Başbakan Binali Yıldırım, Şehitkamil Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi önünde düzenlenen Düzbağ İçme Suyu İsale Hattı temel atma töreninde, otobüs üzerinden vatandaşlara hitap etti.

Yıldırım, şehitlikten sonra en büyük mertebeye ulaşan Gaziantep’in güzel insanlarıyla beraber olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Aslında bugün Gaziantep’te programı olmadığını anımsatarak Yıldırım, “İşin doğrusunu söylüyorum, Kilis’e gidecektik, havaalanında dediler ki ‘Burası Gaziantep, buraya uğramadan geçilmez.’ Biz de başımız gözümüz üstüne dedik, rotayı çevirdik Gaziantep’e. Kilisli kardeşlerimiz biraz bekleyecek, haklarını helal etsinler, zaten Kilis, Gaziantep kardeş. Ağabey kardeş gibisiniz. Allah muhabbetinizi daim etsin.” ifadesini kullandı.

Başbakan Yıldırım, alanda yer alan içme suyu borusuna işaret ederek, “Şu boruyu görüyorsunuz değil mi? İçinde bir otomobil, hatta jip var. O ne biliyor musunuz? Tam 107 kilometre o borudan yapılacak, kuzeyden güneye, Kahramanmaraş’a kadar. Oradan, Düzbağ’dan Gaziantep’e su gelecek. Artık elektrik motorlarıyla suyu çekip oradan sizin musluklarınıza gelmeyecek.” diye konuştu.

Projenin tamamlanmasının ardından Gaziantep’e daha ucuza su geleceğini belirten Yıldırım’ın, “Belediye Başkanım Fatma Bacı, bu proje bitince su parası yarı yarıya ucuzluyor tamam mı? Söz mü?” diye sorması üzerine, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Evet” karşılığını verdi. Yıldırım, “Duydunuz, çünkü artık elektriğe, motora lüzum yok. Allah’ın suyu. Dağdan, borulardan inip gelecek, ondan sonra da evlere girecek.” dedi.

AK Parti’nin, laf üstüne laf koyan değil taş üstüne taş koyan parti olduğunu vurgulayan Yıldırım, şöyle devam etti:

“Burada gelip size birtakım yalan yanlış bilgiler veriyorlar. Farkındayım, ‘Efendim, Suriyeliler şöyle olacak, böyle olacak.’ Kafanızı karıştırıyorlar külliyen yalan, külliyen iftira. Gaziantep Ensar şehirdir, misafir severdir. Zordakine, dardakine kucak açtınız, gönlünüzü açtınız. Allah sizden razı olsun.”

Başbakan Yıldırım, can korkusu, hayat tehlikesi olmayan kimsenin, doğduğu, büyüdüğü vatanını, evini barkını terk etmeyeceğine dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“İşte bu kardeşlerimiz, canlarını kurtarmak için sığınacakları emniyetli bir yer aradılar. Dünyada onlara kucak açan, asaleti tartışılmaz Türk milleti oldu, Gaziantep oldu ve bağrımıza bastık. Şimdi de Türkiye olarak Suriye’deki sorunları çözmek için Fırat Kalkanı’yla Gaziantep’imizi, Kilis’imizi, burada yaşayan vatandaşlarımızı füzelerden, roketlerden emniyetli hale getirmek için oralara gittik. Oraları da düzene soktuk. Kılıçdaroğlu diyor ki ‘Ne işimiz var orada.’ Sen bu işlerden anlamazsın. Git sen kahvecilerle otur, onlara yalanlarını dolanları anlat. Neymiş, kahvecilerle bir araya geliyor, ‘Evet çıkarsa 17 Nisan’dan itibaren kahveler kapanıyor, haberiniz olsun.’ Taksicilerle servis şoförleriyle oturuyor, ‘Unutmayın bak, taksi plakalarınız, ruhsatlarınız iptal. Aman ‘evet’ vermeyin.’

Onun bu yalanlarını dinleyen Gaziantep’in taksicileri, havaalanından buraya kadar kilometrelerce kuyruk oluşturdu. Bizi karşıladılar. Demek ki yalanla dolanla bu işler olmuyor Gaziantepli kardeşim. Dürüst olmamız, millete doğruları söylememiz lazım, yoksa bir yalan söylersiniz aşağı mahallede, yukarıya gelir unutursunuz, başka bir yalan söylersiniz. Şimdi bunların ne kadar yalan söylediklerini anlamanız için örnek veriyorum. Biz 14 yılda Türkiye’de 350 kilometre tünel yaptık. Bunların yalanlarını uç uca koy, 350 kilometreyi geçiyor, daha fazla bir şeye lüzum yok. Şimdi biz işimize bakalım. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.”

Düzbağ Projesi’nin 1 milyar 250 milyon TL değerinde olduğunu belirterek, “Bu ne demek? Bu projeleri Türkiye, AK Parti iktidarından önce rüyasında bile göremiyordu. Bırakın 1 milyarlık projeleri, Türkiye en temel ihtiyaçlarını göremiyor, sağlık hizmetini veremiyor, memur maaşlarını ödeyemiyordu.” ifadesini kullandı.

Başbakan Yıldırım, “Çünkü paraların yüzde 85’i faize gidiyordu. Onun bunun cebine giriyordu. Şimdi yüzde 10’u bile değil, yüzde 8,5’unu faize veriyoruz. Gerisini Düzbağ Projesi’ne, Gaziantep Çevre yoluna veriyoruz, raylı sistemin yapımına veriyoruz, Gaziantep-İskenderun-Dörtyol-Hassa Tüneli’nin yapımına veriyoruz.” diye konuştu.

