Savunma Sanayi Müsteşarlığı bir basın açıklaması yaparak Hava Kuvvetleri Komutanlığı muharip filolarında görev yapacak pilotların yetiştirilmesinde kullanılacak Başlangıç Eğitim Uçağı “Super Mushskak”a ilişkin detayları paylaştı.

Açıklamada;

“Başlangıç Eğitim Uçağı (BEU) projesiyle; Hava Kuvvetleri Komutanlığı muharip filolarında görev yapacak pilotların yetiştirilmesi ve yeni nesil uçaklara adaptasyonlarının hızlandırılması amacıyla başlangıç seviyesi uçuş eğitimlerine en uygun platformun tedarik edilmesi hedeflenmiştir. Hâlihazırda Hava Kuvvetlerimiz tarafından pilot adaylarının başlangıç seviyesi uçuş eğitimlerinde, envanterde bulunan T-41 ve SF-260 uçakları kullanılmaktadır.

Açılan ihale ve tekliflerin değerlendirilmesi sonucunda 22 Ağustos 2016 tarihinde toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi tarafından Pakistan Aeronautical Complex – Kamra firması ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verilmiştir.

Bu kapsamda Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından yürütülen sözleşme müzakereleri tamamlanmış olup, sözleşmesi IDEF 2017 Uluslararası Savunma Sanayi Fuarında gerçekleştirilen tören ile imzalanmıştır.

Sözleşme kapsamında tedarik edilecek 52 adet Super Mushshak Uçağının ömürlerini tamamlayan T-41 ve SF-260 uçaklarının yerini alması hedeflenmiştir.

Super Mushshak Uçağının genel özellikleri :

  • Pervaneli motor,
  • Bacak arası lövye kumanda,
  • Dost düşman sorgulaması yapabilen IFF ve GPS,
  • UHF/VHF telsiz,
  • Temel manevra hareketleri yapabilen
  • Öğretmen ve öğrenciye iyi görüş sağlayan kanopi,
  • İniş kalkış mesafesi kısa, Perdövites ve son yaklaşma süratleri düşük, Yan rüzgâr limiti yüksek,
  • Perdövites ve son yaklaşma süratleri düşük,

Super Mushshak Uçağının tedarik edilmesiyle uçuş eğitimleri daha etkin ve efektif olarak verilebilecektir.

Bu proje ile birlikte, ilk kez NATO üyesi bir ülkenin hava kuvvetleri Super Mushshak’ı envanterine almış olacak ve eğitim faaliyetlerinde kullanacaktır. Pakistan ve Türkiye’nin geçmişten gelen sağlam ve sarsılmaz dostluğu bu proje sayesinde perçinlenecek ve çok daha ilerilere taşınacak, gelecekte de artarak devam edecektir.” ifadelerine yer verildi.

 

CEVAP VER