Taylor Swift, Almanya’nın Düsseldorf kentindeki PSD Bank Dome’da düzenlenen 2022 MTV Avrupa Müzik Ödülleri’nde dört ödül kazanarak gecenin kraliçesi oldu. Rita Ora ve Taika Waititi’nin sunuculuğunu yaptığı küresel müzik kutlamasında, 20 farklı kategoride en popüler sanatçıların heyecan verici performansları yer aldı. Gecede Ukraynalı Bando Kalush Orchestra’nın Ukrayna’ya adadığı bir performansı da yer aldı.

Taylor Swift, “All Too Well (10 Minute Version) (Taylor’s Version)” için “En İyi Sanatçı”, “En İyi Video”, “En İyi Pop” ve “En İyi Uzun Metraj Video” dahil olmak üzere 4 dalda ödül aldı. Nicki Minaj, “Super Freaky Girl” için “En İyi Hip Hop” ve”En İyi Şarkı” ödüllerini alırken, Harry Styles “En İyi Canlı Performans” ödülünü kazandı.

DUESSELDORF, GERMANY – NOVEMBER 13: Kalush Orchestra perform on stage during the MTV Europe Music Awards 2022 held at PSD Bank Dome on November 13, 2022 in Duesseldorf, Germany. (Photo by Kate Green/MTV/Getty Images for MTV)

Gecenin sunucularından Rita Ora “En İyi Görünüm ‘Kişisel Stil'” ödülünü alırken, “Video for Good” kategorisinin kazanı Sam Smith ft. Kim Petras “Unholy” isimli parçası oldu.

“En İyi İş Birliği” ödülü, “I’m Good (Blue)” ile David Guetta ve Bebe Rexha’ya giderken, Guetta ayrıca “En İyi Elektronik” kategorisinin de kazananı oldu. Yeni EMA kategorisi “En İyi Metaverse Performansı”, BLACKPINK The Virtual PUBG Mobile’a gitti.

DUESSELDORF, GERMANY – NOVEMBER 13: Tate McRae performs on stage during the MTV Europe Music Awards 2022 held at PSD Bank Dome on November 13, 2022 in Duesseldorf, Germany. (Photo by Andreas Rentz/Getty Images for MTV)

Kazananların tam listesi aşağıda yer alıyor.

Elektronik müziğin öncülerinden Düsseldorf’lu Kraftwerk’ten ilham alan gösteri, aydınlatma, grafik öğeler ile dijital bir havaya sahipti. Gecenin sunucuları Rita Ora ve Taikia Waititi, müziği, modayı ve eğlenceyi bir araya getirdi.

David Guetta ve Bebe Rexha hit şarkıları “I’m Good (Blue)” ile geceyi açtı.

“En İyi Rock” kategorisinin kazananı Muse, aynalı maskeler takan insanlar, parkur dansçıları ve alevler ile dolu bir “Will of the People” performansıyla sahneyi aydınlattı.

Ava Max, ışıltılı ışıkla dev bir elmastan “Million Dollar Baby” şarkısını seslendirdi.

World Stage sahnesinde Gorillaz Thundercat ile birlikte Düsseldorf’taki ikonik Tonhalle konser salonundan “Cracker Island”ı seslendirdi.

DUESSELDORF, GERMANY – NOVEMBER 13: Ava Max performs on stage during the MTV Europe Music Awards 2022 held at PSD Bank Dome on November 13, 2022 in Duesseldorf, Germany. (Photo by Andreas Rentz/Getty Images for MTV)

Gecede ayrıca aktör, şarkıcı ve global süperstar David Hasselhoff, GRAMMY adayı şarkıcı-söz yazarı Julian Lennon, dünyaca ünlü model ve aktivist Leomie Anderson, İngiliz şarkıcı-söz yazarı ve TikTok Yıldızı Sam Ryder, Alman asıllı model ve influencer Leonie Hanne ve Kanadalı şarkıcı-söz yazarı Lauren Spencer Smith de yer aldı. Batı Philadelphialı rapçi Armani White, EMA kırmızı halı şovu sırasında hit şarkısı “BILLIE EILISH”i seslendirdi.

