Spor&Spor Dergisi tarafından düzenlenen ‘Sporun Devleri Buluşuyor Ödül Gecesi’nin üçüncüsü Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan’ın da katılımıyla gerçekleştirdi.

JW Marriot Otel’de gerçekleştirilen ve Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan’ın onur konuğu olduğu geceye, Milletvekilleri, Gençlik ve Spor Bakanlığı bürokratları, federasyon başkanları, milli sporcular, iş adamları, Türk sporuna geçmişte hizmet etmiş spor adamları ve sporcular, basın mensupları ile çok sayıda davetli katıldı. Gecede federasyon başkanları ve spor gazetecileri ile Spor&Spor jürisinin belirlediği isimlere ödülleri verildi.

CUMHURBAŞKANIMIZIN SÖZLERİ BİZİ MOTİVE ETTİ

Erdoğan Arıkan’ın sunuculuğunu yaptığı gecenin açılış konuşmasını yapan Spor & Spor Dergisi İmtiyaz Sahibi Ömer Önder, tüm spor camiasının bir araya geldiği bir organizasyona ev sahipliğini yapmanın heyecanını yaşadıklarını söyledi. Önder, Türkiye’de spor denince akla ilk olarak futbolun geldiğini ve kendilerinin bu algıyı amatör sporlar lehine geliştirmek üzere çalıştıklarını belirterek, “Bu bir karne değildir. Spor ailesinin bir araya gelip ‘Türkiye’de biz de varız’ haykırışıdır. Birlik ve beraberlik vurgusudur” dedi. Gecenin düzenlenmesinde büyük emekleri olan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’a teşekkür eden Önder, “Biz aslında bu ödül gecesini yapmayacaktık. Ülkemizde yaşanan olaylar moralimizi bozmuştu. Ancak, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Vatan hainlerini sevindirmeyin. Her türü entrikaya karşı yürüyüşünüzü devam ettirin’ sözleri bizi heyecanlandırdı. Burada gecesi karanlık sabahı aydınlık 15 Temmuz hain kalkışmasından söz etmeden geçemeyeceğim. Bu toplumun her alanını ilgilendirdiği gibi sporumuzu da ilgilendirmektedir. 15 Temmuz’u asla unutmayacağız, unutturmayacağız” ifadelerini kullandı.

GENÇLERİN TÜM SPOR DALLARIYLA İLGİLENMESİNİ İSTİYORUZ

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, bir toplum için kültürün çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Dünyada egemen kültür batı kültürü. Batı kültürü size böylesine taarruz ediyorsa, bizim kendi kültürümüze ait şekli gördüğümüz şeyler o kadar basit olmamalı. Yemeklerimiz, danslarımız, sporlarımız da öyle. Geleneksel sporların yaşatılması için, hatta tüm dünyanın geleneksel sporlarının yaşatılması için çalışma başlattık. Bunun en son meyvesi geçen yıl düzenlediğimiz Etnospor Kültür Festivali oldu. Kültürün ne kadar önemli olduğunu festivalde gösterdik. Gençleri geleceğe hazırlamanın ne kadar önemli olduğunu yaşayıp gördük. Bu çalışmaları güçlendirmeye gayret gösteriyoruz” şeklinde konuştu. Gençlerin tüm spor dallarıyla ilgilenmesini istediklerini kaydeden Erdoğan, Türk insanının yeniden güreşte, binicilikte, okçulukla ilgilenmesini istediklerini ifade etti. Türkiye’nin spora büyük yatırım yaptığının altını çizen Bilal Erdoğan, “Biz geleneksel sporların yaşatılmasını amaçlıyoruz. Çok pahalı ve büyük yatırımlar yapılmadan katılımın artmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

GELENEKSEL SPORLARIMIZIN GELİŞMESİNDE KATKISI BÜYÜK

Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, gecede yaptığı konuşmada ilk olarak Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın selamını getirdiğini belirterek, son yıllarda yapılan yatırımlarla spora katılımın yüzde 20 oranında arttığını söyledi. Baykan, Rio’da elde ettiğimiz sonuç başarı olarak sayılmasa da birçok ilki barındıran ve bizleri sevindiren bir organizasyon oldu. Ülkemizde son yıllarda spor yapmada büyük bir artış gözleniyor. Geleneksel sporlarımızın gelişmesinde büyük katkısı olan Bilal Erdoğan’a teşekkürlerimi sunuyorum. Bakanlığımız ve federasyonlarımız çok yoğun çalışma içindeler. Tesisleşme konusunda büyük adımlar attık. Kalıcı başarılar elde etmek için çalışıyoruz” dedi. Baykan, Spor&Spor’un önemli bir iş yaptığını belirterek, ödül gecelerinin uzun yıllar devam etmesi temennisinde bulundu.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Gecede yılın en iyi 12 sporcusuna ödüllerini Bilal Erdoğan takdim etti. Toplu fotoğraf çekiminin ardındın diğer ödüller de sahiplerine verildi. Gecede ödül kazanan kişi ve kurumlar şu şekilde:

Yılın Sporcusu:
1-Taha Akgül (Güreş)
2-Nur Tatar Askari (Tekvando)
3-Nazmiye Muslu Muratlı (Bedensel Engelliler Halter)
4-Abdullah Öztürk (Bedensel Engelliler Masa Tenisi)
5-Tutya Yılmaz (Cimnastik)
6-Yasemin Can (Atletizm)
7-Uğur Aktaş (Karate)
8-Duygu Turan (Kick Boks)
9-Tuğrulhan Erdemir (Boks)
10-Murat Naci Çoklu (Bilardo)
11-Golbol Kadın Milli Takımı (Görme Engelliler)
12-İşitme Engelliler Erkek Voleybol Takımı)

Yılın Spor Kulübü
1-Ezcacıbaşı Vitra (Kadın)
2-Güreş Milli Takımı (Erkek)

Yılın Antrenörü: Ergin Ataman (Galatasaray Erkek Basketbol Takımı)
Yılın Spor Adamı: Melih Gökçek (Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı)
Yılın Spora Katkı Yapan Yerel Yöneticisi: Menderes Türel (Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı)
Yılın Spora Yatırım Yapan Kurum ve Yöneticisi: Sadettin Saran (Saran Holding)
Yılın Görsel Medya Ödülü: TRT Spor
Yılın Görsel Medya Mensubu: Hazal Ayaşan (Kanal 24 Sportif Programı)
Yılın Gazetesi: Hürriyet
Yılın Ajansı: İhlas Haber Ajansı
Yılın Gazetecisi: Lütfü Özel (Vatan Gazetesi)
Yılın Spor İnternet Sitesi: Sporx
Yılın Proje Ödülü: Etnospor

Onur Ödülleri:
1-Hasan Kartal (Etimesgut Belediyespor Kulübü Başkanı)
2-Hurşit Atak (Milli Halterci)
3-Aziz Mirdes Yılmaz (Milli Eskrimci)
4-Çağla Büyükakçay (Milli Tenisci)
5-Doğa Okulları

Özel Ödüller:
1-Rıza Kayaalp (Milli Güreşçi)
2-Ali Topaloğlu (Özel Sporcular Spor Federasyonu Milli Sporcu)
3-Sıla Çağlar (Milli Satrançcı)

4-Kayra Sait (Milli Judocu)

CEVAP VER