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesine çıkaracak hizmetleri teker teker hayata geçiriyoruz. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün üzerinden ayrıca demiryolu da geçecek, hızlı tren de geçecek. O trenin bir ucu İzmit’e bağlanacak, diğer ucu da karşı tarafta Edirne’ye giden Halkalı’daki hızlı trene bağlanacak. Yani Kanal İstanbul’un üzerinden geçecek, oradan Edirne hattına bağlanacak, ver elini Avrupa. Yavuz Sultan Selim Köprüsü… Laf ediyorlar. Efendim bu köprü pahalıymış, şuymuş, buymuş. Bunlar tabii hayatında bir iş yapmadıkları için, işleri güçleri yapılan şeylere çamur atmak. Biz bunlara bakmayacağız.”

Açılışa katılan vatandaşların sorusu üzerine “Sultanbeyli’nin tapu işi bitti, çözüldü” diyen Yıldırım, Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’i kürsüye çağırdı.

Kürsüye gelen Keskin, “Sayın Başbakanımızın ve bir hafta sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın ilçemizi ziyaretinde, Sayın Bakanımıza verdikleri talimatla imzalar atıldı. İnşallah bir dönem bitiriyoruz efendim. Sayın Başbakanım teşekkür ediyoruz sizlere de.” dedi.

“AK PARTİ SORUNLARI TORUNLARA BIRAKAN PARTİ DEĞİLDİR”

Başbakan Yıldırım, bölgedeki arsaların birçoğunu elinde bulunduran bir kişi olduğunu ifade ederek, “O çağrıldı, Çevre Şehircilik Bakanımızın gözetiminde imzaları attı. Bu arsaları belediyemize devretti. Şimdi artık tapularınızı alacaksınız. Bütün pürüzler tamamlandı. Başka yerlerde de bu sorun var, onları da çözeceğiz. Tek tek çözeceğiz. AK Parti sorunları torunlara bırakan parti değildir. Sorunları çöze çöze gelen partidir. Dağlar gibi sorunları, dağlar gibi hizmete dönüştüren partini adıdır AK Parti. Siz hiç merak etmeyin. İnşallah en güzelini bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Rahmet geldi, bereket geldi.” dedi.

“Biz yürürsek milletle yürürüz. Bizim bölücülerle, FETÖ’cülerle işimiz olmaz.” diyen Yıldırım,  Türkiye’yi istikrarın adresi yapmak, kalkınmayı, büyümeyi sürekli hale getirmek için var güçleriyle çalıştıklarını, bu çalışmaların karşılığını da gördüklerini aktardı.

Vatandaşların tebessüm eden yüzünün, samimiyetinin, yapılan işlerin ne kadar doğru olduğunu, ne kadar isabetli olduğunu gösterdiğini anlatan Yıldırım, Türkiye için 2017’de felaket tellallığı yapanların, büyüme, ihracat, enflasyon, işsizlik verilerini görünce “seslerinin, soluklarının kesildiğini” belirterek, “Ne dedik? Yarınımız bugünden daha iyi olacak. İnşallah gelecek daha güzel olacak. Hep beraber daha güzel açılışlarda, daha güzel hizmetlerde beraber olacağız. Bundan hiç kimsenin endişesi olmasın.” dedi.

Türkiye’nin bölgede de dünyada da istikrarın ve güvenin teminatı olduğunu dile getiren Yıldırım, şunları söyledi:

“Çünkü Türkiye’de AK Parti iktidarı, liderimiz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın söylediği bir şey vardır; Her şey Türkiye için, her şey millet için. Onun için çalışacağız, çabalayacağız, gayret edeceğiz, gelecek kuşaklarımızı, evlatlarımızın, torunlarımızın muhannete muhtaç olmaması için her türlü hizmetin en güzelini yapacağız. Bunun gibi daha nice nice eserler var. Dünyanın en uzun ikinci tüneli Ovit Tüneli. İnşallah onu da açacağız seneye. Türkiye bir zamanlar 3 kilometre Bolu Dağı Tüneli’ni 17 yılda yapamazken, 3 yılda dünyanın en geniş köprüsü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü yaptı. 3 yılda boğazın altından arabaların geçtiği Avrasya Tüneli’ni yaptı. 5 yılda trenlerin geçtiği Marmaray’ı yaptı. İnşallah daha güzel hizmetler ve çalışmaları hep birlikte gerçekleştireceğiz. Ben bu duygu ve düşüncelerde bu güzel eserin, bu güzel yolun yapımında emeği geçen yüklenici firmaya teşekkür ediyorum. Çok kısa zamanda, hayal edilemeyen bir sürede yaptılar. İstanbul adına, vatandaşlarımız adına teşekkür ediyoruz.”

Yıldırım, ayrıca Karayolları Genel Müdürü başta olmak üzere bölge müdürleri, tüm karayolları çalışanları, bu yolda çalışan işçilere, mühendislere, Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ve çalışma arkadaşlarına, yolların yapımı sırasında destek veren vatandaşlara teşekkür etti.

NOTLAR

Törene Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bazı milletvekilleri ve ilçe belediye başkanlarının yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Tören alanını dolduran vatandaşlar, Başbakan Binali Yıldırım’ı ellerindeki Türk bayraklarıyla karşılarken, Yıldırım da vatandaşlarla selamlaştı. Alanda Cumhuriyetin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın afişleriyle Türk bayraklarının asılı olduğu görüldü.

Konuşmasının ardından açılış kurdelesini kesen Yıldırım, “Evet, hazır mıyız? Hayırlı, uğurlu olsun. Ya Allah bismillah.” dedi.

KUZEY MARMARA OTOYOLU PAŞAKÖY – TEM KURTKÖY BAĞLANTI YOLU

TEM Kurtköy bağlantı yolu gişe sahasındaki Kuzey Marmara Otoyolu Paşaköy – TEM Kurtköy bağlantı yolu Anadolu Otoyolu’nu Kuzey Marmara Otoyolu’na bağlayacak. Toplam 11,5 kilometre uzunluğundaki yol, İstanbul’u transit geçen özellikle ağır vasıta trafiğini, Sultanbeyli – Kurtköy mevkiinden Kuzey Çevre Otoyolu’na doğrudan bağlayarak, zaman ve enerjiden tasarruf sağlayacak. Ayrıca bağlantı yoluyla Sabiha Gökçen Havalimanı ile yeni yapılan 3. havalimanı ve mevcut Atatürk Havalimanı birbirine bağlanmış olacak.

CEVAP VER