DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, kamuoyunda dezenformasyon yasası” olarak adlandırılan ve TBMM Adalet Komisyonundan geçen kanun teklifine tepki gösterdi. Yeneroğlu şöyle konuştu:

Yalanla koltuğunu korumaya çalışanlar güya yalana savaş açıyor

Bu kanun teklifi ile zorbalıkta ittifak eden iktidar ortakları, hukuka bir darbe daha vurmaktadır. Tüm devlet imkanlarını seferber ederek yalanlarla koltuğunu korumaya çalışanlar, güya yalana savaş açıyor.”

Dertleri Kral çıplak’ seslerini bastırmak

Dertleri doğruyu bulmak değil. Dertleri; Geçinemiyoruz’ diyen vatandaşın, Barınamıyoruz’ diyen öğrencinin, faturalara isyan eden esnafın, Adalet istiyoruz’ diyen yüz binlerin, Değişim istiyoruz’ diyen milyonların haykırışlarını susturmak. Daha da ötesi, kulakları sağır edercesine yükselen ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin duvarlarını yıkıp geçen Kral çıplak’ seslerini bastırmak.”

Majestelerinin hoşuna gitmeyen gerçekleri söyleyenler terbiye edilmeye çalışılıyor

Bu yasa ile vatandaşa üç maymunu oyna, yani Görme, duyma, konuşma’ deniliyor. İfade özgürlüğü ‘ülkenin iç ve dış güvenliği’ gibi hassas kelimelerin altına gizlenip yok edilmek isteniyor. Majestelerinin hoşuna gitmeyen gerçekleri söyleyenler adeta yargı sopasıyla terbiye edilmeye çalışılıyor.

Baskılara rağmen susmayan muhaliflere Silivri yolu gösteriliyor.”

Kanun, Anayasaya aykırı’

Cumhurbaşkanı ve çevresi kurdukları ve kendilerine toz pembe gelen ama millete zulümden başka bir şey sunmayan dünyanın yıkılmasını önlemeye çalışsa da attıkları her adımda güç sarhoşluğunun sonuna daha hızlı yaklaştıklarını çok iyi biliyorlar. Bu kanun meclisten geçse de Anayasaya aykırı. Anayasayı yok sayan kanunun hükmü yoktur.”

 

CEVAP VER