Türkiye’nin pek çok yerinde şube ve temsilcilikleri ile başarılı ve maddi imkânı kısıtlı gençlere burs desteği sağlayan Türk Eğitim Vakfı (TEV), artık İngiltere’de de faaliyet gösterecek. TEV UK, Londra’da yüksek eğitimi sürdüren gençlere destek olurken, İngiltere’de yaşayan Türk vatandaşlarının ve eğitime destek olmak isteyen birey ve kurumların bağışlarıyla da öğrencileri yalnız bırakmayacak.                                                                                      

54 yıldır başarılı ve maddi imkânı kısıtlı gençlere  burs desteği sağlamaya devam eden Türk Eğitim Vakfı’nın (TEV) yurt dışındaki ilk yapılanması olan TEV UK için 3 Mart Perşembe günü T.C. Londra Büyükelçiliği ev sahipliğinde bir lansman düzenlendi. Lansmana Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın, TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı ve TEV UK Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Özen, Oxford   ve Imperial College yetkilileri, alanında yetkin akademisyenlerin yanı sıra İngiltere’nin önde gelen sektörlerinden Türk iş insanları, Londra’da yaşayan TEV mezunları ve davetliler katıldı. İngiltere’de gönüllü çalışanları, iş insanları ve kurumların desteğiyle kurulan TEV UK, yüksek lisans eğitimlerini İngiltere’de sürdüren başarılı ancak ekonomik imkânsızlıklar sebebiyle eğitimine devam edemeyen başarılı gençlere burs desteği sağlamayı amaçlıyor.

Lansmanda konuşma yapan T.C. Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın“Uzun yıllardır, maddi imkânları sınırlı gençlerimizin eğitimlerini sürdürmelerine destek olan TEV’in, bu defa Birleşik Krallık’ta faaliyet gösterecek olması memnuniyet verici bir gelişmedir. TEV UK’nin açılışının gençlerimizin iyi okullarda eğitimlerini sürdürmesine destek olunmasının yanı sıra Türkiye-Birleşik Krallık ilişkilerinin eğitim boyutuna katkı bakımından da önemli bir adım teşkil ettiğini düşünüyorum. Hâlihazırda 1453 öğrencimiz Milli Eğitim Bakanlığımızın sağladığı burslarla Birleşik Krallık’ta yüksek lisans ve doktora eğitimlerini sürdürmektedir. Şüphesiz ki TEV UK tarafından sağlanacak burs imkânlarıyla Birleşik Krallık’ta eğitim alacak gençlerimizin sayısı daha da artacaktır. Gençlerimizin eğitimine hem Türkiye’de hem de yurtdışında sunduğu katkılardan ötürü TEV’e şükranlarımı sunuyorum. Bu vesileyle, TEV’e destek veren ve bundan sonra da TEV UK’ye destek verecek olan hayırseverleri, eğitim destekçilerini tebrik ediyorum.” dedi.

Davette konuşan TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı“Burada yaşayan Türk iş insanlarının birleştirici gücü, eğitime ve toplumsal meselelere duyarlılığı bizi bu ülkede böyle bir girişim için cesaretlendirdi. TEV’in sürdürülebilir gayret ve başarısının burada da oluşturulması adına, tüm tecrübelerimizi buraya aktarmaya hazırız. Bugün burada kurulan bağların TEV UK isminin daha da yayılmasına ve güçlenmesine yardım edeceğine inanıyorum. İngiltere’de yaşayan hayırsever Türk vatandaşlarının da desteğiyle artık daha fazla sayıda başarılı bursiyerimiz Londra’da eğitimlerini daha rahat sürdürebilecek.’’ dedi.

İngiltere’de yaşayan hayırsever Türk iş insanlarının, bağışçılarının desteğiyle İngiltere’de eğitim alan daha çok gencin yanında olacaklarına değinen TEV UK Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Özen: “TEV UK ile İngiltere’de eğitim alan gençlerimizin yanında olacağız. Daha çok gencin burada eğitim almasını sağlayacağız. Türkiye içinde verilen TEV burslarına da destek olacağız. Gençlerimizi destekleyerek Türkiye’nin aydınlık geleceğine katkıda bulunacağız. Bunların tümünü de İngiltere’de yaşayan hayırsever Türk iş insanlarının, bağışçılarımızın, gönüllülerimizin, yani sizlerin desteğiyle yapacağız. Gençlerimiz için TEV UK çatısı altında çok güzel bir aile olacağımıza yürekten inanıyorum.’’ dedi.

Lansmanda söz alan TEV UK Geliştirme Komitesi Başkanı Ve Yönetim Kurulu Üyesi Şule Arınç, bugüne kadarki iş birliklerine değinerek, ‘’Oxford Üniversitesi ve Imperial College ile anlaşmalarımızı tamamladık. 2022 Eylül ayında bu masterlardaki ilk öğrencilerimizi görmeyi umuyoruz. Bu bursların harç desteği ve yaşam masrafları ile ilgili kısımlarını da TEV UK bağışçılarımızdan sağlamış bulunuyoruz. TEV UK ile İngiltere’de eğitim alan gençlerimizin yanında olacağız. Daha çok gencin burada eğitim almasını sağlayacağız. Türkiye içinde verilen TEV burslarına da destek olacağız. Gençlerimizi destekleyerek Türkiye’nin aydınlık geleceğine katkıda bulunacağız. Bunların tümünü de İngiltere’de yaşayan hayırsever Türk iş insanlarının, bağışçılarımızın, gönüllülerimizin, yani sizlerin desteğiyle yapacağız. Gençlerimiz için TEV UK çatısı altında çok güzel bir aile olacağımıza yürekten inanıyorum.’’ dedi.

Ayrıca, açılışa ev sahipliği yapan T.C. Londra Büyükelçiliği, içecek katkısında bulunan Mey|Diageo, çiçekleriyle ortamı güzelleştiren Penny Blooms & Beans, mekan giydirmede tasarımları ve üretim hizmetleriyle TROY Digital, Alamet Holistik ve Burcu Tokatlı ile Doculand lansmana gönüllü çalışmalarıyla önemli destek sağladı.

 

CEVAP VER