Spor & Spor Dergisi ve Televizyon Programı tarafından 4’ncüsü düzenlenen “Sporun Devleri Buluşuyor” ödül töreni, Ankara’da gerçekleştirildi.

JW Marriott Otel’deki törene, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, milletvekilleri, federasyon başkanları, sporcular, spor ve siyaset dünyasından isimler katıldı.

Ödül töreni öncesinde, katılımcılara geleneksel sporlar ve Dünya Motokros Şampiyonası’nın tanıtımıyla 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin sinevizyon gösterisi sunuldu. Türk Halk Müziği sanatçısı Esat Kabaklı’nın seslendirdiği “Bil Oğlum” türküsüne katılımcılar Türk bayrakları ile eşlik etti.

“SPORCULARIMIZLA AFRİN’DEKİ ASKERİMİZİN DUYGUSU AYNIDIR”

Ödül töreninde bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, ödüle layık görülen tüm sporcuları kutlayarak, “Siz başardıkça Anadolu’nun yüzü gülecektir. Siz kazandıkça bu topraklara kin ve nefret tohumları ekmeye çalışanlar azap çekecekler. Her başarıda bu azap daha katlanacak.” değerlendirmesini yaptı. Gecede bulunmaktan dolayı mutluluğunu ifade eden Çavuşoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Milletimizin derin muhabbetle bağrına bastığı sporcularımız var. Hepsini tebrik ediyorum. Sporcularımızı destekleyen basın kuruluşlarını kutluyorum. Ülke TV ailesini de tebrik ediyorum. Başarıyı getiren ruhtur, inançtır ve azimdir. Afrin’de kazanılan zafer de bu gerçeği bir kez daha ortaya koymuştur. Bir diriliş hamlesi içerisine girilmiştir. Bu coğrafyada at koşturmak isteyen teröristler ve onların arkasındaki destekçilerinin anlamadıkları gerçek budur. Bizim ruhumuz ve ruh üstünlüğümüz vardır. Milletin ayağını tökezletmek isteyenler buna ulaşamayacaktır. Sporcuların müsabakayı çıkarken hissettiği duyguyla Afrin’deki askerimizin duygusu aynıdır. Büyük Türkiye inancı, güçlü Türkiye sevdasıdır. Aziz millete şükranlarımı arz ediyorum.”

“SPORUN BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜ TÜRKİYE”

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, törendeki konuşmasında, Türkiye’nin spora yatırım yapan en önemli ülkeler arasında yer aldığını ifade ederek, “Sporun birleştirici gücü Türkiye’de önem arz ediyor. Spor yönünden şanslı bir ülkeyiz. Sporun tüm kademelerinde yer alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan var. 2002 yılından itibaren onun sayesinde önemli atılımlar yapıldı. Dünyada spora en fazla yatırım yapan ülke, belki de birincisi Türkiye.” diye konuştu. Türk sporcuların her alanda önemli başarılar elde ettiğini vurgulayan Bak, şöyle devam etti:

“Bu başarılar giderek de artıyor. Başarılı sporcular ödüllendirilecek. Onlara hak ettikleri ödüller verilecek. Sporun kademelerinde yer aldık. Türk sporunda geleceğe yönelik proje ve planlar için görevlendirildik. Spor ortak bir dil. Sporun gücü birçok problemi çözebilecek bir enerji ve sinerjiye sahip. Sporu önleyici bir güç olarak görüyoruz. Terörün bıraktığı ortamı, gençlerin üzerindeki tahribatı giderecek önemli bir güç spordur. Sporun gücü orada yansıyor. Bizim gençlerimiz 15 Temmuz’da meydanlara çıkarak darbecilere karşı çıktılar.”

Hükümetleri döneminde engelli sporcu ve vatandaşlar için önemli yatırımlar yaptıklarını belirten Bak, “Engelliler bir şekilde evlerinde tutuluyordu. Engelli gençlerimizi spor sayesinde hayata bağladık. Geleceğe yönelik yatırımlar yapıyoruz. Özel sporcularımızda sporun gücünü görüyorsunuz. Biz iddia ediyoruz, sporun gücü terörü yenecektir. Spor, uyuşturucunun tahribatını ve uyuşturucuyu yenecektir.” şeklinde konuştu.

