Ankara Sanayi Odası ve Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı işbirliğinde düzenlenen “6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin toplantı ASO 1.OSB’de gerçekleştirildi. Toplantıda, bölgede yer alan sanayicilere  6736 Sayılı Kanunun Getirdiği yeni fırsatlar anlatıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan ASO Başkanı Nurettin Özdebir,6736 Sayılı kanun ile vatandaşın kamuya olan borç yükünün azaltılması, taksitlendirme, ihtilafların sonlandırılması gibi imkanlar getirildiğini dile getirerek bu fırsatın kaçırılmaması gerektiğine dikkat çekti.

Özdebir,  borçlarını yapılandıran  ancak taksitlerini ödeyemeyenlere yeni bir fırsat yaratıldığını hatırlattı.  Özdebir,   “Ödemesini yapmayanlar, geç ödeme zammı ile birlikte 31 Mayıs 2017 tarihine kadar ödeyebilecekler. Böylece kanundan yeniden yararlanma imkanına kavuşmuş olacaklar.” dedi.  Kanun çıktığında piyasalarda likidite sıkıntısı yaşandığını vurgulayan Özdebir, “ Firmalarımız birinci taksitlerini ödeyebilse de ikinci taksitlerini ödemede sıkıntıya girmişti. Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal bu duruma müdahale ederek bir dizi çalışma başlattı ve işletmelerimizin vergi ödemelerinde sorun yaşamamaları için büyük bir kolaylık sağladı. Ankara Sanayi Odası olarak Mayıs ayının sonuna kadar düzenleyeceğimiz toplantılarda işletmelerimize verilen destekleri anlatacağız. Sanayici dostu yaklaşımlarından dolayı Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal ve emeği geçen tüm bakanlık çalışanlarına çok teşekkür ediyorum ”diye konuştu.

Ankara Vergi Dairesi Başkanı İlhan Karayılan ise 6736 Sayılı Kanunun getirdiği yeni fırsatlar hakkında bilgiler verdi. Kanunla vatandaşlarımızın kamuya olan borç yükünün azaltılmasının hedeflendiğini belirten Karayılan, ”Bakanlığımız olarak borçların taksitler halinde ödenebilmesi, vergi ihtilaflarının sonlandırılması, devam eden vergi incelemeleri için kanundan yararlanılabilmesi, geçmiş yıl beyanlarının artırılması yoluyla vergi incelemesine muhatap olunmaması, daha önce unutulmuş, eksik beyan edilmiş vergiler için pişmanlık beyanı yapılabilmesi, işletme kayıtlarının gerçek duruma uygun hale getirilmesi amacıyla bir dizi çalışma başlattık” dedi.

Kanunla beraber yapılandırılması ihlal olan borçlular, ödemeleri gereken taksit tutarlarını geç ödeme zammı ile birlikte 31.05.2017 tarihine kadar ödeyebilecektir. Borçlular Mayıs 2017 ayı sonuna kadar ödemelerini peşin yaptıkları takdirde peşin ödeme indiriminden yararlanabilecekler.

CEVAP VER