Yurt içi ve yurt dışındaki etkinliklerde Türk pilotlarının manevra kabiliyeti ve eğitim seviyesini sergileyen Türk Hava Kuvvetlerinin gösteri takımı SOLOTÜRK, “Devlet Teşvikleri Tanıtım Günleri” kapsamında düzenlenen söyleşide gençlerle buluştu.

ATO Congresium Kongre ve Sergi Merkezi’ndeki söyleşiye SOLOTÜRK pilotları Hava Pilot Binbaşı Emre Mert ve Murat Bakıcı ile SOLOTÜRK Basın ve Halkla İlişkiler Subayı, Hava Pilot Yüzbaşı Mustafa Bircan Biçer katıldı.

Söyleşi, SOLOTÜRK pilotları, Basın ve Halkla ilişkiler subayı ve bakım ekibinden oluşan SOLOTÜRK takımının tanıtımıyla başladı. Salonda yer almayan ancak gizli kahramanlar olarak anılan 1 subay ve 8 astsubaydan oluşan bakım ekibinden övgüyle söz edildi.

10’ncu yılını kutlayan SOLOTÜRK takımı gösteri uçuşlarını tek kişilik F-16C Blok-30TM uçağı ile yapıyor.

Yansılar ve video gösterimleri eşliğinde bir gösteri uçuşuna nasıl hazırlandıklarını anlatan, pilot olmak isteyen gençlere tavsiyelerde bulunan ve dünyada yalnızca kendilerinin yapabildiği manevraları gençlerle paylaşan ekip; “SOLOTÜRK nedir?” – “SOLOTÜRK Ekibi” – “SOLOTÜRK Uçağı Özellikleri” – “Tasarım” – “Gösteri Hareketleri” – “Ödüller” ve “Nasıl SOLOTÜRK pilotu olunur?” dan bahsettikleri takdimin ardından soru cevap kısmında gençlerden gelen soruları yanıtladı. (Haberola-Necdet Gürsoy)

CEVAP VER