TÜSİAD, Çin- Türk Araştırma Merkezi (ÇİTAM) ile işbirliğinde 18 Mart tarihinde Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Deng Li’nin de katılımıyla dördüncü kez Çin Yeni Yıl gala yemeğini düzenledi.

TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski, TÜSİAD Çin Network Başkanı Korhan Kurdoğlu, ÇİTAM Başkanı Dr. Rıza Kadılar ve Büyükelçi Deng Li açılış konuşması yaptı. Yemeğe Türk ve Çin iş dünyasının önde gelen isimleri katıldı.

Simone Kaslowski:

“Çin bugün uluslararası düzeni şekillendirmede öncü bir oyuncudur. Dünya ticaret sistemindeki hiçbir anlamlı reform Çin olmadan başarılı olamaz. Türkiye olarak Çin’i kısa dönemli bir finans kaynağı olarak değil, uzun dönemli ekonomik kalkınmamızdaki büyük paydaşlardan biri olarak görüyoruz. Türk ve Çin iş dünyası arasında altyapı, lojistik, yenilenebilir enerji, bilgi ve iletişim teknolojileri, gıda ve turizm sektörlerinde büyük işbirliği olanakları mevcuttur.

Asya ve Avrupa’nın kesişim noktasında yer alan ve Kuşak ve Yol’un Orta Koridor’unda uzanan Türkiye, İpek Yolu coğrafyasının öncü ülkelerinden biridir. Bu çerçevede Kuşak ve Yol Girişimi’nin sunduğu fırsatlardan daha çok yararlanmayı arzu ediyoruz.”

Korhan Kurdoğlu:

“Küresel ekonominin kilit oyucularından biri olan Çin, ikinci büyük ticaret ortağımız olarak, öncelikli ülkelerden biridir. Son zamanlarda Türkiye’ye yapılan Çin yatırımlarındaki artış bizi çok memnun ediyor. Tüm sektörlerde, Çin’den daha çok uzun dönemli ve greenfield (sıfırdan) yatırım çekmeyi arzu ediyoruz.”

Çin Ankara Büyükelçisi Deng Li:

“Çin’in Ankara Büyükelçisi olarak, Çin-Türkiye ekonomik ve ticari işbirliği için bir hedefim var: O da Çin ve Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 50.yıl dönümü olan 2021 yılında Çin-Türkiye işbirliğinde “üç alanda iki katına çıkarma”. Bir, Türkiye’nin Çin’e ihracatını iki katına çıkararak 8 milyar dolara ulaştırmak: İki, Çin’in Türkiye’ye yatırımını iki katına çıkararak 6 milyar dolara ulaştırmak. Üç, Türkiye’ye gelen Çinli turistlerin sayısını iki katına çıkararak 1 milyona ulaştırmak. Umarım sizlerle birlikte çaba göstererek kazan-kazan hedefimize ulaşırız.”

Dr. Rıza Kadılar:

“Bir Çin atasözünün dediği gibi “iş yaptığımız için dost olmayız, dost olduğumuz için birlikte iş yaparız.” Çin teknoloji ve bilimde dünya liderliğine doğru ilerlerken Türk iş dünyasının Çin’i iyi tanıması gerektiğine inanıyorum. İşbirliği imkanlarını geliştirmek için karşılıklı anlayış ve diyaloğu desteleyecek bu gala yemeği benzeri projeler çok faydalı olacaktır.”

CEVAP VER