TBMM Türkiye-Hollanda Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Yozgat Milletvekili Ertuğrul Sosyal, beraberinde Dostluk Grubu Başkanvekili, AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber ve Genel Sekreter, AK Parti Karaman Milletvekili Recep Konuk ile TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Soysal, Hollanda’nın yazılı özür dilemesi, sorumluları adalet önüne çıkarması ve Viyana Sözleşmesi’nden kaynaklanan yükümlülükleri yerine getirmesi halinde dostluk grubunu yeniden kuracaklarını söyledi.

Soysal, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ve heyetine Hollanda hükümetinin yaptığı muamelenin, 1961 ve 1963 tarihli diplomatik ve konsolosluk ilişkiler hakkında Viyana Sözleşmesi başta olmak üzere uluslararası hukuk düzenlemelerine, diplomatik teamüllere aykırı olduğuna dikkati çekti.

Hollanda polisinin, Kaya’nın ziyareti sırasında, Rotterdam Başkonsolosluğu önünde toplanan vatandaşlara ve Hollanda’da yaşayan Türk toplumuna karşı orantısız güç kullandığını anımsatan Soysal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yönelik bu kötü muamele, temel insan haklarının ihlali olduğu kadar, Hollanda’nın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nden kaynaklanan yükümlülükleriyle diplomatik teamüllerin ve Hollanda’nın diplomatik ve konsüler ilişkiler hakkındaki uluslararası sorumluluklarının da ağır bir şekilde ihlalidir.

Diplomatik nezaket ve uluslararası teamüle uymayan söz konusu muameleler, AB’nin, yaşanan gerilimin daha fazla tırmandırılmaması için diplomatik sözleşmeleri ve hukuku ihlal ederek bu duruma sebep olan ülkeler yerine, ülkemizde aşırı söylemlerden ve adımlardan kaçınılması çağrısında bulunan açıklamasının, esasen yabancı düşmanlığı ve Türk karşıtlığı gibi aşırı uçlara prim verdiğinin bilinmesi gerekmektedir.”

Soysal, Hollanda’nın, bu gelişmeler sonucunda Dışişleri Bakanlığınca sert bir şekilde kınandığını, Hollanda hükümetinden yazılı özür dilemesi, sorumluların adalet önüne çıkarılarak sonucundan bilgi vermesi ve Viyana Sözleşmesi’nden kaynaklanan yükümlülüklerine tam anlamıyla uymasının istendiğini aktardı.

AK Parti milletvekillerinin, TBMM Türkiye-Hollanda Parlamentolararası Dostluk Grubu’ndan dün istifa ettiğine işaret eden Soysal, yazılı özür dilenmesi, sorumlularının adalet önüne çıkarılması ve Viyana Sözleşmesi’nden kaynaklanan yükümlülükleri yerine getirmesi halinde ilişkileri gözden geçirip, dostluk grubunu tekrar yürürlüğe koymaya da kararlı olduklarını bildirdi. Soysal, özür dilenmesi halinde AK Parti Grubu olarak, tekrar dostluk grubunun kurulması için gayret edeceklerini belirtti.

Hollanda’da yaklaşık 450 bin vatandaşlarının yaşadığını, Türkiye’nin Hollanda ile sıkı ticari ilişkilerinin bulunduğunu vurgulayan Soysal, Hollanda vatandaşlarıyla dostluklarının devam ettiğinin altını çizdi. Soysal, tepkilerinin, kınamalarının hükümet temsilcileri ve onların aldığı kararlara olduğunu kaydetti.

Soysal, gruptan CHP ve MHP milletvekillerinin istifasını verdiğini, HDP Grubuna da bilgi iletildiğini anlatarak, “AK Parti olarak Hollanda ile olan dostluk ilişkilerimizi bugün itibarıyla sonlandırdık. Bundan sonraki gelişmelere göre de tavrımızı belirleyeceğiz.” dedi.

CEVAP VER