Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile birlikte Suriye konulu dörtlü zirvede bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ev sahipliğinde, Vahdettin Köşkü’nde gerçekleşen zirvede, İdlib’deki durum başta olmak üzere, Suriye’deki siyasi çözüm süreci ele alınacak.

Zirvede, Türkiye’den; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya’dan; Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Almanya ve Fransa’dan özel danışman ve temsilciler yer aldı. BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ve Astana platformunun Cenevre’de oluşturduğu “küçük grup”tan temsilciler de bu zirvede ilk kez bir araya geldi.

İdlib’deki ateşkesin sağlamlaştırılması ve Suriye krizine siyasi çözüm için ortak çabaların ana gündem maddelerini oluşturacağı dörtlü zirvede, sahadaki gelişmeler, Soçi mutabakatının ardından İdlib’deki son durum ve Astana ile Cenevre platformlarında sürdürülen siyasi çözüm süreci değerlendirilecek.

Suriye krizine kalıcı çözüm bulunmasına yönelik ortak çabaların uyumlulaştırılmasının hedeflendiği zirvenin sonunda dört ülkenin liderlerinin ortak bir bildiri kabul etmesi bekleniyor.

CEVAP VER