Bu yılki “MTV EMA Jenerasyon Değişim Ödülü”ne layık görülenler, Ukrayna’daki insani krizden etkilenenlerin hakları için mücadele eden üç asi Ukraynalı kadın – Lina Deshvar, Anna Kutova ve Anfisa Yakovina’ya gitti. Kazananları yaptıkları çalışmalar arasında mültecilere barınak sağlamak, çocukları ve engelli gençleri yetiştiren aileleri tahliye etmek ve onlara kalacak yer ayarlamak, ailelerinden ayrılmış kadın ve ailelere sanat ve grup terapisi sağlamak ve daha fazlası var. Ödül sahipleri, tüm dünyada MTV’de canlı yayınlanan MTV EMA Kırmızı Halı şovunda onurlandırıldı.

Ek olarak MTV, İspanya’dan Latin Amerika’ya, Almanya’dan Afrika’ya kadar dünyanın farklı bölgelerinden yerel EMA kazananlarını onurlandırdı.

DUESSELDORF, GERMANY – NOVEMBER 13: Taylor Swift attends the red carpet during the MTV Europe Music Awards 2022 held at PSD Bank Dome on November 13, 2022 in Duesseldorf, Germany. (Photo by Kate Green/Getty Images for MTV)
DUESSELDORF, GERMANY – NOVEMBER 13: Riccardo Simonetti attends the red carpet during the MTV Europe Music Awards 2022 held at PSD Bank Dome on November 13, 2022 in Duesseldorf, Germany. (Photo by Kate Green/Getty Images for MTV)
DUESSELDORF, GERMANY – NOVEMBER 13: Rita Ora and Taika Waititi attend the red carpet during the MTV Europe Music Awards 2022 held at PSD Bank Dome on November 13, 2022 in Duesseldorf, Germany. (Photo by Dave J Hogan/Getty Images for MTV)
DUESSELDORF, GERMANY – NOVEMBER 13: Taylor Swift accepts the Best Longform Video Award on stage during the MTV Europe Music Awards 2022 held at PSD Bank Dome on November 13, 2022 in Duesseldorf, Germany. (Photo by Dave Hogan/MTV/Getty Images for MTV)

2022 MTV AVRUPA MÜZİK ÖDÜLLERİ

KAZANANLARININ TAM LİSTESİ:

• En İyi Şarkı – Nicki Minaj – Super Freaky Girl

• En İyi Video – Taylor Swift – All Too Well (10 Minute Version) (Taylor’s Version)

• En İyi Sanatçı – Taylor Swift

• En İyi İş Birliği – David Guetta ve Bebe Rexha – I’m good (Blue)

• En İyi Canlı Performans – Harry Styles

• En İyi Pop – Taylor Swift

• En İyi Yeni Çıkış – SEVENTEEN

• En İyi K-Pop – Lisa

• En İyi Latin- Anitta

• En İyi Elektronik – David Guetta

• En İyi Hip Hop – Nicki Minaj

• En İyi Rock – Muse

• En İyi Alternatif – Gorillaz

• En İyi R&B – Chlӧe

• En İyi Uzun Biçimli Video – Taylor Swift – All Too Well (10 Minute Version) (Taylor’s Version)

• Video For Good – Sam Smith Unholy (ft. Kim Petras)

• En Büyük Hayranlar – BTS

• En İyi Çıkış – SEVENTEEN

• En İyi Metaverse Performansı – BLACKPINK The Virtual PUBG Mobile

• En İyi Görünüm “Kişisel Tarz” – Rita Ora

• Jenerasyon Değişimi – Lina Deshvar, Anna Kutova ve Anfisa Yakovina

CEVAP VER