Tayvan Havacılık Endüstrisi Geliştirme Şirketi (AIDC)’nin Taichung tesislerinde üretilen yerli, “İleri Jet Eğitim Uçağı”na, Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen tarafından “Yung Yin” yani “Cesur Kartal” ismi verildi.

“A1” olarak adlandırılan bu ilk prototip yer ve uçuş testleri için üretilecek dört uçaktan ilki olacak.

Daha önce XT-5 “Mavi Saksağan” olarak tanımlanan program, devlete ait Ulusal Chung-Shan Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (NCSIST), Çin Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri (ROCAF) ve AIDC arasındaki ortak işbirliğiyle gerçekleşiyor.

İlk uçuşunu Haziran 2020’de yapacak olan uçağın sınırlı üretimi 2021 Kasım’ında başlayacak. Proje, altı yıllık bir sürede 66 uçak üretmeyi hedefliyor. Yeni uçağın sırasıyla AIDC AT-3 ve Northrop F-5E/F ileri eğitim uçaklarının yerini alması planlanıyor.

DAHA HAFİF KOMPOZİT MAZLEME KULLANILDI

AIDC’nin çift koltuklu F-CK-1 Ching-Kuo savaş uçağından geliştirilen Cesur Kartal (Brave Eagle) tasarımı yüzde 80 yeni bileşenler içeriyor.

Değişiklikler arasında, ağırlığı azaltmak için kompozit malzeme kullanımının artması, daha yüksek yakıt kapasitesi, daha yavaş ve daha istikrarlı alçak uçuş için geliştirilen farklı bir kanat profili, uçaktaki silah sisteminin çıkartılması ve art yakıcısı bulunmayan Honeywell/ITEC F124-200TW motorları yer alıyor. (Haberola-Necdet Gürsoy)

CEVAP VER