TBMM Başkanı İsmail Kahraman, TBMM’nin açılışının 97’nci yıl dönümü dolayısıyla resepsiyon verdi. Kahraman, TBMM Tören Salonu girişinde karşıladığı davetlilerle tek tek tokalaştı. İsmail Kahraman, liderlere “Hoşgeldiniz” diyerek, kısa süreli sohbet etti.

Resepsiyonda gazetecilerle sohbet eden Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Genel Kurulundaki özel birleşimde yaşanan tartışmanın sorulması üzerine, “Olur bunlar, Meclis’te olağan şeyler. O kadar olsun. Meclis, adı üstünde milletin evi. Herkes düşündüğünü, bildiğini söyledi. Bir şey yok.” cevabını verdi.

Binali Yıldırım, “Meclis açılınca nasıl bir tablo bekliyorsunuz, gerginlik devam eder mi?” sorusuna, “Niye gerginlik olsun, ne sebep var? 3 günlük yalan dünya, neyimizi paylaşamıyoruz. Vatandaşa iyi örnek olmamız lazım. Çocuklar bugün bize çok güzel ders verdiler.” cevabını verdi.

“Uyum yasaları için muhalefete gider misiniz?” sorusuna cevap verirken Yıldırım, “Uyum yasalarını çıkarmak için muhalefetle mümkün mertebe uzlaşmayı tercih ederiz. Uzlaşamadığımız bir durum olursa da yine yolumuza devam ederiz. Bakalım, havayı bir görelim.” sözlerini kullandı.

“Kabinede revizyon olup olmayacağının” sorulması üzerine de Yıldırım, gülerek,  “Sağolun ya, karnım tok.” dedi.

Binali Yıldırım, “Yeni bir sınır ötesi operasyon bekleyelim mi?” sorusuna, “Operasyon her zaman olur.” cevabını verdi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile sohbet eden Yıldırım, Uyum yasalarından konu açılması üzerine Bahçeli’yi işaret ederek, “Uyumu görmüyor musunuz? Bundan daha iyi uyum mu var.” şeklinde konuştu.

Başbakan Yıldırım, bir gazetecinin “Sayın Bahçeli, uyum yasalarıyla ilgili çalıştıklarını söyledi. Siz de çalışıyor musunuz?” sorusu üzerine, “Çalışmaz olur muyuz, en başından beri beraber çalışıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Yıldırım, “Yine birlikte mi çalışacaksınız?” sorusuna, “Tabi, memleketin, milletin işi olunca her zaman beraberiz, sağ olsun.” cevabını verdi.

“Sayın Bahçeli ile baş başa görüşmeyi planlıyor musunuz?” sorusuna, Yıldırım, gülerek “Görmüyor musunuz? Yani…” dedi.

Başbakan Yıldırım, “resmi bir görüşme planlanıp planlanmadığının sorulması” üzerine ise “Her zaman ihtiyaç olursa” cevabını verdi.

Başbakan Yıldırım, resepsiyonda, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanları ile de sohbet etti.

Bugünün hem bayram hem de miraç gecesi olduğunu belirten Yıldırım, “Bütün güzellikler bir arada.” dedi.

Başbakan Yıldırım, “Fırat kalkanı harekatı kapsamında sınır ötesinde daha öteye gidilecek mi? sorusuna, “Ötesi berisi yok. Memleketin güvenliği için ne gerekiyorsa o yapılır.” Cevabını verdi.

Yıldırım ve Bahçeli salondan son ayrılanlar arasında yer aldı. Kahraman, Başbakan Yıldırım’ı makam aracına kadar uğurlamasının ardından resepsiyondan ayrıldı.

Resepsiyon boyunca Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü sanatçıları tasavvuf müziği çaldı.

CEVAP VER