Rusların yeni nesil Havadan İhbar ve Kontrol (HİK) uçağı A-100, yerleşik radar ve elektronik sistemleri açık olarak ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Il-76 uçağına konulan sistemlerle testler, özel ekipmanın yanı sıra uçağın yerleşik sistemlerinin yüksek yoğunluklu radyasyonlu bir ortamda normal şekilde çalıştığını doğruladı.

Rus devlet şirketi Rostec bünyesindeki Ruselectronics’in bir parçası olan Vega Group ve yine Rostec bünyesindeki United Aircraft’ın bir parçası olan Beriev Uçak Şirketi uzmanları, A-100 uzun menzilli Havadan İhbar ve Kontrol (HİK) uçağının yerleşik radyo ekipmanı açıkken ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Uçuş, uçağın aerodinamik performansını, aviyoniklerini ve kontrol edilmesi gereken radyo ekipmanının belirli kısımlarını test etti. Uçak sistemleri belirtilen parametrelere göre gerçekleştirildi ve ileri testlere hazır hale getirildi.

Beriev uçak şirketinin Taganrog Havacılık Bilimsel ve Teknik Kompleksi (TANTK) test pilotu Sergey Parkhaev, “Uçuş rutin moddaydı. Tüm sistemler ve ekipman doğru çalıştı. Mürettebat, gerekli uçuş rejimlerinde uçağın stabilitesini ve kontrol edilebilirliğini ve ayrıca uçakta kurulu ekipmanın çalışmasını kontrol ederek uçuş görevini fazlasıyla tamamladı. IL-76MD-90A platformu, belirtilen performans göstergelerini doğruladı.” dedi.

ÖN UÇUŞ TESTLERİ 2022 YILI BOYUNCA SÜRECEK

Yeni nesil havacılık kompleksi A-100, benzersiz bir anten sistemine ve Vega Concern tarafından geliştirilen en yeni özel radyo ekipmanına sahip kubbe şeklinde bir radar anten muhafazası taşıyan IL-76MD-90A uçağına dayanmaktadır. A-100, hava ve diğer türdeki hedefleri tespit edip izleyebilir ve hava, kara ve deniz hedeflerine saldırmak için savaş ve saldırı uçaklarının kontrolüne yardımcı olabilir.

A-100 uçağının telsiz ekipmanı, Rus radyo elektroniğinin en son başarıları ve yüksek performanslı bilgi işlem araçlarının yanı sıra en iyi elektronik bileşenlerle geliştirilen teknik çözümleri içerir. Bu, bilgi elde etmek için kullanılan ekipman, bilgiyi işleyen bilgisayar kümesi ve sistem ekibinin otomatik iş istasyonları için geçerlidir.

Rusya Bilimler Akademisi Sorumlu Üyesi, Vega Concern Baş Tasarımcısı Vladimir Verba, “En ileri geliştirmelerimizi içeren bir havacılık kompleksi olan A-100’ün test edilmesinin önemli bir aşaması başladı. Bilim adamları ve tasarımcılar, Rusya’nın küresel emsalleriyle eşit olan Havadan İhbar ve Kontrol uçakları oluşturmak için teknolojilere sahip olduğunu doğruladılar. 2022 yılı boyunca, ön uçuş testleri döngüsünü tamamlamayı ve kompleksi devlet ortak testleri için devretmeyi planlıyoruz.” dedi. (Haberola-Necdet Gürsoy)

CEVAP VER