Türkiye Atletizm Federasyonu bünyesinde üç yıldır görev yapan Ukraynalı sırıkla atlama antrenörü Alexander Simakhin, Diyarbakır’da genç atletlere eğitim verdi.

Ukraynalı antrenör Alexander Simakhin, Diyarbakır’da bir araya geldiği genç atletlere Seyrantepe Tesisleri’nde üç gün boyunca eğitim verdi. Dünyaca ünlü rekortmen Sergey Bubka’nın altyapı antrenörü olan ve 2014’ten beri Türkiye’de çalışan Simakhin, gençlerle düzgün Türkçesiyle iletişim kurarken, sırıkla atlamanın temel niteliklerini detaylandırdı.

Atletizm Federasyonu Denetleme Kurulu Üyesi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Spor Daire Başkanı Mehmet Kesen, Gençlik Hizmetleri ve Spor Şube Müdürü Akın Erim, Atletizm Federasyonu MHK Üyesi Şükrü Onat ve eski milli atlet Hasibe Cangir-Onat’ın da izlediği eğitim programında Simakhin’in gençlerle kurduğu iletişimin sıcaklığı gözlerden kaçmadı.

Alexander Simakhin, Diyarbakır’ın atletizmde çok büyük potansiyeli olduğunu belirtirken, “Burada imkanlar Ukrayna’dan daha iyi. Geriye sadece çalışmak ve disiiplin gerekiyor” dedi.

“DİYARBAKIR’A DAİR GÜVENSİZ ŞEHİR ALGISI YANLIŞ”
Simakhin, ayrıca bölge için dışarıdan görülen şiddet algısının yanlış olduğunu yaşayarak gördüğünü ifade etti. Ukraynalı antrenör, “Buraya gelirken ciddi endişelerim vardı. Çünkü dışarıda Diyarbakır için kötü şeyler söyleniyor, yazılıp çiziliyor.Türkiye denince yaşanılması gereken ve güvenli olarak belirtilen 3-5 şehir var imajı yaratılmış. Diyarbakır için terör ve şiddet algısı yaratılmış durumda. Bu propagandan etkilenmemek mümkün değil. Uçaktan inerken bile bu korku vardı. Ancak bunun yanlış olduğunu, Diyarbakır’ın güvenli ve huzurlu bir şehir olduğunu yaşayarak gördüm” dedi.

CEVAP VER