Gaziantep’e 14 yılda 22 milyar yatırım yapıldığını, destek verildiğini aktaran Yıldırım, “Helali hoş olsun. Gaziantep daha fazlasına layık.” dedi.

2002’de Gaziantep’in 650 milyon ihracat yaparken, bugün 6,5 milyar ihracat gerçekleştiren şehir olduğunu, Ankara’yı geçtiğini anlatan Başbakan Yıldırım, şunları söyledi:

“Gaziantep’e yakışır. Çünkü Gaziantep’in insanı çalışkan, girişimci kendi kendisi bilen bir şehir. Gaziantep’te 4 tane organize sanayi bölgesi oldu, 3 tane üniversite oldu. Şimdi muazzam kongre ve fuar merkezi yapılıyor. TOKİ ile beraber 50 bin konutluk yeni bir Gaziantep kuruluyor. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız, Fatma Başkanımız durmadan gece, gündüz çalışıyor. Gaziantep için bütün teşkilatımız var gücüyle çalışıyor.

Daha bitmedi, yapacak çok işimiz var. 14 senedir bu işleri yaptık ama burnumuzdan getirdiler. Bin bir engelle karşılaşarak engelleri aşa aşa bu işleri yaptık. Şeytan taşlamadan vakit kaldıkça da Türkiye’ye bu muazzam eserleri kazandırdık. Engelli koşu yaparak geliyoruz. Şimdi 16 Nisan, inşallah kararımız net, oyumuz tabi ki evet. Önce millet, tabi ki kararımız evet. Tek bayrak, tek vatan, tek millet, tek devlet için kararımız evet. Gaziantep işi bitirmiş, gün sayıyor. Şu 16 Nisan bir gelse.”

Gaziantep’e hızlı trenin de geleceğini vurgulayan Yıldırım, “Nurdağ’a kadar geldi. Nurdağ’dan bu tarafa dönüyor tren.” dedi.

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesine ilişkin yeni projeler hakkında bilgi veren Yıldırım, son bir müjdesi daha olduğunu, Gaziantep’in çok büyüyüp, geliştiğini onun için de havalimanı terminalinin yetmediğini, beş tane körüğü olan, 5 milyon yolcu kapasiteli muazzam bir terminal daha yapacaklarını ve Mayıs ayında da ihalesine çıkacaklarını açıkladı.

“AK PARTİ’NİN BAŞARISINDA EN BÜYÜK PAYI YİNE HANIMLAR ALACAK”

Yıldırım, şöyle devam etti:

“Değerli kardeşlerim, vakit geç Kilis ve Osmaniye’ye gideceğiz. Oradan dönüp Mersin’e geleceğiz. Yarın, Hakkari, Şırnak var. İş çok. Gaziantep-Birecik-Nizip yolunu da duble yol haline getiriyoruz. Hem otoyol hem duble yol. Gördüğünüz gibi işler tıkır tıkır gidiyor. Biz yolları yaptık, böldük, hayatları birleştirdik. Yolları böldük gönülleri birleştirdik ama yapamadığımız bir yol kaldı. O yolu da siz yapacaksınız. Demokrasi, anayasa yolu. Hazır mısınız? 16 Nisan’da bu 82 yılından kalan tek, stabilize yolu, otoyola çevirmeye hazır mısınız? Otoyol olduğu zaman artık engel yok. Basıyorsun gaza gidiyorsun. Kılıçdaroğlu’nun 82 model arabası artık işe yaramıyor. Yeni araba lazım. Yeni araba için yeni yol lazım. Bırakalım o nostalji yapsın, biz işimize bakalım.

Her şey Gaziantep, Türkiye için. Allah sizden razı olsun. İşi sıkı tutacağız. Yani iyi gidiyoruz. Allah’a şükür ama yetmez daha çok çalışacağız hanımlar. Bu halk oylaması geçmiş oylamalar gibi sizin zaferiniz olacak. AK Parti’nin başarısında en büyük payı yine hanımlar alacak. Bunu biliyoruz, sizlere güveniyoruz. Hanımlar olmasa bizim halimiz ne olacak? Onun için beraber çalışacağız, gayret edeceğiz. Hazır mıyız? Allah sizden razı olsun.”

TÖRENDEN NOTLAR

Konuşmaların ardından temel atma törenine geçildi. Başbakan Yıldırım, video konferansla Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesine bağlı Düzbağ Mahallesi’ne bağlanarak, Düzbağ İçme Suyu İsale Hattı projesinin temelini attı.

Projenin hayırlı olması temennisinde bulunan Yıldırım, “İnşallah proje kısa sürede tamamlanır hem Düzbağ Barajı’ndan topraklarımız suyla buluşur hem de Gaziantep’in içme suyu sorunu, gelecek 50 yıl için hallolmuş olur.” ifadelerini kullandı.

Alana, dev Türk bayrağı ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın posterleri asıldı.

Başbakan Yıldırım, daha sonra eşi Semiha Yıldırım ile alandakilere satranç takımı dağıttı.

Temel atma törenine, Başbakan Yıldırım’ın eşi Semiha Yıldırım, Başbakan Yardımcıları Mehmet Şimşek, Veysi Kaynak, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Gaziantep İl Başkanı Mehmet Eyup Özkeçeci ile milletvekilleri ve diğer yetkililer katıldı.

 

CEVAP VER