“SPORA DESTEK VERDİK, VERMEYE DEVAM EDİYORUZ”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık da törende yaptığı konuşmada, “Spora destek verdik, vermeye devam ediyoruz.” dedi.

Sporun devlerinin 4. kez buluştuğuna dikkati çeken Çalık, “Sporun gücü, Türkiye’nin gücünü bilerek organize edenler, her alandaki sporcularımıza ödüller verecek. Engelleri aşarak ödül almaya gelen sporcu kardeşlerimiz var. Türkiye’nin nüfusu 80 milyon. Bu nüfus içinde genç nüfusun olduğunu biliyoruz. Bunun en büyük zenginliğimiz olduğunu da biliyoruz. Spora verdiği destek nedeniyle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyorum. Sporun birleştirici gücüne inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

“HEDEFE ULAŞACAĞIMIZA İNANIYORUM”

Spor & Spor İmtiyaz Sahibi Ömer Önder, Türkiye’nin son 15 yılda spora büyük yatırımlar yaptığı ve hedefe ulaşma zamanının geldiğini söyledi.

Türkiye’nin büyük ve güçlü bir ülke olduğuna dikkat çeken Önder, “Sporun içinde gelen bir bakanımızın olması çok büyük bir avantaj. Bakanımıza destekle hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyorum. Spora büyük yatırımlar yapıldı ve bunların karşılığını alma vakti geldi. Türkiye, olimpiyat oyunlarında 10 altın, 10 gümüş ve 10 bronz madalyayı kovalayacak gücü sahip bir ülke. Özellikle son 15 yılda engelli sporcularımızın başarılarındaki artış dikkat çekici. Bu bir düşünce devrimidir. Bunun mimarı da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Evlerinden çıkamayan engelli çocuklarımızdan olimpiyat ve dünya şampiyonları çıkartır bir duruma geldik” diye konuştu.

YILIN EN İYİLERİ…

Gecede ödül alan kurum, kuruluş, yönetici, spor adamları ve basın mensuplarına ödülleri, törene katılan spor ve siyaset adamlarıyla bürokratlar tarafından verildi. Gecede ödül alanların listesi ise şu şekilde:

“Yılın Sporcuları:

Taha Akgül (Güreş) (Naim Süleymanoğlu Özel Ödülü)
Nur Tatar Askari (Tekvando)
Ampute Milli Takımı (Bedensel Engelliler)
Vakıfbank Kadın Voleybol Takımı (Voleybol)
Ramil Guliyev  (Atletizm)
Esra Bayrak (Özel Sporcular)
Uğur Aktaş (Karate)
Kenan Sofuoğlu (Motosiklet)
İlhan Çıtak (İşitme Engelliler Güreş)
Nagihan Kalyoncu (Kick Boks)
Ayşe Begüm Onbaş (Cimnastik)
Mihraç Akkuş (Judo)
Rıza Kayaalp (Güreş)

Yılın Spor Takımı:  Fenerbahçe Doğuş Erkek Basketbol Takımı
Yılın Antrenörü: Osman Çarkçı (İşitme Engelliler
Yılın Spor Adamı: Göksel Gümüşdağ
Yılın Spora Hizmet Eden Kurumu: Spor Toto
Yılın Spora Hizmet Eden Yerel Kurumu: Afyon Belediyesi
Amatör Sporlara Katkı Onur Ödülü: Şükrü Kutlu (Türk Telekom)
Yılın Proje Ödülü: Okçular Vakfı (Türk Okçuluğu Dünya Sahesinde)
Yılın Görsel Medyası: TRT
Yılın Haber Ajansı: Anadolu Ajansı
Yılın Görsel Medya Mensubu: N. Fatih Ata
Yılın Gazetesi: Sabah
Yılın Gazetecisi: Savaş Çorlu (Fotomaç)

Onur Ödülleri:

Erzurum Büyükşehir Belediyesi
İsa Apaydın (TCDD Genel Müdürü)
Ertuğ Şevket Aksoy (Batman Belediye Başkan Vekili)

Özel Ödül:

Handenur Şahin
Derya Can (Sualtı Sporları Federasyonu)
Çağla Büyükakçay (Milli Tenisci)
Mücahit Yanılmaz (Elazığ Belediye Başkanı)
Selahattin Süleymanoğlu (Halkbank Genel Müdür Yardımcısı)”

CEVAP VER