Türkiye’de parkur rekoru açısından en hızlı 21 kilometre yarışı konumundaki Vodafone İstanbul Yarı Maratonu’nda bu yıl önemli isimler yarışacak. Mücadelede ilk kez bir saatin altında yarı maraton finişi bekleniyor.

Beş bin kişinin yarışması beklenen Vodafone İstanbul Yarı Maratonu, İstanbul’u tarihi yarımadasını çevreleyen bir parkurda koşulacak. Yenikapı’da başlayacak koşu Kumkapı, Eminönü, Unkapanı ve Balat istikametinde Eyüp’e ulaştıktan sonra Feshane’den yapılan dönüşle aynı rotayı tersten takip ederek başlangıç noktasında sona erecek.

Geçen yıl milli atlet Ali Kaya’nın 1:00:16’lık Türkiye rekorunu gerçekleştirdiği İstanbul Yarı Maratonu’nda bu mesafenin dünya rekortmeni Zersenay Tadesse koşmuştu. Bu yılki yarışta yine üst düzeyde isimlerin mücadelede yer alması bekleniyor. Erkeklerde yarışın son galibi Ali Kaya’nın dışında Avrupa ikincisi milli atlet Kaan Kigen Özbilen (PB 59:58) de bu yıl piste çıkacak. İki milli atletin rakipleri arasında daha önce bir saatin altında 21.1 kilometreyi koşan beş isim bulunuyor.

Bir saatin altına inen katılımcılar arasında İstanbul’da hem yarı maraton, hem de maraton kazanan Kenya kökenli Azeri atlet Evans Kiplagat (PB 59:56), geçen yıl Valencia Yarı Maratonu’nda ipi göğüsleyen Edwin Kipsang Rotich (PB 59:32) ve 2016 Prag Yarı Maratonu’nun galibi Etiyopyalı Adugna Bikila (PB 59:40) da parkura çıkacak. Bu atletlerle birlikte yarışta Türkiye’de ilk kez bir saat barajının altına inilmesi ana hedeflerden biri olarak belirlenmiş durumda.

Dubai Maratonu’nu kadınlarda kazanan Worknesh Degefa da İstanbul’un konukları arasında bulunuyor. Kariyerinde 1:06:14’lük yarı maraton derecesi olan Degefa, Olimpiyat Oyunları’nda maratonda gümüş madalya alan Kenya kökenli Bahreynli Eunice Kirwa ile karşılaşacak. 1984 doğumlu Kirwa’nın 1:08:06’lık yarı maraton derecesi bulunuyor.

Misafir atletler arasında Etiyopyalıların ağırlık oluşturduğu kadınlarda eski dünya kros gençler üçüncüsü Etategn Woldu ve bu yıl Milano Yarı Maratonu’nu 1:07:42’lik en iyi derecesiyle kazanan Kenyalı Ruth Chepngetich gibi atletler de öne çıkıyor. 23 yaşındaki Chepnhgetich, Milano’dan önce koştuğu Adana ve Paris’teki yarı maraton mücadelelerini de kazanarak üçte üç yapma başarısı gösterdi.

İstanbul Yarı Maratonu’nda milli atletlerden Serkan Kaya, Yavuz Ağralı, Sedat ve Vedat Günen kardeşler, Alper Demir, Ercan Aslan, Muzaffer Bayram, Aykut Taşdemir, Onur Aras, Enis Korkmaz, Serdar Çetin, Esma Aydemir, Özlem Kaya, Elif Karabulut, Emine Hatun Tuna, Tubay Erdal, Şeyma Yıldız, Fadime Suna Çelik ve Büşra Nur Koku da start alacak.

Yarışta genel klasmanın ilk sekizine toplam 80 bin doları bulan para ödülü verilirken, birinciler 10 bin dolarlık çekin sahibi olacak. Organizasyon, bu yılki yarışta ayrıca parkur rekoruna 5 bin, dünya rekoruna ise 25 bin dolar ikramiye ödemeyi taahhüt etti.

CEVAP VER