Ankara Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Faik Yavuz, Hollanda Hükümeti’nin demokratik insani değerlere, diplomatik nezaket ve teamüllere, uluslararası hukuka aykırı muamele ve davranışlarını şiddetle kınadıklarını belirterek, Türk Bakanlara ve Hollanda’da yaşayan vatandaşlarımıza karşı yapılanların kabul edilemez olduğunu söyledi.
Yavuz, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“Hollanda Hükümeti’nin, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçağının inişine izin vermemesi, daha sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın sınır dışı edilmesini ve Hollanda’da yaşayan vatandaşlarımıza karşı yapılan insanlık dışı davranışları şiddetle kınıyoruz.
Hollanda Hükümeti’nin, demokratik insani değerlere, diplomatik nezaket ve teamüllere, uluslararası hukuka aykırı bu tutum ve davranışları kabul etmek mümkün değildir. Türkiye Cumhuriyeti’ne yönelik bu girişimlerin bir bedeli olacağı muhakkaktır.
Hollanda Hükümetini, bu hasmane tutum ve davranışlardan vazgeçemeye ve sağduyulu davranmaya davet ediyor, gerilimin kimseye yarar getirmeyeceği gerçeğini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.”

CEVAP VER